Berserk: The Golden Age Arc III – Descent

“חמלה זו בגידה”מקסימיליאן רובספייר


זהירות: ספויילרים לאירועי הסרטים הקודמים.


כעת אני יודע מה זה Berserk.

לאחר סרט ראשון מוצלח וסרט שני שהטריף לי את חמשת החושים – מגיע הסרט השלישי בסדרת ברזרק (והאחרון בטרילוגיית ‘Golden Age’) שאומר לי דבר אחד: שב בשקט ילד, עוד לא ראית כלום.

הסרט האחרון של ברזרק מחולק למעשה לשניים – החלק השפוי והחלק ה-“הולי שיט מה לכל השדים הולך פה?! %#@&”.

נתחיל מהשפוי.
שנה חלפה מאז מאורעות ‘The Battle for Doldrey’. כל אנשי Band of the Hawk נמצאים במנוסה בעוון בגידה, זאת מבלי שאף אחד מהם יודע מה הסיבה לכך שהם נרדפים. גריפית’, שלא יכול היה לשמור על השמוליק שלו בפנים ושכב עם בת המלך, כלוא בצינוק. הישגיו הצבאיים והמדיניים לא עוזרים לו מאוּמה: יש קווים אדומים שאסור לחצות, ולשכב עם נסיכות מטומטמות הוא כנראה הקו.

גאטס, מי שנטש את המחנה ובדרך עקיפה גרם לכך שגריפית’ יעשה את מה שעשה, שב לצוות עליו מפקדת כעת קאסקה כדי לעזור להם להציל את גריפית’. הם יוצאים לפעולה חשאית באישון ליל רק כדי למצוא שגריפית’ איננו. במקומו הם מוצאים ייצור מצומק, מצולק, שרוף, חולני, עלוב למראה, פתטי שהיה פעם מי שהם מכירים כגריפית’. לוּ  היה גריפית’ מת, לפחות היה נחשב למנהיג קדוש שיש לנקום את מותו. אך המנהיג חי (בקושי) ומבלה את זמנו בגסיסה איטית וחרחורים.

המורל של Band of the Hawk מעולם לא נראה נמוך יותר.

עד לנקודה הזו מתנהג הסרט של Berserk כמו סרט של Berserk: יש בו עלילה פוליטית, המון דרמה, רומנטיקה, קרבות אלימים, מרדפים מסוכנים, פלשבקים הזויים, קצת (קצת) הומור וקומץ פנטזיה בדמות רוכב מסתורי שנראה כמו מלאך מוות. אלא שאז קורה משהו. המשהו הזה הוא ליקוי חמה. אם יש דבר אחד שספרות הפנטזיה לימדה אותי – אם מגיע ליקוי חמה, הסתתר!

(כמעט) כל גיבורינו מוצאים עצמם בממד חלופי הנראה כמו הגיהינום כפי שהוא מצטייר בקומדיה האלוהית. זוכרים שהסרט הקודם הוא ראליסטי לחלוטין? מהרגע שמתחיל ליקוי החמה, לא מתרחש דבר אחד שהוא לא פנטזיה-ברוטלית; מאות שדים סובבים את הגיבורים שלנו, בעוד גריפית’ מוקף בקבוצה קטנה ואימתנית של אלים המתכננים להפוך את גריפית’ לחבר החמישי בקבוצתם. על מנת לעשות זאת, עליו לצוות להקריב את כל חבריו.

הסיקוונס הזה נמשך לאורך כל השליש האחרון של הסרט היחסית ארוך הזה (110 דקות, ביחס ל-77 ו-95 של הסרטים הקודמים) ולא קורה בו שום דבר שיותיר אתכם שלווים. כאשר לרגע נדמה ש-‘טוב, גרוע יותר מזה כבר לא יכול להיות’ – זה הופך להיות גרוע יותר. רובנו מכירים את הפרק הברוטלי המפורסם של ‘משחקי הכס’. ובכן, אפילו הוא נראה כמו פרק של הדרדסים לעומת מה שמתרחש מתחילת ליקוי החמה ועד סופו: אין פה חטא שלא הופר, אין מוסכמה שלא נשברה. בגידה, טבח ואפילו אונס, אלה הם רק שלושה מהאלמנטים הזוועתיים שמתרחשים לנגד עינינו. רק עבור החלק הזה אפשר להבין מדוע הסרט דורג לצפייה לגילאי 18 ומעלה.

סופו של ‘Descent’ פותח את הדלת לקראת הסרטים הבאים (במידה ויהיו כאלה), אותם סרטים שיכסו את הסדרה עצמה ולא את סגת ‘Golden Age’ שבמנגה היא למעשה פלשבק. בתור אחד שלא קרא את המנגה, כולי ציפייה לקראת כל סרט חדש שעתיד לצאת. מי שעוד לא ראה, זה הזמן לקפוץ על הסוס. הטרילוגיה הראשונה לבדה מצליחה כמעט לגעת בשלמות – לוּ היו נפטרים מאנימציית ה-Cel Shading המעצבנת (אם כי מעצבנת פחות הפעם), הייתי יכול להגיד שהסרטים האלה טובים אפילו יותר מ-Evangelion

אבל גם ‘כמעט’ זה מספיק טוב.


הטוב: הולי פאק, הולי פאק, הולי פאק!
הרע: הולי שיט, הולי שיט, הולי שיט!
והמכוער: פאקינג שיט, פאקינג שיט, פאקינג שיט!

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Berserk: The Golden Age Arc III – Descent | יפן, 2013 | 110 דקות | פנטזיה, אקשן, דרמה, חרא פוגע במאוורר | .Warner Bros (הפצה) | סטודיו Studio 4°C | הירואקי היוואנאגה [Kamen Rider כלשהו], טאקאהירו סאקוראי [סוזאקו מ-“Code Geass”], טואה יוּקינארי [“Space Brothers”, מגוון דמויות] | תסריט: איצ’ירו אוֹקוֹאוּצ’י | במאי: טוֹשיוּקי קוּבוּקה | יוצר מקורי: קנטרו מיאוּרה


 לקריאה נוספת:

• Berserk: The Golden Age Arc I – The High King’s Egg [ביקורת]
• Berserk: The Golden Age Arc II – The Battle for Doldrey [ביקורת]

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. Mugiwara no Tony D. Stark אומר/ת

    הסרטים ממש ממש ממש ממש ממש ממש ממש ממש פחות טובים מהמנגה. ממליץ לקרוא אותה כדיי לקבל את הסיפור במלוא תפארתו.

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם