Digimon Adventure tri. 2: Ketsui

חלקו השני בפרויקט הסרטים של דיג’ימון אינו עתיר התרחשויות כמו זה הראשון, ולמרות (או בזכות) כך נהניתי ממנו יותר. הסרט החדש נקרא “Ketsui” [נחישות], על שם מה שקיים בו הכי פחות. גיבוריו, מימי וג’ואי – היחידים מבין הדיג’יגורלים ששמרו על שמם היפני באנגלית — ולכן הם עושים לי חיים קלים בביקורת — מוצאים את עצמם תוהים מהו תפקידם במלחמה החדשה.

“Saikai” (הסרט הראשון) לימד אותנו שג’ואי שוקד למבחנים ועל-כן אין לו זמן להשתתף בממבו-ג’מבו של ‘הצלת עולם’. בסרט הזה אנו למדים שהסיבה שלו להתרחקות היא עמוקה יותר. מימי, מנגד, להוטה להיות חלק מהאקשן… להוטה מדי: לאחר קרב שהסתיים בנזק רב, חוטפת מימי על הראש עקב היותה אנוכית, כיוון שהיא אינה מתחשבת בהשלכות מעשיה על עוברי אורח (מה זה פה? הנוקמים?).

“Ketsui” (השם של הסרט הזה. אני יודע ששכחתם) מוצא את הטון המתאים ל-.Digimon tri. עד כמה שאהבתי את פצצת הנוסטלגיה שהיא הסרט הראשון, אי אפשר שכל סרט ייתן דגש לחבורה כולה (ולסצנות הדיג’יגְדל הארוכות). על כן, הגיבורים האחרים דורכים הפעם במָקום. קיים מתח בין יאמאטו (מאט) לטאיצ’י (טאי) בעקבות אירועי הסרט שעבר, אך היחידים שעוברים התפתחות משמעותית הם מימי, ג’ואי והדיג’ימונים שלהם (הקקטוס המתאגרף וכלב-הים המעוות).

עקב הדגש על הדרמה האישית, אי אפשר להרעיף באירועי יום-הדין את “Ketsui” (שוב, זה שם הסרט. תפסיקו לשכוח): לאורך כל שמונים ומשהו הדקות ישנן שתי סצנות אקשן וחצי, לעומת 84 (פלוס מינוס) שהיו בראשון. “Ketsui” הוא יותר דרמה מאקשן, ולמעשה הוא גם יותר קומדיה מדרמה: רבע השעה הראשונה מוקדשת לביקור החבורה באונסן. האונסן אינו מותקף בפתאומיות ולא מתרחשים בו ריבים – כל תכליתו הוא להראות את החבר’ה (מי מהם שאינו שוקד למבחן) שמחים ונהנים, ופה טמונה חוזקה של דיג’ימון: הקשרים בין הדמויות. כאשר הם עתידים לצאת למלחמה על חייהם באחד הסרטים הבאים, אני רוצה שתהיה לי בלב דאגה עבורם. זה לא יקרה אם לא נכיר אותם כבני-אדם.

עיקר הסרט מתרחש על רקע פסטיבל התרבות בבית-הספר. אם ראיתם קלישאות של פסטיבלי-תרבות בסדרות וסרטי אנימה, אתם כבר יודעים שהם לא יכולים להתקיים ללא  דמעות. במהלך הפסטיבל הבנתי לראשונה עד כמה שונים הסרטים מהסדרה; בית-הספר הוא לא נדבך שהיה חלק מהמקור, כיוון שהורגלנו אל העולם הדיגיטלי. דיג’ימון עברה מטמורפוזה ממסע בממד מסתורי, מסוכן ומלא הפתעות ל-‘עוד אנימה על תלמידים בבית-ספר’. עד כה לא מפריעה הסביבה הלימודית לעלילה, אך אני מוכרח לתהות כמה נוכל עוד להישאר תחומים בין קירות בית-הספר לפני שהם יתנו הרגשה של כלוב. תארו לכם שיעשו המשך ל-“שר הטבעות” המתרחש רק בכפר ההוביטים (וספציפית בתיכון של כפר ההוביטים). לא תשגע אתכם הידיעה שקיים עולם עשיר באלפים ואורקים ואפילו דרקון, ואתם תקועים באותה הסביבה הגנרית?

מלבד מעידות קטנות, “Digimon tri” טרם נפלה חזק מספיק בכדי שנרגיש בחסרונות שלה. אך המעידות המדוברות מגיעות בתכיפות רבה יותר: האנימציה בסרט השני עצלנית מזו של הראשון, ומכילה מספר רגעי סטילס מדובבים, ודווקא בסצנות שהייתי מגדיר כחשובות (מימי רוקדת בחליפה של מעודדת זה חשוב. תהיו בשקט). לוּ הייתי רוצה לשחק בויז’ואל נובל אז הייתי משחק בויז’ואל נובל. Toei, תתאפסו על עצמכם. כמו כן, האתנחתות הקומיות נהיות מופרחות; האונסן הוא דרך טובה לפתוח את הסרט, אך יכולת השעיית הספק שלי עבדה שעות נוספות כאשר הדיג’ימונים הסתננו אל הפסטיבל והשתתפו בתחרות. לא אגיד שלא צחקתי, אך זה סיפור שאפשר היה גם בלעדיו.

חוזקו של הסרט הוא, כאמור, באור הזרקורים שמופנה לשניים מהגיבורים (ולשניהם בלבד). הסרט אינו מכיל רגעים ויזואליים עוצרי נשימה ואין בו סצנות אקשן רבות, אך בזכות ההתפתחות של מימי וג’ואי, משתלם הקרב האחרון מההיבט הרגשי יותר מכל קרב שראינו בינתיים. עד סופו של ‘Ketsui’ (זה שם ה… טוב, עזבו) הבנתי פחות או יותר את הכיוון של הפרויקט, ואם אני מנחש נכון, הסרטים הבאים צפויים להיות טובים יותר.

(בתנאי שהגיבורים יעזבו את בית-הספר)


הטוב: סיפור הסרט מהודק מהראשון, אמוציונלי בהרבה ואפילו מצחיק.
הרע: פאקים בולטים באנימציה; האתנחתות הקומיות עולות על גדותיהן.
והמכוער: חברי דור העונה השנייה… הם מתים או משהו?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Digimon Adventure tri. 2: Ketsui | יפן, 2016 | 88 דקות / 4 פרקים (תלוי איך מסתכלים על זה) | Toei Animation | אקשן, הרפתקאות, קומדיה, מטריקס | נאטְסוּקי האנאה [הארוּאיִצ’י מ-“Ace of Diamond”], יוֹשימָאסָה הוֹסוֹיָה [הִיוּגה מ-“Kuroko’s Basketball”], סוּזוּקוֹ מימוֹרי [הימיקוֹ מ-“!Btooom”], מאטסוּמי טאמוּרה [ג’ונה מ-“Jormungand”], היטוֹמי יוֹשידָה [מוּקוֹ מ-“Itoshi no Muco”], ג’וּנְיָה איקְדָה [אָטָארוּ מ-“Majestic Prince”], ג’וֹּנְיָה אנוֹקי [שוֹטָארוֹ מ-“Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru”], מָאוֹ איצ’ימיצ’י [סוּסֶרי מ-“Isuca”], מיהוֹ ארקאווה [נארוּקוֹ מ-“Magica Wars”], צ’יקה סאקאמוֹטוֹ [מיי מ-“My Neighbor Totoro”], מיוּמי יאמאגוּצ’י [אנבי מ-“Fullmetal Alchemist”], ג’וּנְקוֹ טאקגוּצ’י [נארוטו מ-“Naruto”] | במאי: קייטרו מוֹטוֹנאגָה | יוצר מקורי: אקיוֹשי הוֹנְגוֹ


לקריאה נוספת:
♦ Digimon Adventure tri. 1: Saikai [ביקורת על הסרט הראשון]
Summer Wars [אתם יודעים טוב מאוד מדוע]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם