Haikyuu!! Second Season

ביקורת זו מכילה ספוילרים לעונה הראשונה של הסדרה ובננה.


אין הסכמה גורפת בקרב המעריצים לגבי העונה השנייה של “Haikyuu” — סדרת הספורט שמוכיחה כי אנימה וכדורעף הן זיווג טבעי. חלק מהמעריצים טוענים שהעונה הזו טובה יותר מהראשונה, אחרים יעידו ההפך. לכן אתם יכולים להיות בטוחים בדבר אחד – זו עונה משובחת, פחות או יותר, באותו קנה מידה. ואם אתם מבקשים את שני הסנט שלי בנושא הספציפי הזה, קשה לי לתת תשובה: הכל תלוי אל איזה חלק אתם מתחברים.

בתחילת העונה אנו מוצאים את שוֹיה הינטה וחבריו בקארסונו מוּכּים וחבולים מההפסד לאָאוֹבּה ג’וֹסאי. אך אין הרבה זמן לבזבז על מירמורים: יש טורניר חדש באופק, והאופק הזה הוא פרק 13. לא תראו משחק רשמי אחד לפני הפרק הזה. את זמנם עד לטורניר מבלים החברים במחנה אימונים בטוקיו, שם הם זוכים להתאמן, סליחה – להפסיד – לקבוצות החזקות בסביבה. פער הכוחות בין קארסונו לאחרות הוא גדול באופן ברוטלי; שם בטוקיו הם כמו ילד בצופים שנשלח לקורס קצינים. טרם הומצא כינוי לכמות החרא שהם אוכלים, יום אחר יום, והחלום להתמודד באליפות יפן נראה רחוק מתמיד.

החצי הראשון בעונה מרכז לתוכו את כל הדרמה; על מנת שקארסונו תתפקד, צריך שכל החלקים בקבוצה יעבדו (אנלוגיה שהסדרה עצמה משתמשת בה). לכן שחקנים סוררים, כמו קיי טסוקושימה (הבלונדי הגבוה) נחשפים אל אור הזרקורים, כמו גם שחקנים זוטרים יותר, ושיכה אותי ברק אם זכרתי שהם קיימים בעונה הראשונה. הינטה וקאגיימה מתפתחים אף הם כזוג על המגרש, וכדי שזה יקרה צריך קודם לריב. ריב איכותי הוא מקור להתפתחות והעַצמה, ו-Haikyuu מנצלת את העובדה הזו עד תום. מי שנקלעת לעין הסערה זו דמות חדשה, יאצ’י, תלמידה מפוחדת שמצטרפת כמנג’ר שתחליף את קיוקו. אין לי תלונות על יאצ’י, היא בסדר.

אני אהיה איתכם כן: מאוד אהבתי את החצי הזה של העונה, אבל רק בזכות קארסונו. יותר מהעניין של פיתוח דמויות, מטרתה של סגת מחנה האימונים היא להכיר את מי שעתידים להיות היריבים המרים ביותר אי שם בעונה 8. ולהגיד לכם שהתרשמתי? לא, לא ממש. הם חזקים ולא ראינו עוד כלום מסט היכולות שלהם, אך כשזה מגיע לאישיוּת – אין להם ‘ווייב’ של יריבים. הם נחמדים (איכס), מצחיקים (יאייקס) וכיף לבלות איתם (בררר). אז למה שבכלל ארצה לראות אותם מפסידים במגרש? חלק מהתִסכול בהפסד לאאוֹבּה ג’וסיי הוא בעובדה שאוֹיקאוָוה הוא שחצן עם אגו נפוח, ולכן משחק נגד הקבוצה שלו היא לא רק על תואר – אלא על כבוד. 

ברגע שמסתיימת הדרמה, מתחיל הטורניר. קארסונו של אמצע עונה 2 הם לא קארסונו של סוף עונה 1: כל אנימה שעוסקת בספורט תשמח לספר לכם שמה שלא הורג מחשל. והחבר’ה שלנו מחושלים. פרקים 13 ואילך מורטי עצבים, אולי אפילו יותר מפרקי הטורניר של העונה שעברה. כל משחק מביא את קארסונו אל קצה גבול היכולת, ואני שמח שהסדרה הצליחה להשאיר אותי במתח לאורך המשחקים.

עד עכשיו, הפריבילגיה לה זכו סדרות ספורט היא האינטנסיביות: טורנירים אמתיים בטלוויזיה לא נראים טוב כמו באנימציה, כי באנימציה אפשר להתפרע כיד הדמיון (‘Kuroko‘ התלהבה מהרעיון הזה קצת יותר מדי). אך Haikyuu היא שלב חדש באבולוציה של הספורט: היא לא רק מתעלה על האינטנסיביות של צפייה במשחקים אמיתיים, היא משתווה לאינטנסיביות של השתתפות במשחקים אמיתיים. הבימוי של כל משחק חשוב מתרכז בפן האישי: אפילו שזה ספורט קבוצתי, בשיאי כל תחרות הרגשתי שאני חלק מהמשחק. האינסטינקטים שלי כבר ידעו מה יהיה המהלך הבא של קארסונו, וכמעט תמיד צדקתי. באופן אינטואיטיבי יצא שגם אני שיחקתי ב-Haikyuu העונה, וללא הדרמה שקדמה למשחקים לא הייתי זוכה לחוויה הזו.

אז האם העונה הזו טובה יותר מהקודמת?
זה לא באמת חשוב. אם אתם אוהבים דרמה, כנראה שתאהבו את העונה הזו קצת יותר. אם באתם בשביל המשחקים, דחיית האדרנלין עשויה לבאס קצת. אך סך-הכול, הדרמה לחוד והמשחקים לחוד יוצרים ביחד את אחת מסדרות הספורט הטובות של ימינו… עונה שנייה ברציפות.


הטוב: העונה השנייה מגיעה אל הרף הגבוה אליו הגיעה הראשונה – ומתעלה מעליו בהיבטים מסוימים.
הרע: אדרנלין-ג’אנקיז צריכים להמתין עד לאמצע העונה.
והמכוער: ‘הרגשתי שאני חלק מהמשחק’ אמר זה שמעולם לא שיחק כדורעף.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Haikyuu!! Second Season | יפן, 2015-16 | 25 פרקים | ספורט, דרמה, קומדיה, ג’ינג’י עם חברים | סטודיו Production I.G | איוּמוּ מוּראסה [שוּן מ-“Shinsekai Yori”], קאיטו אישיקאווה [שוּן מ-“Ace of Diamond”], נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקאמוֹטוֹ [שוּן מ-“Saint Seiya: Legend of Sanctuary”], סוּמירְה מוֹרוֹהוֹשִי [לילי מ-“No.6”], מיוּ אירינוֹ [שוּן מ-“Children Who Chase Lost Voices”], סטושי הינוֹ [הייטוֹ שינקאי מ-“Yowamushi Pedal”], יוֹשימאסה הוֹסוֹיָה [ארָאטה מ-“Chihayafuru”], יוּ האיאשי [פיטר פן מ-“Kingdom Hearts”], קוֹקי אוּצ’יאָמה [The King מ-“Hunter x Hunter”] | במאי: סוּסוּמוּ מיטְסוּנאקה | יוצר מקורי: הארוּאיצ’י פוּרוּדאטְה


לקריאה נוספת: !!Haikyuu [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם