.Gintama

מריחים את הסוף?

עונתה שעברה של Gintama נטשה (בחלקה המאוחר) את מחוזות הקומדיה לטובת 'בוגר יותר, אפל יותר ומשום מה עם הרבה אפור'; ארק אחד באותה עונה עוסק בהגנה על השוגון מפני מהפכנים (אם כי מה שגינטוקי וחבריו עשו לו לאורך השנים גרוע בהרבה), ואילו הארק השני – בעקבות תוצאותיו הרות הגורל של זה לפניו – עוסק בחברי השינסנגומי הנלחמים על חייהם.

כמו שלא תתחילו תחרות פלוצים באמצע הלוויה, כך גם הסדרה נמצאת בנקודה בה לא ראוי לעשות שמח. על כן, ".Gintama" (הפעם עם נקודה) ממשיכה לסגה קודרת נוספת – אחת שמתפרסת על-פני כל העונה, ולוקחת את גיבורינו אל הקצה… של הגלקסיה: כוכב ראקויו, ביתה של קאגורה. שם, בכוכב הנידח והכאוטי שנראה כמו השירותים שלי אחרי בעיה במעיים, מתנגשים מספר ענקים: הג'ואושישי של קאטסורה, הקיהטאיי של טאקאסוגי, הקאיינטאי של סאקאמוטו והיורוזויה של גינטוקי – כל אלה מול אוּטְסוּרוּ וסינדיקט ההאראסומה. חושבים שזה לא נפיץ מספיק? תוסיפו לקלחת את אוּמיבּוֹזוּ וקָאמוּי שהחליטו (אחרי 300 פרקים) לסגור חשבון.

אם סגת ראקויו נשמעת לכם עמוסה, אתם צודקים.
שלושה צירי עלילה מרכזיים מתפתחים משמעותית במהלך העונה, צירי עלילה שכל אחד מהם ראוי לקבל סגה נפרדת. ובכל זאת, סטודיו BNP הצליח ב-12 פרקים בלבד, שימו לב, להתייחס 1) לכל אחד מחברי הג'ואישישי הישנים 2) לסגור מעגל עם משפחת היאטו המופרעת בגלקסיה, ו-3) לעסוק בהרחבה במוצאו המסתורי של אוטסורו.

סגה בת 44 פרקי מנגה עובדה לאנימה שדחסה לפרקים בודדים כ-3.5 פרקי מנגה, ולפעמים יותר. עלילות-משנה התחילו והסתיימו עוד לפני שהבנתי שצריך להיכנס להייפ. אני מבין את מצבה הבעייתי כסדרה שבוטלה וחודשה ובוטלה וחודשה, אך זו אחת הסגות האפיות בתולדותיה של גינטמה, וקשה לא לתהות מה היה קורה לו הייתה מופקת בתור הזהב.

עם זאת, הבינוניות של גינטמה היא עדיין ליגה מעל רוב סדרות השונן שתמצאו. בדרכה הייחודית הצליחה הסדרה ליצור אפוס נהדר ולשזור מספר עלילות לכדי מלחמה אפית אחת. זורה קאטסורה מוכיח לנו מדוע כדאי לפחד ממנו ואפילו סאקאמוטו הרשים אותי ביכולותיו. אולם גולת הכותרת זה האיחוד המשפחתי של קאגורה, ומדובר באחד משיאי הסדרה בכל הזמנים. עד כה לא טרח קאמוי להסביר מדוע הוא רוצח פסיכופת וג'ינג'י, והסגה העניקה לו אישיות אליה קל להתחבר (עד רמה מסוימת. בכל זאת, רוצח). לפתע, השנאה של קאמוי כלפי אביו נראית הגיונית, וכך גם מעשיו של אומיבוזו. ודבר אחד שלמדתי הוא כי הרבה חפים מפשע היו עדיין בחיים אם זוג המפלצות הללו היה מתיישב לדבר. מצד שני, לא היינו מקבלים את אחד הקרבות הנהדרים שראיתי… וללא ספק האמוציונלי שבהם. קאגורה, אומיבוזו וקאמוי מחליפים מהלומות שהביאו אותי לעצום עין ולנשוך את השפה התחתונה (ואני עוד חשבתי שהמפגשים המשפחתיים שלי אלימים).

על מנת שקאגורה VS קאמוי VS אומיבוזו יזכה לכבוד שמגיע לו, נאלצה הסדרה לחתוך היכן שכואב. למעט, כאמור, קאטסורה וסאקאמוטו, פרקי קרב רבים נראים כאילו סימנו עליהם וי. גינטוקי בעונה הזו שולף כמה פעמים את החרב שלו (וזו לא לשון נקיה הפעם), אך אחד הקרבות המוקדמים בכיכובו נמשך פחות מ-8 דקות, וספרתי מהרגע שהוא פוגש את היריב לראשונה.

(לא באמת ספרתי, כן?).

קומדיה, מן הסתם, אין. מדי פעם נאמרים משפטים מצחיקים או מתרחשים דברים על גבול האבסורד, אך ".Gintama" לא עומדת בסטנדרט הנונסנס שהסדרה ידועה בזכותו. אני בהחלט מבין את ההחלטה הצפויה, אבל אשקר אם אגיד שאני לא מתגעגע לאופי הסיטקומי של פעם. איך שזה נראה כרגע, אנו עומדים לפני עונה אחת נוספת שתסיים את האנימה, זו שתעבד את הסגה האחרונה במנגה שעוד רצה. אולם כדי שנקבל פינאלה ראוי, כדאי מאוד שא. נישוקי התחת בסטודיו BNP ינשק כמה שיותר ישבנים כדי שהעונה הבאה תקבל יותר מ-12 פרקים. זו גינטמה, היא ראויה לכך.


הטוב: קרבות אפיים וסגירת מעגל נהדרת לקאגורה ומשפחתה.
הרע: ניסיתם פעם להכניס פיל לתוך סובארו סטיישן?
והמכוער: סובארו סטיישן. בלי קשר לפיל.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

.Gintama | יפן, 2017 | 12 פרקים | קומדיה, אקשן, דרמה, זוּרה ג'אנאי, קאטסורה דה | סטודיו BNP Sunrise | טומוקאזו סוּגיטה [קיון מ-"Haruhi"], איה היראנו [הארוהי מ-"Haruhi"], ריאה קוגומייה [אלפונס אלריק מ-"Fullmetal Alchemistt"], דאיסוּקה סאקאגוצ'י [סוּנוֹהארה מ-"Clannad"] | במאית: צ'יזוּרוּ מיָאוָואקי | יוצר מקורי: הידאקי סוֹראצ'י


לקריאה נוספת:
♦ Gintama [סקירה כללית של עונות 1-3]
°Gintama [ביקורת על עונה 4]

♦ Gintama: The Final Chapter – Be Forever Yorozuya [ביקורת על הסרט]
 שיעור בהיסטוריה: הגיבורים (האמיתיים) מאחורי גינטמה [כתבה]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם