Gekkan Shoujo Nozaki-kun

אי אפשר לדעת מהיכן תבוא הקומדיה המוצלחת הבאה. כאשר הבטתי בליין-אפ סדרות האנימה של עונת הקיץ האחרונה, ראיתי שיש בה דרמות, מד”ב, Slice-of-Life והקראפ הרגיל שאנחנו רגילים אליו מהתעשייה. מה לא ראיתי? קומדיות, לפחות לא כאלה שנראות כמו משהו שעשוי להעלות גיחוך (ושהן יותר מ-4 דקות לפרק. סורי +Strange). בעודי בודק סדרה-סדרה, דווקא את Gekkan Shoujo Nozaki-kun דחיתי בקריאת ‘Meh’. הרי יש את המילה ‘Shoujo’ בטייטל שלה, מה הסיכוי שהסדרה מצחיקה?

דקה לתוך הפרק הראשון כבר הייתי להוט להמשיך לפרק השני. 

Gekkan Shoujo Nozaki-kun היא קומדיית אנסמבל שהגיבורה הראשית שלו, סאקורה, מאוהבת בבן כיתתה, נוזאקי. סאקורה מתכננת לשתף אותו ברגשותיה, אלא שהתכנית שלה מקבלת תפנית לא צפויה: באותו ערב נהית סאקורה האסיסטנטית שלו, כי נוזאקי – מי ידע? – כותב מנגות שוג’ו. נוזאקי, אגב, זה האיש הגבוה הזה עם הפרצוף האדיש.

לא חייבים להכיר את ז’אנר השוג’ו על-מנת להבין את הבדיחות על חשבונו, אבל זה בהחלט יעזור; המנגה שכותב נוזאקי היא צ’יזית ביותר ולכן כמה מהרגעים המצחיקים בסדרה היא כשרואים את תהליך היצירה של פרק חדש במנגה. לרוב נוזאקי לוקח השראה מחייו האמתיים עבור הדמויות שלו והסביבה, מה שלא עוזר כשהחברים שלו הם מקבץ של אנשים שרוטים שחסר להם כרומוזום. מיקושיבה למשל, חבר קרוב של נוזאקי, מקרין אישיות של נסיך רומנטיקן, אך מי שמכיר אותו לעומק מגלה אדם לא החלטי וקצת פחדן. לכן מיקושיבה הוא הבסיס למאמיקו, הגיבורה במנגה של נוזאקי.

כמובן שלא הכול נסוב סביב המנגה של נוזאקי. רוב פרקי הסדרה מחולקים למקטעים שמתארים סיטואציה קומית של כמה מהגיבורים. ב-SKET Dance מאוד אהבתי כשהגיבורים התיישבו מול משחק וידאו ולקחו אותו לכיוון שונה. סגמנט דומה יש גם ב-Nozaki-kun, רק מצחיק אפילו יותר. החברים הרבים שיש לסאקורה ונוזאקי נהיים בהמשך חבורה אחת גדולה (שמחולקת, כמו נוזאקי וסאקורה, לזוגות פוטנציאלים). לא בכולם תראו את נוזאקי או סאקורה או אפילו שניהם, ולכל אחד מגיבורי הסדרה יש פוטנציאל להיות גיבור סדרה משלו. מיקושיבה הוא המוביל, אבל חברתה של סאקורה, סְאוֹ (מיוקי סאוואשירו, כפרע עליה), היא טיפוס וולגרי ושחצן שמפתחת קשר ידידות סאדו-מזוכיסטי עם וואקאמטסוּ, תלמיד רגיש ונחמד שנדלק על מישהי אלמונית ממועדון הזמְרה, מבלי לדעת שזו בכלל סאוׂ. 

כל כך הרבה טקסט ועוד לא הזכרתי את קאשימה והוֹרי. היא שחקנית במועדון הדרמה והוא הבמאי. הם נשמעים כמו עוד זוג שוג’ו קלישאתי, אלא שקאשימה היא “גבר” החלומות של כל בנות השכבה, ולא עובר יום בלי שהורי צועק עליה או רודף אחריה.

זה האנסמבל המדובר. אין לסדרה הומור מתוחכם, אלא הומור מודע לעצמו שעובד היטב בזכות קאסט נפלא של דמויות ודיאלוגים שנונים. סדרות קומיות מנסות את כוחן גם בדרמה, בעיקר בשביל מוסר השכל, אך לא תמיד זה עובד. Nozaki-kun נותנת גם היא ביטוי לרגעים דרמטיים אבל נשארת רובה בפן הקומי, וזה דווקא בסדרה שהקומדיה שלה עם הרגליים על הקרקע (אף דמות לא תתפוצץ ואין חייזרים).

דבר חיובי נוסף: הסדרה נראית טוב. אני רגיל שהקומדיות שלי מגיעות עם אנימציה בינונית במקרה הטוב, אבל זה כי רוב הסדרות הקומיות הטובות הן ארוכות טווח. Nozaki-kun היא בת 12 פרקים בלבד ולכן היא לא רק אחת הקומדיות המצחיקות שתראו, אלא גם אחת היפות.


אין לי שמץ של מושג אם תהיה עונה שניה, אך בתור היותה סדרה אפיסודית היא לא תשאיר אתכם עם שאלות פתוחות. אפילו הפרק האחרון שלה מתפקד כפרק סיום לכל דבר (אבל לא כזה ששולל עוד עונה). הקדישו לעצמכם 4 שעות כדי לצחוק נטו, כי עד שתצוץ אנימה קומית טובה נוספת – יחלפו עוד כמה עונות.


הטוב: מצחיקה; נראית טוב; דמויות אהובות.
הרע: נגמרת מהר.
והמכוער: אז כל אחד יכול להיות מנגקה ביפן?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

(Gekkan Shoujo Nozaki-kun (Monthly Girls’ Nozaki-kun | יפן, 2014 | 12 פרקים | סטודיו Dogakobo | קומדיה, קומדיה טובה | יוּאיצ’י נאקאמוּרָה [גריד מ-“Fullmetal Alchemist: Brotherhood”], ארי אוזאווה [תפקיד ראשון שהוא לא “תלמידה #14”], נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקָאמוֹטוֹ [אייג’י ניזוּמה מ-“Bakuman”], מיוּקי סאוואשירוֹ [היטוֹמי מ-“Appleseed”], מאי נאקאהארה [רנה מ-“Higurashi no Naku Koro Ni”], יוּקי אוֹנוֹ [קאגאמי מ-“Kuroko’s Basketball”], ריוהיי קימוּרה [האצ’יקן מ-“Gin no Saji”], מאמורו מייאנו [לייט מ-“Death Note”] | במאי: מיטְסוּאה יאמאזאקי | יוצרת מקורית: איזוּמי טְסוּבּאקי

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם