רשע וטוב לו | עשרת הרעים שהכי טובים בלהיות רעים

 

נבלים. בלעדיהם היו הגיבורים אנשים משעממים עם עבודה משרדית. הנבל הממוצע הוא הפלפל של סדרת האנימה שהוא מככב בה, ולכן החלטתי היום – בהיעדר כל רעיון אחר לכתבה – למנות את עשרת הנבלים הכי טובים (?) בעולם האנימה. רשימה משלכם (בתגובות, לא צריך לשלוח יונת דואר) תהיה מבורכת.


10) סְל
[Dragon Ball Z]

תנחומי לפריזה ולמג’ין בו – הנבל הכי מוצלח, מאיים, מרתיע ומגניב שקיים בעולם של Dragon Ball Z הוא ללא ספק האנדרואיד עם הזקן המתכתי. אני לא חושב שהוא היה מגיע למקום הזה לולא קולו המרשים של נוריאוֹ וואקאמוטוֹ שהנחיל אצל הדמות של סל סמכות, זאת בשונה מקולו הצפצפני של פריזה. אך לא על חודו של קול נמצא כאן סל: אחד הרגעים הטובים ביותר בתולדות הסדרה – ובתולדות עולם האנימה – הוא הקרב האחרון בינו לבין גוהאן המיוסר שהופך  לסופר סאייה 2. בלי סל זה לא היה קורה.


9) המלך
[Hutner x Hunter]

יושיהירוֹ טוגאשי, היוצר של Hunter x Hunter, לא מסתיר את העובדה כי מלך ה-Chimera Ants (ששמו האמיתי הוא פרט חשוב בעלילה, אז אל תהרסו למי שלא ראה) הוא למעשה הומאז’ לסל, ידידנו מהמקום העשירי. ההומאז’ הזה העפיל על סל במורכבות ונכון להיום הוא הבאד גאי החזק ביותר וכנראה גם השקט ביותר ב-Hunter x Hunter, סדרה בה מלכתחילה קיימים אלפי חלאות אדם שיהרגו מבלי לחשוב פעמיים.


8) דיאוֹ בראנדו
[JoJo’s Bizarre Adventure]

דיאו, דיאו, דיאו. הבן אדם הזה (או ערפד, כבר הפסקתי להבין) פשוט מסרב למות. הוא היה מאנייק בחלק הראשון של הסדרה והוא גדל להיות סופר-מאנייק כאשר הוא שב מהמתים בחלק השלישי. מה אפשר להגיד עליו? רוצח כלבים, משתלט על גופות, שונא את משפחת ג’ואסטאר ואוהב לעשות פוזות. על הדרך הוא מפעיל שורה ארוכה של חבר’ה שילכו בשבילו לגיהינום. המפגש הסופי בינו לבין החבורה ב-Stardust Crusade הוא חוויה אפית שכל אחד מוכרח לראות לפחות פעם בחייו.


7) שוֹגוֹ מאקישימה
[Psycho-Pass]

הבחור החדש בשכונה. מאקישימה מוצג תחילה כטרוריסט שפועל מאחורי הקלעים, אחד שנותן לאחרים לעשות את העבודה המלוכלכת. אך כל אחת מהחפרפרות שלו, בין אם זה האקר פסיכוטי או סייבורג פסיכוטי או סתם פסיכוטי, יכול היה לככב כנבל הראשי בכל סדרה אחרת. כאשר מאקישימה נכנס לעניינים בעצמו, הוא מוכיח שלא רק שהוא יודע מה הוא עושה, את גיבורי הסדרה הוא הופך לקטנים וחסרי משמעות. האג’נדה שלו בסדרת האנימה לא באה מהנחת יסוד שגויה, ולולא שיטותיו ה… שנויות במחלוקת… הוא יכול היה להיתפס כאחל’ה גיבור. אבל אסתפק באחל’ה רשע. פילוסופי כזה.


6) יאגאמי לייט
[Death Note]

כמה מכם ציפו לראות את לייט באחד משלושת המקומות הראשונים?
עם כל הערכתי הרבה לסדרה – ויש הרבה מה להעריך – עד שלייט לא קיבל מחברת לידיו, הוא לא זמם דבר. הוא היה הולך לאוניברסיטה, מסיים בהצטיינות ועובד במשרה משעממת. הוא גאון, על זה אין עוררין, אך כמו עברייני מקלדת באינטרנט – פנים-מול-פנים הוא לא היה מעז לעשות דבר. גאון? כן. פחדן? גם. ובכל זאת, בזכות התכניות המבריקות שלו הוא מגיע למקום השישי והמכובד.


5) וישס
[Cowboy Bebop]

יאמר לזכותו של וואטאבי – היוצר של Cowboy Bebop ודברים גאוניים אחרים – שאת האויבים שלו הוא אוהב כמו סודוקו: מורכבים. רציתי מאוד לשים ברשימה גם את המנייק מהסוף של Samurai Champloo, אבל הוא הופיע לאיזה שני פרקים. ואם Zankyou no Terror לא הייתה עדיין משודרת, יש מצב ש-‘Five’ הייתה גם מופיעה פה. אבל מה הם לעומת וישס? האיש הוא צלו של ספייק, זה שנכנס לו בסיוטים ועושה את Cowboy Bebop לאחת הסדרות המשובחות שיש.


4) הארי מק’דוול
[Gungrave]

הארי וברנדון הם חברי ילדי רחוב שבעקבות תפנית מצערת הם נהיים שכירים בסינדיקט הפשע ‘Millennion’ בראשות ביג דאדי. ברנדון, גיבור הסדרה, הוא טיפוס תמים שקיבל את העבודה הפיזית: לתת מכות לכאלה שחייבים כסף. הארי לעומת זאת עובד במשרדי הסינדיקט. שניהם מטפסים בסולם הדרגות ומקבלים הערכה מעמיתיהם, אך הארי רוצה יותר… כפי שאנחנו למדים מפרק הפיילוט של הסדרה שמתרחש בעתיד, ובו הארי הוא ראש הסינדיקט וברנדון… ברנדון אמור להיות מת. מה קרה? הארי מאדרפאקר מק’דוול קרה: אט אט חוזים מפרק 2 ואילך כיצד הטירוף התפשט במוחו ותאוות הבצע הפכה אותו לאחד הפושעים המסוכנים והאכזרים בעולם האנימה. בניגוד לגיבורים אחרים שפשוט “נולדו” רעים או נהיו כאלה בפרק וחצי או בפלשבק, אנחנו חוזים בטרנספורמציה של הארי לאורך כ-15 פרקים. הוא היה וולטר ווייט עוד לפני וולטר ווייט.


3) גריפית’
[Berserk]

מישהו אמר טרנספורמציה? הרשו לגריפית’ לגחך: במהלך תקופה אנחנו חוזים כיצד לא סתם אדם רגיל, אלא פאקינג גיבור הממלכה, הופך לבן-של-זונה, ומחברו הטוב ביותר של גאטס הוא נהיה אויבו המושבע. הדברים שהוא עשה לגאטס במאורעות ה… טוב, מי שראה יודע… מגמדים בערך כל דבר שהארי עשה לברנדון, שסל עשה לגוהאן ושלייט עשה לכל העולם. והחלק הכי מגניב בסיפור? ראינו כיצד זה קורה, ראינו מדוע זה קורה, וגם הבנו ללבו של גריפית’. בקיצור, תראו או תקראו Berserk אם טרם עשיתם כן (טרילוגיית הסרטים החדשה היא יותר מסבבה).


2) מאקוטו שישיאו
[Rurouni Kenshin]

למקום השני והמכובד הגיע מאקוטו שישיאו. אם תגידו לו שהוא רע, הוא כנראה יסכים איתכם. אבל הוא יבקש להוסיף ‘מהפכן’ על הדרך. הוא זה שגרם לקנשין לשבור נדר בן עשר שנים ולחזור לתאוות הרצח שלו. מדובר בפסיכופת ממדרגה ראשונה ולוחם כל-כך חזק שקנשין הפסיד לפאקינג סייד-קיק של שישיאו. כשזה קרה הייתי בהלם והבנתי שלא משנה מה – הקרב מול שישיאו יהיה אחד הדברים הכי טובים בעולם האנימה. וכמה שצדקתי: הסגה עצמה היא הדבר הכי טוב בקנשין, אך הקרב מול שישיאו הוא אחד הדברים הכי טובים בעולם האנימה כולו. סרטי הלייב אקשן שיוצאים בימים אלה ביפן מכסים בדיוק את הסגה בכיכובו, וביום בו אוכל לראות את הסרטים, כנראה לא תשמעו ממני כמה ימים מרוב הלם. אה, ובבקשה, אם יש מישהו שם למעלה (?Madhouse) שמקשיב: תעשו ל-Kenshin את מה שעשיתם ל-Hunter x Hunter. אני אהיה האדם המאושר בעולם.


1) יוהאן ליאברט
[Monster]

כן, אני יודע, זה גנרי. אין כמעט רשימה של רעים בה יוהאן לא מגיע למקום הראשון או השני. אבל העולם יודע מה טוב לו: אני לא מכיר אף דמות אחרת שרק נגמלה מחיתול וכבר אחראית בדרך זו או אחרת לרצח כפול. בגיל 14 הוא ניהל מהצללים את העולם התחתון, ועד שהגיע לגיל בגרות הוא נהפך לשם נרדף לשטן. הסדרה ‘Monster’ הרי קרויה על שמו, רק שהשם שלו הוא בכלל יוהאן. מבינים עכשיו עד כמה הוא רע? הוא שובר כמה מהכללים הבסיסיים שהצבתי ברשימה: לא ראינו כיצד הוא הופך לרע, הוא פשוט נולד כזה, ולמעשה הוא מופיע בסדרה לרגעים בודדים – ומתוך אותם רגעים בודדים, רואים רק את הצל שלו. רק בסוף הסדרה המופתית הזו הוא “עולה מבטן האדמה”, וכשזה קורה… פאק.

אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שאם שם של בן-אדם מספיק כדי לעורר צמרמורת, כנראה שמגיע לו המקום הראשון.

(“גרמניה: מייצרים רוצחים פסיכוטיים מאז 1889”).


עד כאן, זו הרשימה שלי עליה כנראה אתחרט בעוד שנה.

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם