Assassination Classroom

תחילה לא הייתי שלם עם הקונספט של “Assassination Classroom”: עבור מי שלא צפה בה, היא נשמעת כמו גרסת שונן ג’אמפ ל-Great Teacher Onizuka – וזה מה שהיא באמת: בשתי הסדרות מככב טיפוס חזק (וחרמן) שמתחיל לעבוד כמורה בכיתה בעייתית של תלמידים. כמו כן, בשתיהן מנחילים המורים שיטות הוראה לא קונבנציונליות. וכמובן שהתלמידים בסדרות לא עושים הנחות למורים החדשים. אלא שב-Assassination Classroom, בניגוד ל-GTO, מנסים התלמידים לרצוח את המורה שלהם (יחי ההבדל הקטן). אם כך, איך זה  ש-GTO היא הסדרה הבוגרת והרצינית יותר? פשוט מאוד: קורו-סנסיי, המורה ב-Assassination Classroom, הוא תמנון.

לא באמת כמובן. אם זו הייתה סדרה על תמנון שעובד כמחנך, זו הייתה סדרה קצרה. הוא לא אנתרופומורפי. למעשה, אף אחד לא יודע מה הוא קורו-סנסיי. מה שכן יודעים זה שמישהו פיצץ את הירח שלנו, וקורו-סנסיי לקח את האחריות על המעשה השובב. עוד הוא מזהיר כי בסוף שנת הלימודים הוא יעשה לכדור-הארץ משהו דומה, אלא אם תלמידי כיתה 3E בחטיבת הביניים קוּנוּגִיגָאוֹקָה, אותם הוא מתעקש ללמד, יתנקשו בו טרם יעבור הדד-ליין. קורו-סנסיי נע במהירות של מאך 20, הוא יודע לשנות את צורתו ורב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע למבנה גופו. צבאות וסוכנויות ביון ניסו לחסל אותו בעזרת טילים בליסטיים, פצצות אטום, מטוסי קרב ומזון טבעוני. מתנקשים קטלניים נשלחו להרוג אותו וחזרו מובסים. כיוון ששום דבר לא עזר, התקווה מוטלת על כתפי כיתה 3E. מדוע הוא מתעקש ללמד אותם? האם סוף העולם באמת יגיע אם יכשלו? יאפ, שאלות כאלה לא תראו ב-Great Teacter Onizuka.

כיתה 3E היא כיתה מיוחדת. ולא ‘מיוחדת’ כמו כיתת מחוננים. חטיבת קונוגיקאוקה הוא מוסד פרטי מכובד שבוגריו גדלים להיות מנהיגים ומנכ”לים. מנהל בית הספר פיתח שיטה מעוותת להעלאת המורל האקדמי – כל תלמיד שציוניו לא טובים נשלח לכיתה 3E (או ט’-5 בעגה שלנו). לימודי 3E מתקיימים במעבה יער בתוך צריף רעוע (ובלי מזגן!). תלמידי הכיתה מופלים לרעה בכל נושא: ממבחנים ואירועים ועד טיולים שנתיים. אף אחד לא רוצה להגיע לשם, ולכן התלמידים בכיתות האחרות חורשים בלימודים, כי ‘3E’ זו לא סתם אי נעימות אלא אות קין. התלמידים האחרים מרשים לעצמם ללעוג להם ולהתייחס אליהם כאילו הם היו חיות.

במציאות, אם היה נחשף בית-ספר שפועל בשיטה כזו – זה היה פותח את מהדורת החדשות המרכזית. אך בעולם של Assassination Classroom, אף אחד לא מרים גבה. יש כמובן מי שלא מסכימים עם השיטה של המנהל, אך הוויכוח מולו מתנהל כמו דיון על הדרך הנכונה לאכול קרמבו. לתלמידי הכיתה יש כל זכות פשוט להפסיק להגיע ללימודים, והם בטח היו קרובים לכך עד שקורו-סנסיי נכנס לסיפור; אז נכון שהוא מאיים להשמיד את העולם, אך הוא מורה נהדר. יכולתם רק לחלום על מורה כמו קורו בתקופתכם בחטיבה: הוא משקיע בכל אחד מהתלמידים ואף מוכן להקריב את חייו למענם (אך זה לא יעבוד כי הוא בלתי מנוצח). קורו-סנסיי יכול לקחת אתכם אחר הצהריים לראות בכורה של סרט בקצה השני של הגלובוס, ולהחזיר אתכם בזמן לארוחת ערב. תלמידי הכיתה אוהבים אותו, ואלה שלא – תנו להם עוד כמה פרקים.

מה שאני אוהב במיוחד בסדרות כאלה זו ההתפתחות שעוברים התלמידים. הם לא דיכאוניים ומרושעים כמו שהיו תלמידיו של אוניזוקה ב-GTO בתחילת הדרך (ומוזר, במקומם הייתי שונא את העולם), אך ניכר שהם איבדו כל מוטיבציה. אלא שכעת יש להם טעם לחיים: גורל העולם מונח על כתפיהם. הם מקבלים מורה נוסף, קאראסוּמה סנסיי, סוכן חשאי של משרד הביטחון שאחראי להפוך אותם למתנקשים מנוּסים. כיוון שקורו-סנסיי הוא גיבור ‘קרטוּני’ מכדי שנוכל להזדהות עמו, קאראסומה מביא את האפקט הראליסטי: הוא אדם קשוח, אך יש לו לב חם לתלמידים וביניהם מתפתחת מערכת יחסים מעניינת.

ישנם מספר סיפורים גדולים בסדרה: העבר המסתורי של קורו-סנסיי והעתיד מפניו הוא מזהיר, ארגון חשאי שפועל גם הוא נגד קורו-סנסיי, וכמובן סיפורה של כיתה 3E ומעמדה בקונוגיקאוקה. הסיפור האחרון הוא המעניין ביותר בעונה הזו, בעיקר מפני שאנחנו לא יודעים הרבה על השניים הראשונים. קורו סנסיי הוא אולי הדמות הדומיננטית ביותר, אך גיבור הסדרה הוא בכלל תלמיד נחבא אל הכלים בשם נאגיסה ודרך עיניו אנו חווים את הסיפור. לכן קונספירציות ממשלתיות וארגונים חשאיים לא מדברים אל הצופים, בדיוק כמו שהם לא מדברים אל תלמידי הכיתה. הם קיבלו מטלה אחת והם יבצעו אותה הכי טוב שאפשר. מהסיבה הזו, כל מי שיחפש ב-Assassination Classroom סדרת אקשן גנרית – ימצא סדרת קומדיה גנרית עם אקשן ודרמה; סדר העדיפויות של האנימה הוא קודם כל להצחיק ורק אז ללמד אתכם משהו על החיים. האקשן הוא כלי חיוני בסיפור הזה, אך הוא לא הדבר החשוב ביותר כאן. הקרבות נמצאים במרחק שנות אור מהרמה של Hunter x Hunter, JoJo ודומיהן. ואם אתם תוהים איך הקומדיה, היא בהחלט חביבה, אך היא לא מציבה תחרות ל-Gintama, נגיד ככה.

יש אישור לעונה שנייה, ומזל שכך כיוון שלא תקבלו הרבה תשובות בעונה הראשונה. זה לא אומר שאין לה חומר מעניין לספק – שתי הסגות האחרונות בעונה הן הגשמה מעשית של האימונים שעברו הגיבורים והחומר שלמדו. או במילים אחרות: שונן במיטבו. באתי עם ספקות רבים לסדרה, אך למדתי לאהוב אותה בערך בשלב בו תלמידי הכיתה הסתגלו למצב החדש, וזה לא לקח הרבה זמן.


הטוב: פיתוח גיבורי הסדרה; חביבה כקומדיה, לא רעה כדרמה והאקשן בסדר; מעלה שאלות מסקרנות.
הרע: לא מספקת הרבה תשובות.
ודו-קרב העשור: קורו-סנסיי נגד מיגי מ-Parasyte.

ציון במדד OK – סביר פלוס

(Assassination Classroom (Ansatsu Kyoushitsu | יפן, 2015 | 22 פרקים | קומדיה, על-טבעי, אקשן, דרמה, תמנון שהוא לא כוכב פורנו | סטודיו Lerche | ג’וּן פוּקוּיָאמָה [ללוש מ-“Code Geass”], טוֹמוֹקאזוּ סוּגיטָה [גִינְטוֹקִי מ-“Gintama”], מָאי פוּצ’יגָאמִי [מיהוֹ מ-“Girls und Panzer”], שיזוּקָה איטוֹ [פלְייר קוֹרוֹנָה מ-“Fairy Tail”], נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקָאמוֹטוֹ [יוּ נישוֹניָה מ-“!!Haikyuu”] | במאי: סייג’י קישי | יוצר מקורי: יוֹאוּסְיי מָאטְסוּי [“Neuro: Supernatural Detective”]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם