(Fate/stay night: Unlimited Blade Works (TV

כיוון ש-Fate/stay night היא סדרה מסובכת ואין לי מושג איך לכתוב עליה, יקיר הבלוג TheDarkTower לקח על עצמו את האתגר.


לאלו מכם שטרם הכירו רשמית: סדרת ‘fate’ – אתם. אתם – סדרת ‘fate’. 

עכשיו ברצינות: לאלו שלא יודעים, Fate/stay night זו נובלה ויזואלית פרי יצירתם של טייפמון. העלילה מספרת על מלחמת הגביע הקדוש שבו כל אחת משבע משפחות קוסמים שולחות נציג משלהן, ‘מאסטר’, והלה מזמן ‘משרת’, מעין הגשמה פיזית של נשמת לוחם אגדי מההיסטוריה, ועל שניהם להילחם בָאחרים על הזכות לקבל את הגביע הקדוש אשר יגשים כל משאלה.

העלילה נסובה סביב אמיה שירו, נער חסר ייחוס שנהיה מאסטר ובעל כורחו נאלץ להשתתף בטורניר הדמים האפי. הבסיס הזה הוא המכנה המשותף לשלושת המסלולים (‘רוטים’) של הנובלה; שלושת המסלולים מסתעפים ומספרים סיפור שונה בעל אמות מוסר אחרות: בשנת 2004 זכינו לעיבוד אנימה של סטודיו DEEN למסלול הראשון והידוע יותר. בעקבות ההצלחה ב-2011 של Fate/zero (הפריקוול הבוגר לכל שלושת המסלולים), התחננו המעריצים מסטודיו יופוטייבל לעבד גם את אחד המסלולים של Fate. כיוון שהמסלול הראשון כבר ראה אור, מגיע תורו של השני – ‘‘Unlimited Blade Works, הידוע גם כָ-“זה עם האקשן”.

המתווה הכללי אולי נשמע פשוט, אך Fate היא לא חברה בעולם השונן הסטנדרטי. הדמויות שלה יעשו את כל הנדרש על מנת להשיג את מבוקשן; בריתות נכרתות ומתפרקות כהרף עין, מי שממצמץ מת, ו-‘רחמים’ זו רק מילה בלקסיקון. לא בכדי היא מכונה “משחקי הכס של עולם האנימה”.

על אף זאת, חלק מהצופים מרגישים כי-F/SN לא שומרת על רמה אחידה של בגרות, ודאי לא לנוכח Fate/zero אחותה. ההבדל נעוץ בכך ש-Zero נכתבה שנים ספורות מאוחר יותר ושאבה המון השראה מהמסלולים האחרים (לא הזיקה העובדה שכתב אותה גן אורובוצ’י). ועדיין, יש משהו יפה בכך שיופוטייבל בחרו ב-UBW שבאיזשהו מקום, מבין שלושת המסלולים, היא ממשיכת דרכה הטבעית Fate/zero ומעמתת את האידאל של שירו אל מול גיבורהּ של Zero, קיריטסוגו. זהו לב לבה של UBW, והרעיון שמוצג בסדרה לא נופל מזה של Zero.

סטודיו יופוטייבל מביאים פה נוק-אאוט למתחריהם העניים יותר, ומספקים עבור הצופים תענוג ויזואלי שאין שני לו בתעשייה. מגוון הרקעים הרבים והצבעים שלהם, בשילוב אנימציית האקשן המרהיבה ורווית האפקטים, מקנים לסדרה אווירה גדולה מהחיים; מחשמלת ממש. אם היה נדמה לכם שיופוטייבל הגיעו לשיאם הגרפי עם Fate/zero ו-Kara no Kyoukai, הקרבות ב-UBW מציבים סטנדרט חדש.

אורכה המצטבר של הסדרה הוא כמעט 10 שעות. לכל הדעות מדובר בהרבה זמן, אך יש בו רק מעט נפח. לשם השוואה, Fate/zero, עם מעט פחות דקות מסך, ממצה יותר את הסיפור ואת מגוון גיבוריה. ישנם ב-UBW דמויות שאינן באות לידי מיצוי, כולל רין טוהסקה – דמות שנחשבת לראשית. והרי זה טבעי, כי מדובר רק בשליש מהנובלה. לכן, גם מבלי לגרוע, יכלו החבר’ה ביופוטייבל לעבד את הסדרה באמצעות מספר פרקים קטן יותר, או לחלופין לעבות את הדברים בעזרת חומר מהקאנון של עולם הסדרה (מה שנעשה, אך לא מספיק).

למעלה מ-20 פרקים הקפידו יופוטייבל לעבד כל סצנה וכל משפט בקצב שהתאים להם, גם אם הוא אטי. ובכל זאת, דווקא בסוף, כשהעלילה בקליימקס, החיפזון הניע אותם. הקרבות ב-UBW מסתיימים מהר ולא מקבלים את המעטפת הנכונה, בין אם אלו התיאורים או ההסברים הנדרשים ובין אם זו תחושת המתח שהייתה חסרה, זאת כאשר פרק שלם מתבזבז על אפילוג מקורי. וזה מדגיש את החטא של יופוטייבל – הקצב האיטי וזהירות היתר שהם נקטו במקרה הזה, גרמו לסדרה להיות מכנית מדי. הסטודיו לא הצליח להכניס את הנשמה של הנובלה לצופי האנימה. וזה ניכר בסצנות שהיו אמורות להניב יותר רגש ויותר קתרזיס, מעין קטעים שהיו אמורים להחסיר אצל הצופים פעימה. בכל זאת, יש בה מספר רגעים שדווקא עברו מסך (איליה, כדוגמה אקראית), אך זה מעט מדי ומאוחר מדי. על מנת להיות סדרה באמת מופתית, חייבים סצנות מפתח שישמיטו לסתות. ועל בסיס היכרותנו עם fate ויופוטייבל, זה בר ביצוע.


לפני שתשכחו שאמרתי זאת: UBW היא סדרה שחובה לצפות בה, אם לא זכות. הפן הוויזואלי והעולם שעוטף אותה מעניקים לה אווירה אפית יוצאת דופן המתאימה כמו כפפה ליד של הסיפור. לא רק שהסדרה מרתקת בפן העלילתי, טבוע בה קסם אישי. עם זאת, לאור הכלים שברשותה, היא יכלה להתעלות על סך חלקיה ולהיכנס לפנתאון האנימה.

Fate/stay night: Unlimited Blade Works | יפן, 2014-2015 | 26 פרקים | סטודיו Ufotable | אקשן, רומנטיקה, פנטזיה אפלה, שיעור גרוע בהיסטוריה | נוריאקי סוגייאמה [שירו מ-“Fate/stay night: Unlimited Blade Works”], נוריקו שיטאייה [סאקורה מ-“Fate/Zero”], אייקו קאווסומי [סייבר מ-“(Fate/stay night (2005”], קאנה אוּאדה [רין מ-“Fate/Extra Last Encore”], מאי קודוואקי [איליה מ-“Fate/kaleid liner Prisma Illya”], ג’וניצ’י סוּוואבּה [אייזווה מ-“Boku no Hero Academia”] | במאי: טומונורי סודואו

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם