Gintama: The Final Chapter – Be Forever Yorozuya

גינטאמה לא הסתפקה בהוכחה שהיא סדרת האנימה המצחיקה ביותר. כעת היא גם מוכיחה שהיא סרט האנימה המצחיק שיש.

סרט הקולנוע הכֹה מצופה נפתח – איך לא – בקולנוע. בסגמנט הפתיחה יוצא גיבור הסדרה גינטוקי בקמפיין נגד פירטיות באינטרנט, מה שללא ספק אירוני עבור… ובכן, כולנו פה. הפתיחה הארוכה הזו מזכירה לנו את ההומור הרנדומלי של הסדרה; באתם לסרט של גינטאמה וציפיתם למשהו גדול מהחיים? קבלו עשר דקות בהן גינטוקי משוחח עם אדם-מצלמה, כמטפורה לפירט הממוצע. בדיוק שניה לפני שאמרתי לעצמי ‘טוב, זה מצחיק אבל זה לא מקדם את הסרט לשום מקום’, מגיע טוויסט (אחד מיני רבים) שמשנה את פני הדברים. מה שקורה באותן דקות ראשונות, כך מסתבר, הוא לא מערכון סתמי לפני שמתחיל הסרט האמיתי – הוא תחילתו של הסרט האמיתי.

לא לדאוג, הסרט לא מתרחש כולו בתוך אולם קולנוע, אלא בעתיד, עתיד עגום במיוחד אליו נשלח גינטוקי כדי למצוא דרך לעצור את השתלשלות העניינים. במשך 265 פרקים ראינו כיצד עוברים גיבורי הסדרה מצבים משפילים, מצחיקים, מטרידים ולעתים גם מרגשים. מה עוד נותר לחדש? הרבה, כך מסתבר. הסרט של גינטאמה הוא הדבר הקרוב ביותר לפינלה שנוכל לקבל מהסדרה המתמשכת הזו (בין אם תהיה עונה נוספת או לא). 

כדור הארץ נהיה מקום נטוש בעקבות וירוס קטלני שהרג רבים והבריח רבים עוד יותר. גינטוקי של קו הזמן החדש מת לפני חמש שנים ועל גינטוקי שלנו מוטלת המשימה להבין מה הוביל לכך. כמו בכל סרט המֵערֶב מסע משמעותי בזמן, אף אחד לא נשאר אותו אחד. כך גם חברי היורוזויה הנותרים; שימפאצ’י וקאגוּרה נהיים מגניבים וחזקים. מאוד חזקים. המפגש הראשון בין גינטוקי שלנו לבין שניהם הוא הפנינה הקומית של הסרט, וזה לא שחסרים לסרט רגעים מצחיקים בהמשך. 

הרפרנסים חדים יותר מתמיד, כאשר הפעם על הכוונת תמצאו רפרנסים עדכניים (K-ON!, Naruto) לצד קלסיקות (Fist of the North Star, KenshinAkuu Daisakusen Srungle). על אף שהסרט לא מבוסס על המנגה, הוא שומר נאמנה על רוח הסדרה ואף מצליח להביא אותה לגבהים חדשים. ואל תדאגו בנושא הזה – הסרט רחוק מלהיות פילר. המיתולוגיה של הסדרה (ה-Joui War) היא פקטור משמעותי לסיפור, והסרט לא מפחד לבצע בה ניסויים ולהוסיף עוד על מה שידענו.

חלק מהכיף הוא לגלות כיצד השתנו רוב הדמויות, אך החוזק של הסרט מגיע דרך נקודה נוספת: העלילה.
לסרט הזה של גינטאמה יש איזון מושלם בין הומור לבין מסתורין ודרמה. זה שזה סרט מצחיק כבר הבנתם, אבל אני מרגיש שאני חייב להדגיש עד כמה הסרט אדיר גם בתור שונן: דמיינו את הקרב הטוב ביותר מהסדרה, כזה שיש לו אנימציה ממש טובה (עבורי זה הקרב הזה). כעת תאריכו את הקרב שאתם מדמיינים פי עשרים. זה “Gintama: The Final Chapter” בשבילכם. קרבות אפיים מלווים בקרבות אפיים אפילו יותר, ולא רק בכיכובו של גינטוקי: כל גיבורי הסדרה מראים כישורי קרב מרשימים ביותר, גם כאלה שלא ידעתם שמסוגלים לכך.

בתור סרט מסע בזמן הוא מאוד טוב. נכון שהוא לא Steins;Gate, אבל בינינו: חוץ מ-Steins;Gate, מי כן?
השימוש במסע בזמן נעשה באופן מחוכם והוא לא פה רק בשביל הדחקות. אני בקלות יכול להכתיר אותו כאחד מסרטי המסע-בזמן המוצלחים שנעשו, וללא ספק המצחיק ביותר מביניהם. 

מעריצי הסדרה לא יתאכזבו מ-“The Final Chapte” (חוץ מברגע בו הוא מסתיים). אך ראו הוזהרתם: הסרט משתלם רק עבור מי שעקב אחרי הסדרה לאורך זמן, ולא עבור אלה שפרשו לפני פרק 100. דמויות עדכניות מופיעות לצד אזכורים של אירועים רלוונטיים בעולם הסדרה. מבחינה סנטימנטלית, כל מה שעובר על הדמויות בסרט מרגש יותר לאחר שעוברים עמם אינסוף תלאות. אך אם אין בכוונתכם לראות גינטאמה בעתיד הקרוב, הסרט הוא נקודת פתיחה אופטימלית (לא, לא השתגעתי): הוא יעשה לכם חשק להתחיל את הסדרה מידית, ועד שתסיימו אותה כבר לא תזכרו ממנו הרבה ותוכלו לצפות בו שוב.

אם זה אכן סופו של גינטאמה כמו שהכותרת מרמזת (זו אגב פרפרזה על “Be Forever Yamato” שתוכנן להיות הסרט האחרון של Yamato אבל בסוף לא היה), אני לא אהיה מאוכזב: זהו הסיום הטוב ביותר שאפשר לבקש, מהסוג שאין לי בעיה לצפות בו שוב ושוב. אם יתברר כי הסרט הוא אבן דרך בסדרה שעוד תמשיך, לפחות קיבלנו פדיון הולם. מה שבטוח, את הסרט הזה אתם צריכים לראות.


הטוב: סרט מושלם לחובבי הסדרה וגם למי שלא.
הרע: כל מי שעוד לא צפה בסדרה.
והמכוער:
 גורילה לא התפשט אפילו פעם אחת. בושה.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Gintama: The Final Chapter – Be Forever Yorozuya | יפן, 2013 | 110 דקות | קומדיה, אקשן, דרמה, Manly tears | סטודיו Sunrise | טומוקאזו סוּגיטה [קיון מ-“Haruhi”], ריאה קוגומייה [אלפונס אלריק מ-“Fullmetal Alchemist”], דאיסוּקה סאקאגוצ’י [סוּנוֹהארה מ-“Clannad”] | במאי: יוֹאיצ’י פוּג’יטה | תסריט: אקאטסוקי טאמאטוֹיה | סיפור: הידאקי סוֹראצ’י | יוצר מקורי: הידאקי סוֹראצ’י

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם