Evangelion: 1.11 You Are [Not] Alone

לעולם לא נוכל להיפטר מנחת זרועהּ של “אבנגליון”. כבר שנים שמדברים על סרט לייב אקשן לסדרה, וטטרולוגיה קולנועית המבוססת על סדרת האנימה רואה בימים אלה אור. כמובן שהמבחן האמיתי הוא הסרט הראשון שמחזיר למסך הגדול את הרובוטים (הגדולים ממילא) ומשדרג את כל מה שהיה טוב בסדרה המקורית.

שינג’י איקארי [Shinji Ikari] מקבל הזמנה מאבא שלו [Aba Shelo] – אותו הוא לא ראה שנים – לחזור מיידית לטוקיו 3. רק כשהוא חוזר מתבררת הסיבה: שינג’י מוכרח להיות הטייס בדגם Unit 01 החדש על מנת להילחם מול מלאכים בגודל של בניינים. שינג’י כמובן נרתע מהעניין ומסרב.

אבל גם אתם וגם אני היינו שם: ‘לא’ של ילד אימו בן 14 שווה לתחת, וזה לא לוקח 5 דקות בטרם הוא משתכנע לעלות על היצור ולהציל את יפן. כמו בכל סדרת מֵכָּה בראשות ילדים צעירים משתלט שינג’י על העניין די מהר. ללא נסיון או אפילו קריאה של המדריך, ובהתראה של מספר דקות מראש, מצליח שינג’י לעשות פלאים עם חבר המתכת החדש שלו ולהרוג את המלאך.

מפה והלאה הסרט הוא כמו רכבת הרים: שינג’י מדוכא ורוצה חום ואהבה. שינג’י מנווט את ה-Unit שלו. שינג’י שוב בדיכי. שינג’י שוב על ה-Unit. חוזר חלילה. תחילה הרסיטל הזה עוד נסבל אך סצנות הדיפרסיה של הילדון מקבלות דפוס מעיק. אם לא היו קרבות-על באמצע כנראה שאבנגליון הייתה סדרת הדרמה המשעממת בעולם. אבל תודה לאל שליוצרים יש הגינות להוסיף גם חוש הומור באמצע. במקרה הזה מדובר במערכת היחסים בין שינג’י למיסאטו, המפקדת המבצעית והשותפה החדשה שלו בדירה (אם לא מחשיבים את הפינגווין שגר איתם). גם העניין הזה נשבר בשלב מסויים, יחד עם עצביה של מיסאטו אשר הבינה כי המרמורים של שינג’י לא כאלה חמודים.

תהיתי איך לא שמתי לב להתנהגות שלו כבר בתקופה בה צפיתי בסדרת האנימה המקורית, עוד בימים שליידי גאגה היה אחלה שם לברווז. אלא שאז נזכרתי כי באותן שנים הייתי (בדיוק כמוכם, אל תיתממו) באותו מצב מנטלי כמו שינג’י. כיום, מנקודת מבט של אחד שעבר את משבר גיל הדפוק-עשרה, שינג’י הפך עבורי מנער עם בעיות מוסר לאימו בר מזל שזוכה להטיס רובוט. כמובן שהוא לא הדמות המעצבנת היחידה, ואני הייתי יותר משמח לגזור לאבא שלו את הזקן עם מספריים. וייב ה-‘תראו איזה קול וסמכותי אני’ ופרצוף ה-“לא אכפת לי מכלום” אולי עושים רושם על אחרים, אבל לא עלי.

למעריצי הסדרה המקורית הסרט דווקא מחדש הרבה: רבות מהסצינות הועתקו אחד לאחד מהמקור והן נראות הרבה יותר טוב. אין דבר מדכא מלחזות ביופיו הויזואלי של הסרט ואז לחזור לצפות בפרק מהסדרה המקורית.

אחד החידושים הבולטים לעין… סליחה, לאוזן, זו המוזיקה. אני לא יודע מי עבד קשה יותר בהפקת הסרט: האנימטורים או המלחינים, אך כולם עשו עבודה יוצאת דופן. מראה הדמויות הראשיות שודרג והן קיבלו תווי פנים הרבה יותר נקיים. ועוד משהו, ויכול להיות שזה עניין של גיל, אבל באמת שלא זכרתי שיש כל-כך הרבה סצינות עירום בסדרה.

עבור צופים חדשים הסרט עשוי מעט לבלבל. לא מוסבר מדוע דווקא ילדים בני 14 צריכים להטיס את הרובוטים. הפוליטיקה הפנימית וסיפור המסגרת מובאים בחפיף וסצינות רבות נמחקו כלא היו (לדוגמא הסצינה בה תלמידי הכיתה של שינג’י מגלים כי הוא הטייס של Unit 01). בסדר, אני לא יכול לקוות שבשעה ו-40 יעברו עם פינצטה על כל סצינה, אבל כל ברבורי השכל של שינג’י זכו לזמן מסך מייגע – וזה משהו שכן צריך היה לקצץ. בלי שום קשר לשינג’י מדובר בחוויה גם עבור מי שלא ראה את הסדרה המקורית. הצופים החדשים כבר ישלימו את הפאזל בעצמם (יש הרי עוד שלושה סרטים בדרך).

הצופים הותיקים ודאי יודעים זאת כבר, אך עבור מי שלא כדאי להסביר רגע את ההבדל בין גרסת “1.0” של הסרט לבין גרסת “1.11”: הראשונה היא הגרסה המקורית, זו שהוקרנה בקולנוע וגם זכתה להגיע אל מדפי DVD. עקב מספר תלונות על בעיות תאורה (כלומר סצינות חשוכות מדי) הוחלט לשחרר גרסה חדשה מינוס בעיות התאורה ופלוס שלוש דקות של סצינות.

“רגע, ראיתי כבר את 1.0. האם חובה עלי לראות את 1.11?”. שום דבר לא חובה; מי שנהנה מגרסת 1.0 לא מוכרח לראות את 1.11 שאינה מחדשת הרבה. אם אתם נמנים עם המעריצים הכבדים ודאי צפיתם ב-1.11 עוד לפני שהכריזו על קיומו. עבור מי שמוכן לסבול צפייה חוזרת בסרט, 1.11 היא אופציה מוצלחת. בכל אופן, תודה-לאל שכאב הראש הזה יחסך מאיתנו בסרט השני, כי ה-DVD שלו ישוחרר רק בגרסת 2.22.

“You Are [Not] Alone” סרט טוב ובהחלט לא מיותר. הוא מצליח לרענן את הסדרה המקורית גם עבור הצופים הותיקים וגם להכיר מעריצים חדשים. אז כן, למרות שאין הרבה כאלה, סצינות הדיכאון של שינג’י נראות הרבה יותר ארוכות ממה שהן. מפצים על כך הקרבות, הדמויות ובעיקר העלילה. בתור סרט ראשון מתוך 4 הוא עושה עבודה טובה בהכנת התשתית לקראת השינויים הגדולים-יותר שיבואו בסרטים הבאים. בסצינה האחרונה ישנם רמזים לכך שההיסטוריה האבנגליונית תשוכתב. עד כמה זה יהיה טוב או רע? נגלה רק בסרט הבא, סרט בו גם תוצג דמות חדשה. אך יותר חשוב מזה: אסוקה חוזרת! הסיבה הזו לבדה תקפיץ את ציון הסרט.


הטוב: האנימציה ופס-הקול מראים לסדרה המקורית מאיפה משתין ה-Unit.
הרע: אימו שינג’י.
והמכוער: Unit 01 משתין.

ציון במדד OK – סביר פלוס

Evangelion: 1.11 You Are (Not) Alone | אקשן, דרמה, סיינן, אפוקליפסה, טרום-אפוקליפסה, פוסט-אפוקליפסה, אפוקליפסה עכשיו | יפן 2007 / 2009 | 110 דקות | סטודיו Khara, סטודיו GAINAX | יוצר מקורי / במאי / פסיכופת: הידאקי אננו

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. יש אומר/ת

    כדאי לראות את הסרטים במקום הסדרה המקורית?

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם