Bizan

 


כולנו מכירים את הסרטים האלה שמשודרים בטלוויזיה בשעות הצהריים. אתם יודעים, סיפור מלודרמה בן שעתיים וחצי על יחסים, אהבה ומשברים. רוב הסרטים האלה איטיים, מונוטוניים וגורמים לכל צופה שאינו מזוכיסט להעביר ערוץ. גם “ביזאן” [Bizan] הוא סרט שעונה על ההגדרה הזאת, אך עם שני הבדלים: הסרט הוא יפני (כאילו שאני אכתוב על משהו אחר), אבל הכי חשוב… הוא טוב. הכינו ממחטות!

יש המון סרטים וסדרות על המחשב שלי שמחכים חודשים, סליחה – שנים, שאועיל בטובי לצפות בהם. לרוב מדובר בסדרות אנימה שבאותו הרגע שנתקלתי בהן היה לי חשק בלתי מוסבר לצפות בהן, אך אחרי שהורדתי אותן אמרתי “אה, מחר”. אימרה שחזרה על עצמה בערך כל יום. אותו הסיפור היה גם עם “ביזאן” [Bizan]. לא קראתי לא את תקציר העלילה של הסרט, לא מי הבמאי ובטח שלא מי צוות השחקנים. אלא שבספונטניות לא אופיינית עברתי על רשימת הסדרות או סרטים שאולי כדאי סוף סוף לראות (בלי להתחשב בסדרות שהתחלתי ולא סיימתי) והנה ביזאן שכב לו שם, קורץ לי. קליק אחד ואני מסיים איתו תוך שעתיים. נו טוב, הרי חיים רק פעם אחת! מקסימום יהיה לי סוף כל סוף סרט שאוכל לכתוב עליו ביקורת גרועה, מאז “דרגון בול” לא יצא לי לכתוב ביקורת קוטלת, קצת התגעגעתי. ובכן, אני כנראה אמשיך להתגעגע, כי רחמנא ליצלן – זה סרט טוב.

סאקיקו [Sakiko] היא קשישה-צעירה, או צעירה-קשישה (איך אתם קוראים לגיל +30?) שעובדת בחברת נסיעות בטוקיו. יום אחד אמה הקשישה-זקנה, המתגוררת בעיר סמוכה, מתאשפזת בבית חולים. סאקיקו ממלאת מצוות ביקור חולים רק כדי לגלות שלא מדובר באשפוז רגיל, אלא שהזקנה גוססת. מכאן הסרט מלווה את היחסים בין סאקיקו לאמה. אתם ודאי תוהים “מה לעזא…”, אבל לפני שאתם סוגרים את הביקורת, רק שתדעו שמדובר בסרט נפלא. בעיקר כי הוא מלווה בפלאשבקים נקודות שונות בילדותה של סאקיקו ומחייה של האם.

 

אומרים שרק כאשר המוות מגיע, מגלים את הסודות הגדולים. האמת המצאתי את המשפט הרגע, אבל הוא נשמע נכון. סודות אפלים מהעבר מתגלים, בעיקר המסתורין לגבי מותו של אביה של סאקיקו ומי היה הברנש. סאקיקו אף מפתחת רומן עם רופא בית החולים, אבל הכי חשוב היא מתגברת על כל מכשולי העבר שהיו לה עם אמה. האמא היא אולי הדמות המעניינת ביותר בסיפור כולו: היא נוקשית (באופי, כשתמות היא תהיה נוקשית גם פיזית) אך חבריה אוהבים אותה. היא אדיבה לכולם ולדעתה כל בני האדם שווים. אך, התמימות. בצעירותה סאקיקו סבלה מההתנהגות הזאת, אך רק כשגדלה הבינה מדוע התנהגה אליה האם כמו שהתנהגה. “ביזאן” לא עוסק רק ביחסים, הוא גם מתקדם עלילתית. חברי המשפחה כולם הושפעו מהאם, וכל הסרט מתקדם לציפייה כיצד יתקבל המוות.

אני לא זוכר מתי פעם אחרונה רותקתי למסך בצורה שכזאת. 30 הדקות הראשונות של הסרט בינוניות להחריד, עם הצגה של הנפשות הפועלות והרבה דיאלוגים. אך לאט לאט הסרט בונה את עצמו ואת היחסים המורכבים, עד לכדי נקודות התנגשות. לא הרגשתי בכלל שעברו שעתיים, אולי שעה וחצי. אני מודה שאי שם באמצע הגיעו מספר סצינות שניתן היה להריץ קדימה, אך הן אלו שבנו את האווירה סביב הסרט ובלעדיהן החלקים החשובים בהמשך לא היו מעניינים כל-כך.

המוזיקה בסרט פשוט נפלאה, רובה שקטה מתי שצריך אך ברגעים העוצמתיים המנגינה עוצרת נשימה. את השאפו האמיתי כדאי לתת לצלם הראשי, כי אלוהים ישמור הוא קיבל לידיו צעצוע וידע בדיוק איך לשחק איתו; צילומי הנוף, צילומי החוץ, התקריבים, העיר הססגונית, הפסטיבלים השופעים וסצינות הדיאלוגים המשמימים מעולם לא נראו כל-כך טוב. אני באמת לא יודע אם הייתי נהנה מהסרט באותה מידה אם לא היה בו את אותו המלחין והצלם. השחקנים נכנסו בעוצמה לתפקיד, כשרובם נראו משכנעים למדי. יש מספר תפקידי משנה שהייתי מעיף בכיף, בעיקר בשל חיוכים מעצבנים, אך האנסמבל הראשי עושה עבודה מצויינת. נאנאטו מאטסושימה היפהפיה בתפקיד סאקיקו השקטה והמופנמת ונובוקו מיאמוטו בתור האמא ה…אתם תגדירו אותה, מוחקות כל סטיגמה שהייתה לשחקנים יפנים.

לא כולם ודאי יהנו מדרמה בת שעתיים, אך מי שמוכן להתפנות מעט מהאקשן והקומדיה לטובת סיפור טוב ויחסי אנוש מוזמן לנסות. “ביזאן” עשוי טוב גם עבור מי שז’אנר השעמום זר לו. הוא פחות כבד ממה שרובכם מדמיינים אותו והוא מעלה מספר חיוכים לאורכו. הייתי ממליץ להכין ממחטה מראש, אבל זה גובל בהתעללות בממחטות. חבל. אני בכל אופן הולך לבדוק אילו אוצרות נוספים מהם שכחתי מסתתרים במחשב (אני מבטיח, הבאים בתור יהיו סדרות אנימה).

הטוב: סיפור מצויין, דמויות טובות, מוזיקת רקע מרגשת, צילום מרהיב.
הרע: חלקים מיותרים, התחלה איטית.
והמכוער: הממחטה חסרת המזל שתהיה בכיס שלכם במהלך הצפייה.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Bizan | דרמה, עוד דרמה | יפן | 2007 | 120 דקות | נאנאקו מאטסושימה, נובוקו מיאמוטו | יוצר מקורי: מסאשי סאדה | ועוד דרמה | במאי: אישין אינוֹדוּ 

 

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם