Avengers Confidential: Black Widow & Punisher


למארבל אין חלון הזדמנויות לתת סרט סוֹלוֹ לאלמנה השחורה. כדמות השנייה הפחוּתה בחשיבותה בצוות “הנוקמים” (נחשו מי הראשון?) אף אחד לא רעב באמת לסרט בכיכובה. אבל אין מה לעשות: חייבים להזכיר לכולם שהיא בכל זאת בורג (בורג לא חשוב, אבל בורג) במערכת המשומנת הזאת שנקראת ‘היקום הקולנועי של מארבל’. על כן הוחלט לעשות את הדבר המתבקש ביותר – לתת לה סרט אנימה משלה, ובכך לחסוך 100 מיליון דולר.

כיוון שאנחנו ב-2014 וחס וחלילה שאישה תילחם בפשע לבדה, ציוותו אליה את פרנק קאסל, הלא הוא “המעניש”, כינוי שנולד מכיוון שלראות אותו על המסך הוא עונש (לא באמת. אחרת על פי ההיגיון הזה יש לקרוא לאלמנה “הציצים”).


ומה הפעם בסגת מארבל-עושים-אנימה-באנגלית? ארגון טרור סופר-סודי ומסוכן #84 בשם “לויאת’ן” גונב נשק סופר-סודי ומסוכן מ-S.H.I.E.L.D. ניק פיורי וארגונו מתחקים אחר סוחרי הנשק הגנוב כדי להגיע לראשי ארגון הפשע. הבעיה נוצרת כאשר “המעניש” – שעושה אותה עבודה בדיוק אבל לבד – מחרבש להם את המבצע. כמטלה חינוכית הם מכריחים אותו להמשיך לעשות את אותו הדבר בדיוק, רק בליווי פצצת מין בבגדי-עור צמודים. מסכן, אין הוא יתמודד?

כמו בכל סרט שוטרים/בלשים/מרגלים ידוע, השניים לא מסתדרים בכלל. נטשה רומנוב (נו, האלמנה) פועלת על פי ספר החוקים בעוד שפרנק קאסל גם פועל על פי ספר החוקים… שהוא עצמו כתב.


אני לא בטוח אם מארבל לומדים מטעויות העבר או שנפלה כאן טעות, אבל “Black Widow & Punisher” דווקא סרט טוב, ולא רק ביחס לציפיות הנמוכות שהיו לי ממנו. “Iron Man: Rise of Technovore” הוא בסופו של יום סרט סביר לכל הדעות, והופתעתי שמארבל חידשו אחריו את החוזה שלהם מול Madhouse. אך ההחלטה התבררה כנכונה: הסרט החדש לא מנסה להתחכם, העלילה שלו לינארית ופשוטה והדיאלוגים קלישאתיים להחריד, או בקיצור: מדובר בסרט קומיקס אותנטי. 

כל גיבור-על רגיל – כזה שלא עבר שינוי גנטי או נולד בחלל או שהוא מיליארדר – לא יכול לקבל את אהדת הקהל בקולנוע כיוון שכוחותיו “פשוטים” מדי. הרי סך הכל מדובר בסוכן מוצלח שיודע קונג-פו. זו הסיבה ש-“המעניש” [כוּלה אדם עם רובים גדולים] לא הצליח בקולנוע וזו הסיבה שאף אחד לא דרש סרט בכיכובה של האלמנה השחורה [כוּלה מישהי שיודעת אקרובטיקה]. אבל תשאלו כל חובב קומיקס מושבע והוא יספר מדוע אתם לא רוצים לפגוש את המעניש בסמטה חשוכה (או אפילו מוארת). הסרט הזה הוא הראשון שמצליח להעביר את העליונות של גיבורי-העל הפשוטים; לראשונה הבנתי מה מיוחד כל-כך בשניים האלה. האלמנה יודעת לזוז ולהילחם כמו צבא של נינג’ות, ואילו המעניש קופץ כמו קנגורו. לא נשמע מסוכן? דמיינו קנגורו עם אקדח. 


יכול להיות שהופעת אורח של נוקם-או-שניים (או חמישה) עוזרת למדד ההתלהבות שלי מהסרט, אבל את איירון-מן ראיתי כבר די והותר, לאף אחד לא אכפת מ-הוק-איי, את קפטן אמריקה מחליפה “הצרעה” ות’ור לא פוצה פה. זה מותיר את “הענק הירוק” בתור הסיבה הנוספת היחידה לצפות בסרט הזה. ויש גם את אמדאוּס צ’וֹ: מדען צעיר וחרמן שאחראי להזכיר לנו שהסרט הזה נוצר על-ידי יפנים, למקרה ושכחנו. 

כמו “Rise of Technovore”, גם “Black Widow & Punisher” הופק עבור המערב. זה אומר שהדיבוב היפני עתיד לצאת בעוד מספר חודשים טובים, אם בכלל. אבל אל חשש! את הסרט מאכלס צוות מקצועי של מדבבים (וג’ניפר קרפנטר) וכמעט כולם עושים עבודה מצוינת. הרי ממילא הגיבורים אמורים לדבר אנגלית, אם כבר אותנטיות אז עד הסוף.


מבחינה הפקתית הסרט מרשים מאוד. בניגוד לסרט של איירון מן, הפעם נעשה שימוּש מוּעט ב-CGI. סצנות הקרב נראות נפלא, והדבר לא צריך להפתיע אף אחד: הבמאי הוא קניצ’י שימיזוּ, אחד האנימטורים המוכשרים שיש ל-Madhouse להציע (עבד למשל על הסרט של Hunter x Hutner. אפשר להגיד הרבה דברים על הסרט הזה, אבל לפחות הוא נראה טוב).

אם נדמה לכם שאני רומז כי מדובר באחד הסרטים הטובים ביותר שראיתי, אתם רחוקים מהאמת כמו שאני רחוק מרופא השיניים שלי. חסרים ל-Black Widow & Punisher אלמנטים רבים כדי להיחשב סרט טוב (חוש הומור למשל). אבל בתור סרט קומיקס ובתור סרט אקשן, הוא מעניק 83 דקות של הנאה רצופה. נראה כי יש עתיד מזהיר לסדרת הסרטים החדשה הזו, ויש לקוות שהסרט הבא יתקן טעויות נוספות ויתמקד לשם שינוי בגיבורים מעניינים יותר (פססט, מארבל: דד-פול וספיידרמן. מצדי שיאכלו צ’יפס כל הסרט).הטוב: סצנות קרב מרשימות; איכות הפקה גבוהה; עלילה לא מטומטמת.
הרע: חולה בתסמונת הרצינות התהומית; דיאלוגים קלישאתיים.
והמכוער: סרט עם האלמנה השחורה ויש רק רבע שנייה של פנסרביס. 

ציון במדד OK – סביר פלוס

Avengers Confidential: Black Widow & Punisher | יפן, 2014 | 83 דקות | סטודיו Madhouse | אקשן, מד”ב, ניק פיורי | ג’ניפר קרפנטר [דברה מ-“דקסטר”], בּריאן בּלוּם [סתם מישהו] | סיפור: מרג’ורי לי | במאי: קניצ’י שימיזוּ

לקריאה נוספת:
 Iron Man: Rise of Technovore

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם