Clannad | Clannad: After StorySpoilers Free


דבר אחד עיקרי למדתי מ-Clannad (מלבד כיצד לבכות בסתר):

אסור.

לחצות.

כביש.

ביפן.

מפני שאז תידרסו, וחבל. אתם תותירו מאחוריכם בן משפחה שיגדל עם צלקת נפשית ולא יסמוך על אנשים. בדרך-כלל כשמישהו נדרס התוצאות אינן נעימות, אבל ב-Clannad זה הוביל לסדרה ממש טובה.

אם לא תאונת דרכים, טוֹמוֹיה היה גדל עם שני הורים אוהבים ולא היה פונה לחיי פורענות.
אם לא תאונת דרכים, פוּקוּ הקטנה לא הייתה נכנסת לתרדמת וטומויה לא יכול היה מכיר אותה ועוזר לה.
אם לא תאונת מטוס, שני הוריה המדענים של קוֹטוֹמי היו בחיים והיא הייתה גדלה באושר. אושר זה משעמם.
אם לא תאונת הדרכים של אחיה, יוקינה  מהספרייה הייתה סתם מישהי.
אם לא תאונה בין פנס רחוב למכונית, טומויה לא היה מכיר את יוֹסְקה וחייו היו נראים אחרת.
אם לא תאונת דרכים, ריאה – נגנית הכינור – הייתה עוזבת לחו”ל כדי לפתח קריירה.
אם לא תאונת האוטובוס… טוב, הבנתם את הפואנטה.

תאונות הדרכים אגב לא נמצאות בסדרה סתם כי הן מגניבות (כי הן לא. אם אתם חושבים כך אז משהו בכם לא בסדר). הן מייצגות את חיי הגיבורים והבחירות המרובות: החיים משולים לכביש, ובמהלך הנסיעה אפשר לבחור מספר נתיבים. נתיב אחד עשוי להביא אתכם ליעד, נתיב אחר יאריך לכם את הדרך, ובנתיב שלישי אתם עשויים להגיע למבוי סתום. כיוון שהסדרה מבוססת על משחק מרובה-אפשרויות, בחירת הנתיב הנכון הוא עניין חשוב לגיבור הסדרה טומויה.

מי שעוד לא מכיר את Clannad (אל תתביישו, הייתי בנעליים שלכם עד לפני חודש), מדובר במסחטת דמעות שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להחמיץ. הסדרה מורכבת משתי עונות, “Clannad” ו-“Clannad: After Story”. ב-Clannad אתם תמצאו קומדיית בית ספר טיפוסית. טומויה אוקאזאקי הוא תלמיד עבריין (כך הוא מכנה את עצמו. בפועל הוא ילד טוב) שבתחילת שנתו האחרונה בתיכון הוא מתיידד עם נאגיסה, תלמידה שחוזרת על שנת ה-י”ב שלה בגלל שהייתה חולה. יחדיו הם מבלים עם חבריו האחרים של טומויה, מתיידדים עם אנשים חדשים, עוזרים למי שצריך ועושים המון שטויות. בקיצור, הסדרה הראשונה של Clannad לא מיוחדת בעליל. 


הגזמתי. בתור סדרת אנימה העונה הראשונה לא רעה בכלל, ויש לה לא פנינים בסיפור כמו גם שניים-שלושה פרקים שיותירו אתכם עם עיניים לחות. עוד יאמר לזכותה כי מדובר בקומדיית הארם משובחת: אין אצ’י (כאילו, בכלל) וטומויה לא יוצא לדייטים מרובים. נכון, הבנות לא יסרבו אם הוא יציע להן דברים מגונים, אבל אין שום רמיזה כי טומויה מעוניין במשהו כזה והבנות לא משליכות עצמן עליו. העונה הראשונה יודעת לשמור על כבודה. למרות זאת, אם העונה הראשונה הייתה עומדת בפני עצמה ו-“After Story” לא הייתה קיימת – אף אחד לא היה זוכר אותה ברבות השנים. 

שתי הסדרות לא רק שלא באותה ליגה, הן לא משחקות את אותו משחק: העונה הראשונה היא טניס-שולחן בגן ילדים עוורים קטועי גפיים, בעוד שהעונה השנייה היא גמר ווימבלדון.

כבר מהפרק הראשון בעונה השנייה (שהוא אחד המצחיקים שתראו) ועד לפרק האחרון, “After Story” מציגה עליונות על פני רוב סדרות האנימה שקיימות בגלקסיה. שמונה הפרקים הראשונים מסתפקים בלהיות טובים הרבה יותר מהסדרה הראשונה (גם בהפקה וגם באופן הצגת הסיפור), אך הם נותרים במסגרת הכללים המוכרים (בית ספר, חברים וכו’). מפרק תשע ואילך נהית “After Story” סדרה אחרת לחלוטין.


לא אגיד מילה על מה שהולך בפרקים הללו, אל תדאגו. כן אגיד שקשה לי להאמין שיש בחוץ קומדיית בית-ספר סטנדרטית שלוקחת את הסיפור שהיא בנתה במשך פרקים רבים וזורקת אותו לפח לטובת סיפור אחר, סיפור אמיץ הרבה יותר.

אמרתי ‘אמיץ’ פשוט כי זה דורש לא מעט ביצים כדי להציג את מה שרואים בפרקים הללו. העלילה מתקדמת בטווח שבין דכאון מחמיר ואופטימיות עדינה. סדרות “כבדות” אחרות מסגירות את היותן כאלה עוד מהפרק הראשון, אך ב-Clannad מוכרחים לחלוף על פני 30 פרקים לפני שמגלים את טבעהּ האמיתי. כל-כך טובה היא העונה השנייה עד שראיתי את כולה ביום אחד. אני חוזר – ביום אחד! מי שצפה ב-Clanand ודאי מזדהה עם מערבולת הרגשות שחשתי באותו יום.


האם זו הסדרה החכמה ביותר שאני מכיר? לא. היופי של Clannad הוא בפיתוח מעמיק של הגיבורים שלה, ובפרט טומויה שעובר שינוי מסיבי, בעיקר ב-“After Story”. טומויה שתראו בפרק הראשון של העונה וטומויה של פרק 17 הוא לא אותו בן-אדם.

אני יכול רק להתחרט שלא צפיתי בסדרה בתקופה בה שודרה. המזל הוא שלפחות ניתנה לי ההזדמנות לצפות בה במכה (כולל בשני פרקי הספיישל שמתקיימים במציאות חלופית). עשו לעצמכם טובה: אם עוד לא ראיתם, פנו מהדרך כל מה שלא נקרא “Clannad” (ולא אכפת לי שעונת ינואר) ולכו לצפות בה בהקדם האפשרי.

ולא לשכוח להביט לצדדים לפני שאתם חוצים כביש.


הטוב: העונה השנייה תחסל לכם שלוש חבילות טישו.
הבסדר-כזה: העונה הראשונה.
והמכוער: להסביר למה אתם צריכים כל-כך הרבה טישו.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס דמעות

Clannad + Clannad: After Story | יפן, 2007-2009 | 47 פרקים (23+24) | דרמה, קומדיה, רומנטיקה, פסיכולוגי, טרגדיה, על-טבעי, אנשים נדרסים | סטודיו Kyoto Animation | יוּאיצ’י נאקאמוּרה [קיוֹסוּקה מ-“Oreimo”], מאי נאקאהרה [רנה מ-“Higurashi”] | במאי: טטסוּיה אישיהארה [“Air”, “Kanon”, “Haruhi”, “Nichijou”, “Chūnibyō”. האיש גאון) | יוצרים מקוריים: Key

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם