Gugure! Kokkuri-san

אוקטובר 2014 לא הייתה עונה חזקה במיוחד עבור הקומדיות. זו הסיבה שדווקא Gugure! Kokkuri-san התבלטה בה לטובה. מי יודע כמה מאתנו היו שמים אליה לב בעונות הקודמות (ופי כמה בעונות הבאות, לכשתשוב Gintama למסך)? 

האבסורד הוא שדווקא ‘Kokkuri-san’ החביבה נפתחת בפרק שקשה לא לבכות בו; קוֹהינָה היא ילדה צעירה חובבת נודלס שמתגוררת בגפה ומאמינה שהיא בובה. יום אחד מזמנת קוהינה את קוקורי-סאן, רוח יפני (המבוסס על משחק פופולרי מתקופת המייג’י) שיודע לענות על כל שאלה. או לכל היותר להריץ חיפוש בגוגל (אם כי לא נראה לי היה גוגל לפני 140 שנה). כאשר הוא רואה את המצב בו קוהינה מתגוררת, מחליט קוקורי-סאן להישאר ולדאוג לסביבה בריאה עבורה, בטענה שהוא ‘רודף’ אותה כרוח רפאים. הוא מבשל עבורה, מנקה ונהיה אימא למופת.

בפרקים הבאים מצטרפים לבית הרדוף גם אינוגאמי (רוח של כלב עם אובססיה לקוהינה) ושיגאראקי, רוח עצלן, שיכור וחרמן.

אין הרבה עלילה בסדרה. גם אין בכך צורך: Kokkuri-san’ היא יותר מהכול סדרת מערכונים, כאשר כמעט כל פרק מחולק לשני סיפורים שמתרחשים לגיבורים. מעלליהם רנדומליים למדי, אבל מצחיקים. מאוד. אחת הנקודות החזקות בסדרה היא ללכת עם בדיחה אחת כל-כך רחוק, עד שכבר נראה כי שארית הסדרה תישאר עם הבדיחה הזו… רק כדי להביא פאנץ’ שניה לפני שיר הסיום. ההומור מודע לעצמו, וגם אם הוא לא לחלוטין מעודן או בלתי-צפוי, הסדרה מכירה את כל הטריקים של עולם הקומדיות ומשתמשת בהם בחכמה.

דוגמה קלאסית היא זו של יאמאמוטו-קוּן, חבר כיתתה של קוהינה. ילד פופולרי ונעים הליכות. הבעיה היא שקוקורי-סאן בטוח למדי שהוא חייזר, רק בגלל מראהו החיצוני שמעט שונה מהתלמידים האחרים. האובססיה של קוקורי-סאן לתיאורית החייזר הולכת רחוק בפרקים הבאים, וכמעט תמיד התוצאה מצחיקה באותה מידה.

Kokkuri-san’ מרגשת, יותר מפעם אחת כאמור. למעט הפרק הראשון (שסוגר מעגל ומתפקד כסרט קצר לכל דבר), חודרת הסדרה ללב הצופים פעם-אחר-פעם, בעיקר כי היא מפתחת סימפתיה אל הדמויות. אינוגאמי-סאן למשל הוא לא דמות שחיבבתי כל-כך בהתחלה, זאת עד שהסדרה נכנסת לתוך הראש שלו ומנתחת לעומק את אישיותו. פרק אחר בסדרה מזכיר קצת את Mushishi בזכות טייק על טבע קסום ואכזר בשילוב סיפור מרגש. אין צורך להכין ממחטות, Kokkuri-san’ מפצה על כל רגע סנטימנטלי בעזרת 30 בדיחות.

מה שאזכור בסופו של דבר מ-Kokkuri-san’ הם הגיבורים המיוחדים שלה וההרגשה הטובה שהיא מותירה. אני לא יודע אם היא אי פעם תשוב למסך, אך במידה וכן – היא בהחלט תעלה את רף הקומדיה של אותה עונה.


הטוב: מצחיקה; מרגשת לפעמים; קאסט מיוחד של דמויות.
הרע: לא ציינתי זאת, אבל איכות ההפקה יכלה להיות טובה יותר.
והמכוער: הפרק בו קוקורי-סאן נהיה אישה ואפילו אני נדלקתי עליו.

ציון במדד OK – סביר פלוס

Gugure! Kokkuri-san | יפן, 2014 | 12 פרקים | קומדיה, על טבעי, Slice of Life, נודלס | TMS Entertainment | דאיסוּקה אוֹנוֹ [סיישוּ האנדה מ-“Barakamon”], ריוֹאוּ הירוֹהאשי [קיוֹאוּ מ-“Clannad”], ג’ואוּ נאקאטה [קיריי מ-“Fate/stay night”], טאקאהירוֹ סאקוּראי [קוֹקוֹ מ-“Toriko”] | במאי: יושימאסה היראיקה | יוצרת מקורית: אנדוֹ מידוֹרי

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם