Shingeki no Kyojin (Attack on Titan): Season 3

וואי איזו טעות, איזו טעות: כששמעתי כי עונה 3 של “Attack on Titan” תחולק לשניים כמו אימא של ארן (ועם הפוגה של חצי שנה באמצע) – החלטתי, לשם שינוי, לחכות ולסקר את שני החלקים יחדיו; כי מי כותב רק על חצי-עונה?

כאמור, טעות: ההבדל בין חציה הראשון של עונה 3 לחציה השני גדול כמו ההבדל בין סתם טיטאן לטיטאן הקולוסלי. למעשה, יש שיאמרו, לא מדובר באותה סדרה.

הסדרה הראשונה (נו, החצי הראשון. הבנתם) טעונה פוליטית: מסתבר שהדרג העליון די (די מאוד) מושחת שם באיך-שלא-קוראים-למדינה-הזו בה כולם גרים, והגיעה העת לשים את הכתר על ראש חדש. במקביל, הפיכה צבאית נרקמת מתחת לשטח והיא עתידה לשנות את פניה של לא-נו-באמת-תגידו-לי-כבר-איך-קוראים-למדינה-הזו.

עכשיו, אם אתם שואלים ‘רגע איפה הטיטאנים בסיפור הזה?’ – התשובה היא ‘בסביבה’; כדי שיהיה לנו, הצופים, אכפת ולוּ מאומה מאותה מלחמה שמנהלים ארן וחבריו על עתיד האדמה – צריך שלנחיר ימין או שמאל שלנו יהיה בכלל אכפת מאותה אדמה. אז הטיטאנים לוקחים צעד אחורה וזה בסדר גמור.

הסדרה עצמה לא נכנסת למחוזות “משחקי הכס” והבריתות פחות או יותר ברורות לכל אורך חצי-העונה. דווקא ארן עצמו אגב לא מעוּרה עמוק בפוליטיקה, כי הוא עסוק בתת-סדרה משלו על פנאט דתי שמשתמש בו לצרכיו הזדוניים. לא לדאוג, בסופו של דבר הכל מתקשר אחד לשני ו… טוב אעצור לפני שספויילרים.

הסדרה השנייה (החלק השני) היא המיטב-של-המיטב אליו הגיעה “Attack on Titan”: עשרה פרקים שהם, בעיקרון – מצור (נהדר!), קרב איתנים (פנסטסי!), מלחמת גרילה (או לה לה!), מלחמת מוחות (מניפיק!) ובסוף גם שיעור היסטוריה (!). יש שיאמרו כי “Attack on Titan” האמיתית החלה רק עכשיו, וכל מה שהיה עד כה – להזכירכם, למעלה מ-50 פרקים – הוא פרולוג אחד ארוך. פרולוג טוב, אבל פרולוג. אני נוטה להסכים אגב – הצופים מקבלים אגרופי אקספוזיציה ישירות לפרצוף, אבל אלה אגרופים שכיף לקבל (למה לא חיפשתי אנלוגיה אחרת אני לא יודע). נכון שההמתנה לעונה 4 – שתהיה אחרונה – צפויה להיות ארוכה, אך בעקבות עודף האינפורמציה שקיבלנו זה עתה, הדבר הכי טוב שאפשר יהיה לעשות הוא לצפות מחדש בסדרה — והפעם לשים לב לכמות הרמזים שנשתלו באנימה עוד מהפרק הראשון (וכניסה עם מדריך מרדיט יכניס אתכם עמוק יותר למחילת הארנב).

ערכי ההפקה הגיעו אף הם לשיא חדש: סטודיו Wit נכנסו להילוך שמיני והביאו עם עונה 3 (על שני חלקיה) כמה מסצנות האנימציה המוצלחות של השנה, וכשהן מוצגות לצד פס הקול האדיר של הירויוקי סוואנו (שהמילה “מטאל” לא  מגרדת את אופיו של האליל הזה) וקיבלתם שילוב מנצח של אפיות. לא, המשפט שאמרתי הגיוני אבל הוא מעביר את המסר.

ללא ספק, זו העונה המוצלחת מכולן של אחת הסדרות המשפיעות בתעשיית האנימה מהעשור הנוכחי. אישית, לא בטוח אם הייתי נותן לפרקים מסוימים ציון מושלם ב-IMDB כפי שהמעריצים החליטו שצריך לקרות – אבל אם אתם חובבי אנימה וטרם נכנסתם אל רכבת ההרים הברוטלית הזו, לְמה בדיוק אתם מחכים?


הטוב: קתרזיס, קתרזיס בכל פינה!
הרע: רצף נהדר של שירי פתיחה נהרס עם Shoukei to Shikabane no Michi.
והמכוער: עונה 4 עוברת ל-J.C Staff. רק דמיינו.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan): Season 3 | יפן, 2018-2019 | פנטזיה אפלה, דיסטופיה, אקשן, אימה, רשימת שינדלר | 22 פרקים | סטודיו Wit | יוּקי קאג’י [עלי באבא מ-“Magi”], יוּאי אישיקאווה [דייאנירה מ-“Heroic Age”], מרינה אינוֹאה [יוֹזוֹרה מ-“Haganai”], הירוֹשי קאמייה [בּילזבּאבּ מ-“Yondemasu yo, Azazel-san”], סאקי פוג’יטה [איָאנו מ-“yuriyuri”], טומוהיסה האשיזוּמה [דליקוֹ מ-“.Gangsta”] | בימוי: טטסוּרוּ אראקי, מאסאשי קויזוקה | יוצר מקורי: האג’ימה איסייאמה


לקריאה נוספת:
♦ Attack on Titan [ביקורת על העונה הראשונה]
♦ Attack on Titan 2 [ביקורת על העונה השנייה]

♦ Shingeki! Kyojin Chuugakkou [ביקורת על סדרת הספין-אוף]
♦ (Attack on Titan (Live Action [ביקורת על האבומינציה שקוראת לעצמה ‘סרט’]

לקריאה נוספת
2 תגובות
 1. ארז אומר/ת

  ההחלטה על פיצול העונה השלישית די מובן מאליו ואני שמח שהם עשו זאת. למעשה החלק הראשון של העונה השלישית טוב משמעותית מהמנגה ונראה שהמנגקה עצמו הפיק לקחים מהחלק הזה במנגה ויישם אותם באנימה ולכן החלק הראשון עומד על שתי רגליים בצורה מעולה ונותן לצופה דרמה פוליטית נהדרת בעוד שהמקור היה דרמה פוליטית ארוכה ומשעממת. החלק השני של העונה נהדר עד השניה האחרונה ונקודת הסיום בדיוק בזמן. הטענה היחידה שלי לעונה השלישית בכללותה היא הפתיחות: בעוד הראשונה נשמעה כאילו היא לקוחה מאיזו סדרת שוג’ו וקצת הרגה את הווייב של הסדרה השניה פשוט לא טובה, לי היא נשמעה כמו מיש-מאש מוזר ומבולגן של הפתיחה הראשונה והשלישית וכנראה שאחרי 3 פתיחות וסיומת אחת מצוינות גם להקה מדהימה כמו לינקד הורייזון נתקעה במחסום ולא הצליחה לייצר את הלהיט הבא וחבל. מאחר והאנימה תיסגר בעונה הבאה יחד עם המנגה אין לי בעיה לחכות אפילו יותר ממה שהוכרז כדי שהכל יתקתק כמו שעון שוויצרי ואני מקווה שהסיום יהיה לא פחות מדהים מהסדרה עצמה

  1. TURI אומר/ת

   לא יודע מדובר על הסוף של כל מה שהתחיל ב-3 עונות כך, שהתגובה לגבי הפתיח היא קצת מוגזמת נכון שהוא לא עומד בפני עצמו אבל צריך לזכור שהוא משמש כמעין סוגר לכל מה, שהתרחש עד כו’ (כמו העונה הזו) כך שבסופו של דבר הוא מתאים דווקא משום שהוא משלב את השירים והקליפים מהעבר (חוץ מזה שהרבה פחות האהבתי את השיר סיום של העונה ה-2 אבל זו דעתי).

   בנוגע לביקורת קצרה בהרבה ממה שחשבתי שתהיה אבל בנוגע לפיצול ידעת מלכתחילה מה עומד להתרחש בחצי השני של העונה לא?

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.