Cop Craft

הנה רעיון מהפכני: בלש וותיק, ציניקן, אלכוהוליסט שלא פועל by the book מקבל פרטנר שהיא ההפך הגמור ממנו. הם אמנם לא מסתדרים בהתחלה אבל בהמשך, הו הו, הם קרובים יותר מבוני וקלייד, צ’יקו ודיקו ובמבה ונוגט.

אמנם קלישאת הקולנוע הזו עתיקה מהקולנוע עצמו, אך בתעשיית האנימה, תתפלאו, כמעט ואין סדרות או סרטי Buddy Cop. תוכלו למצוא את הקונספט, בדרך זו אחרת, בסדרות אנימה אחרות (“Samurai Champloo“, “Psycho Pass“, “Tiger & Bunny”) אבל אני? אני רוצה את  הקלישאות, את ה-“I work alone” ו-“Turn in your badge”.

ואז הגיעה “Cop Craft” שהביאה את הבשורה – ונתנה לבשורה כאפה.

מטרופולין סן-תרזה שוקק חיים – וגם מוות. אין בו סמטה אחת בלי סוחרי סמים, זונות או סוחרי סמים-זונות. העניין הוא שסן-תרזה לא כמו ערים אחרות, כי המהגרים שלה הם אלפים, פיות ושלל יצורים מיתולוגיים שהגיעו לפני עשור וחצי מתוך איזה שער באוקיינוס השקט. רוב רובם של החבר’ה בעלי הקרניים, הפרווה והכנפיים התמקמו באי קאריאנה הסמוך לשער, אי עליו נבנתה סן-תרזה כמודל לדו-קיום ופחחחחחח נראה לכם?

קיי מאטובה הוא בלש בסן-תרזה שמאבד את הפרטנר שלו במבצע עוקץ ללכידת סוחרי פיות, והוא לא בדיוק שָׂשׂ לקבל שותף חדש. הבוס שלו כמובן מכבד את רצונו ופה זה נגמ…

קוראים לה טילארנה. טילארנה היא אבירה-לוחמת מהאליטה של הצד השני של השער. יש לה מוּסר עבודה גבוה וחוקים נוקשים על פיהם היא חיה. כעת שניהם צריכים לשתף פעולה על-מנת למגר את הפשע במטרופולין של 2 מיליון אנשים (ובערך-אנשים. רגע, יצאתי גזען כלפי פיות?).

נשמע מטומטם, ומטומטם זה בדיוק מה שרציתי. יותר מזה, לטילארנה יש חרב והיא יודעת אומנויות לחימה – מה שמוביל לכמה מסצנות האקשן המרהיבות שראיתי השנה. אה, הדובדבן שבקצפת? העיסוק ביצורים קסומים, מאגיה שחורה וכל הממבו-ג’מבו מסביב רק הופכים את “Cop Craft” לסדרת ה-B Movie האופטימלית.

או לפחות היא יכלה להיות כזו.

“Cop Craft” היא לא האנימה הכי עקבית בשכונה; לצד פרקים (או ארקים) שמציגים חקירות משטרה מסועפות, שחיתויות פוליטיות וסיפורים עגומים (זכור לטובה הפרק בו טילארנה מתיידדת עם נערת ליווי שחלומה להיות צלמת) – תמצאו את הפעם בה טילארנה והחתול של קיי מחליפים, המ, גופים, מה שמוביל למראות לא פשוטים בכלל. שמעו, עלילה דבילית כזו לא ראיתי אפילו בסיטקום של צ’אק לור – ומשום מה בחרו בהפקה להעניק לרעיון האדיוטי הזה 2 פרקים שלמים מתוך 12. במילים אחרות, שישית מעלילת “Cop Craft” מוקדשת לגיבורת הסדרה עושה צרכים בארגז חול

נניח בצד את עלילת הפריקי פרידיי, זו עדיין סדרה עם כמה וכמה בעיות. קצב היא אחת מהן: פרקים שלמים מציגים תרחישים מסעירים כמו צבע מתייבש בעוד אחרים דוחסים לתוכם עלילה של 14 עונות. סדרת האנימה מבוססת על סדרת ספרים אך לא ברור האם היא עיבדה הרבה מהם או מעט.

בעיה נוספת היא בעיית תְחימה; ארק שנמשך על פני מספר חלקים עשוי להסתיים  באמצע פרק. מה עושים בזמן שנותר? מתחילים את הארק הבא, כמובן. אולי זה לא נשמע נורא אבל הדבר יוצר דיסאוריינטציה*, משום שאי אפשר לתחום את הסדרה לפרקים מוגדרים.

* אין לי מושג אם השתמשתי נכון בביטוי “דיסאוריינטציה” אבל הרבה זמן רציתי להשתמש בו בביקורת.

ובכל זאת – נהניתי, מה לעשות? זו לא סדרה מושלמת אבל בחיי שהיא מספקת רגעים נהדרים לצד דמויות משנה שלא אשכח (ביל אוניל למשל, כומר שעובד בשוק השחור. יש לי תחושה שהוא לא באמת כומר). “Cop Craft” היא ככל הנראה סדרה שנועדה ל-24 פרקים אך קיבלה 12 – וזאת מבלי להשלים עם רוע הגזירה. מי שמחפש משהו קליל ושונה בנוף האנימה מוזמן לתת לה הזדמנות, אך איש לא יזיל דמעה אם תדלגו עליה.


הטוב: סיפורים בלשיים מותחים, דמויות מקסימות, סצנות אקשן מרהיבות.
הרע: בחדר העריכה העסיקו סנאים על קוקאין.
והמכוער: “Cop Craft” לא נשמע כמו שם של אנימה אלא סרט של ואן דאם.

ציון במדד OK – סביר

Cop Craft | יפן, 2019 | 12 פרקים | סטודיו Millepensee | אקשן, פנטזיה, מד”ב, חול לחתולים | קנג’ירוֹ טְסוּדה [האנס מ-“Attack on Titan”], מאיוּ יוׁשיאוֹקה [מאיו מ-“!Wake Up, Girls”] | במאי: שין איטדאקי [(Berserk” (2016″] | תסריט ויוצר מקורי: שוג’י גאטוֹ [“Full Metal Panic”]

לקריאה נוספת
5 תגובות
 1. ארז אומר/ת

  ביחד עם BEM זו כמעט הסדרה הכי מהנה שהייתה העונה(אם אני לא סופר את demon slayer מהעונה הקודמת), שיר הפתיחה ממכר ברמות(אני כל כך חולה על הסגנון של המוסיקת אולד סקול הספציפי הזה), דמויות טובות, סיפורים הזויים כמו שרק isekai הפוך יכול לייצר והומור גס שיותר מדייק משעון שוויצרי. החיסרון היחידי הוא באמת כפי שציינת שזה אורך הסדרה והייתי חותם על 24 פרקים או לפחות על עונה שניה בשתי ידיים. העובדה שהסדרה מבוססת על ספרים(ואני מניח שהתכוונת לספרים אמיתיים ולא ללייט נובל) ממש הפתיעה אותי מאחר ואני רגיל שעיבודים של ספרים דומים יותר לארסלן באיכות מאשר ל-cop craft אבל אז באמת עולה השאלה כמה מתוך הספרים עובד ואם יש מספיק אז אני באמת מקווה לעונה שניה שתגיע במהירות

 2. גיל גולדי אומר/ת

  אני מרגיש שלא הדגשת מספיק את הבעיות של הסדרה בביקורת הזאת והתמקדת בדברים שקרו בקושי (כמו הקטע של להמשיך לארק הבא באמצע פרק, זה אכן הציק לי אבל קרה רק פעם אחת ממה שאני זוכר), וחלק גדול מסצנות האקשן היו בין בסדר לבין “נגמר לנו התקציב לקראת פרק 3 אז נצייר מה שבא לנו”

  בסופו של יום זה עוד סדרה שקיבלה עיבוד מזורז, שכנראה גם מבוססת על ספר לא משהו שגם נפל לקלישאות ה”נתחיל בארק אחד, נהיה לא החלטיים כי הארק הזה כבר משעמם אותי אז נהרוס לו את הצורה ונעשה את סדרת הספרים הזאת על ביסוס של כמה ארקים בשביל לספק את תחושת היצירתיות שלי וגם בשביל ה$$$”

  אני כבר רגיל לקחת את הכדורים המרים האלה מאנימות שמראות דברים שסוטרים את עצמם כמו נבל שעשה דברים נוראיים יותר מהמלכה המשוגעת ואז מקבל “חנינה” ונהיה “טיפוס בסדר כזה” לשאר הסדרה או דמויות שלו רוצות למות (בעיקר דמויות נשיות שאז גם מחליפות צד) כי היוצרים לא החלטיים (וסוטים), אבל לרגע, לרגע אני לא עובד על אצמי שהכל בסדר ומקבל את זה כאילו שזה יהיה כלום שבפועל זה הוריד את הערך שהיה לי לסדרה לסדרה כבר אין לי מה לצפות ממנה (כזה מגיע לעלילה)

  1. גיל גולדי אומר/ת

   *שלא

   1. גיל גולדי אומר/ת

    *עצמי

    1. גיל אומר/ת

     אין לי כוח לתקן עוד ^^
     תוסיף מערכת תגובות חינמית נוספת שנותנת לנו לערך את התגובות ותעשה לנו חיים קלים יותר

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם