Arslan Senki: Fuujin Ranbu

ספוילר אחד בלבד לעונה הראשונה, וגם הוא לא כזה קריטי. במידה ואינכם מכירים את Arslan Senki, מומלץ לקרוא את הביקורת על עונת הביכורים. מומלץ אף יותר: לצאת להליכה או לבשל משהו.


Arslan Senki פרצה לחיינו באפריל 2015 והביאה למסך אפוס פנטזי עתיר פרקים. 25 מהם למעשה. “אבל זה לא הרבה בכלל” אומרים ממרתני One Piece – וצודקים, אך חשוב לזכור כי מספר פרקים הגבוה מ-12 הפך למחזה נדיר, בעיקר בקרב סדרות שאינן מכוונות לילדים או קומדיות זולות. אפילו “Berserk“, השייכת לפרנצ’ייז מוכח שיכול (וראוי) למלא 51 פרקי אנימה, עתידה לסיים את עונתה 12 שבועות בלבד אחרי שהחלה. “סיכונים” הפכה להיות מילת גנאי בתעשייה המחשבת כל משעול. ומי אני שאפנה אצבע מאשימה? הכסף המושקע אינו שלי, וכפוי הטובה שבי צריך להגיד תודה שבכלל זכינו להמשך. 

והנה אני אומר תודה ואף מתכוון לזה ב-90%.

אבל… 8 פרקים? באמת?

למי ששכח, “Arslan” היא פנטזיה אפית המבוססת על סדרת ספרים וותיקה, אשר בתורה מבוססת בחופשיות על אפוס פרסי בשם “האמיר אָרְסַאלָן”. עונתה הראשונה של סדרת האנימה עוסקת במסע: על יורש העצר לממלכת פארס, ארסלן, לגייס צבא ולכבוש בחזרה את הבירה אקבאטנה מידי כובשים פָנָאטים שהורגים בשם דתם. אל האמיר הצעיר מתלווים דאריום; האביר החזק ביבשת, נארסוס; האסטרטג החכם ביבשת, פלוס עוד כמה חבר’ה שנמצאים שם כי למה לא. מכשולו העיקרי של ארסלן הוא הילמס, פרש מצולק המסתתר מאחורי מסכה כסופה ודורש את כס המלכות לעצמו.

“Fuujin Ranbu” (“מחול סופת החול”) ממשיכה מהנקודה בה הסתיימה העונה שעברה… ואז היא עושה רברס. למי שזוכר, ארסלן וצבאו היו בדרכם לאקבאטנה במה שנראה כמו הכנה לקרב אפּי. הוא לא אמר ‘מחר נצא לאקבאטנה’, הוא גם לא אמר ‘אני רק קושר שרוכים ואז יוצאים’. הם כבר פאקינג יצאו, רכובים על סוסים וחניתות בידיהם. אוּלם בתחילת ‘Fuujin Ranbu’ הם חוזרים על עקבותיהם כי ככה. תארו לכם שבעונה הבאה של “משחקי הכס” (ספוילר, כן? הנה משפט נוסף בתור אזהרה……..) דאיינריז תיזכר שהיא שכחה את הבוילר דולק וכולם צריכים לחזור למירין.

לא כעסתי למשך זמן רב כיוון ששמונה פרקים או לא, זו עדיין אותה ‘Arslan Senki’. לטוב ולרע.

נתחיל בטוב: קורים בה דברים מפתיעים. תפנית עלילתית מעניינת מתרחשת בשלביה המוקדמים של העונה (“עונה”), תפנית המשנה את חוקי המשחק ואת מאזן הכוחות. נוסף על כך, פיתחתי אמפתיה כלפי האיש במסכה הכסופה. במילים אחרות, אכפת לי סוף סוף מול מי ארסלן נלחם. הסדרה משתמשת בטריק זול (פלאשבק, רומנטיקה, טרגדיה ומוזיקה מלנכולית) על מנת להפוך את הילמס לאדם סימפתי עם לגיטימציה לשבת בכס המלכות. כעת כשאני חושב על זה לעומק, הוא בתכלס היחיד עם זכות ירושה בסדרה הזו. לך על זה הילמס-סאמה, אני תומך בך!

כיוון שהעונה הזו קצרה, עלילת-מִשנה שהייתה גוזלת מינימום שישה פרקים אשתקד, הסתיימה השנה תוך שלושה פרקים בלבד. אני אוהב את האנימה, אולם יש לה נטייה לסטות מהעיקר בלי שהדבר ייטיב עם ציר העלילה הראשי. 

מגרעותיה הבולטות של העונה הראשונה ממשיכות גם לעונת ההמשך, ובראשן ההערצה הלא-ברורה לארסלן. הוא נער חסר כריזמה שהיה מרקיב עם תולעים לולא נארסוס ודאריום. עונה זו אף פתחה צוהר לארסלן להיות עצמאי, להוכיח שהוא ראוי להיות מלך; בגפו הוא יצא אל שליחות בה הוא יצטרך להפגין יכולת אסטרטגית מרשימה, בנוסף לכריזמה ומנהיגוּת. התרגשתי לנוכח הכיוון אליו העלילה (כמעט) התקדמה. אך לא חלפו דקות בטרם מועדון המעריצים של ארסלן הצטרף כדי להחליף לו חיתול ולעשות לו ‘מי יורש עצר טוב? מי? א-תה. א—-תה יורש עצר טוב’. כן, אני לגמרי Team Hilmes כעת: יש לו לגיטימציה לכתר והוא לא זקוק שיחזיקו לו את היד. גם חיתולים הוא ודאי מחליף לעצמו.

לטובתה של Fuujin Ranbu, היא עושה יחסי ציבור מוצלחים בכל הקשור למלחמה הקרבה. יחס הכוחות בסוף העונה מעניין בהרבה מיחס הכוחות בסוף העונה שעברה. אוּלם המספר הנמוך של הפרקים נכנס למשוואה וגורם לבלגן; סדרת הספרים תסתיים בקרוב עם פרסום הכרך ה-15, הוא האחרון בסדרה. בכך יגיע לקיצו מסע שהחל באמצע שנות ה-80. אי שם בתחילת הספר השמיני, קפיצת זמן בת שנים ספורות פתחה את החלק השני של Arslan. אותנו אמור לעניין (כרגע) החלק הראשון וסופו, סוף הקרוב משחשבתם: כל שנותר לסדרת האנימה לעבד הוא… שימו לב… הספר השביעי והקצר. באמת. על מנת לעבד את מה שמתרחש בו, צריכה הסדרה עוד כשעתיים של תוכן – מה שיכול היה להביא את האנימה ל-12 פרקים. אבל אתם מכירים את הסברה: אם משהו הגיוני, סביר להניח שהוא לא יקרה. לכן הרעיון לקצץ את העונה ל-8 פרקים מציב את Arslan במצב בעייתי. כיצד מסיימים את מה שנשאר? סרט או עונה בת ארבעה פרקים? או שכאן נגמר הרומן של Arslan עם עולם האנימה?

לא יודע אם שמתם לב, אך אני לא מפיק ואני לא מתיימר להבין את השיקולים הכלכליים מאחורי עונה קצרה. אולי יש תכנית לסיים את Arslan באופן אפי, רב-תקציב ומושקע. ואולי לא. במידה והתחלתם את סיפורו של הילמס נגד אויבו המושבע ארסלן, אין סיבה לעצור כעת. Fuujin Ranbu מלאה בקרבות, הומור ומוסיפה אף יותר דרמה מהרגיל לדמויות חשובות. הפנטזיה נעדרת מהעונה הזו לחלוטין, אבל אתם תחליטו אם זה דבר טוב או לא. אחרי שתִצפו בעונה כמובן, מה שאתם בהחלט צריכים לעשות. 


הטוב: תפניות מפתיעות בעלילה; פיתוח מעמיק לדמותו של הילמס; אקשן ופוליטיקה במיטבם.
הרע: עונה מקוצרת שחוזרת על עקבותיה; הגיבור משום מה הוא הנבל.
והמכוער: חיפשתי ומצאתי את תקצירי כל הספרים שפורסמו… ואז נכנסתי לדיכאון.

ציון במדד OK – סביר פלוס

 (Arslan Senki: Fuujin Ranbu (The Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance | יפן, 2016 | 8 פרקים | LIDEN FILMS | אקשן, הרפתקאות, האשָשייייין!!” | יוֹסְקה קוֹבּיָאשִי [הירָאוֹקָה מ-“Shirobako”], יוֹשימָאסָה הוֹסוֹיָה [נזוּמי מ-“No.6”], דאיסוּקה נאמיקָאווה [ג’ואי מ-“Prison School”], קניצ’ירוֹ אוֹהָשי [היביטוֹ מ-“Space Brothers”], מאיה סאקאמוֹטוֹ [שחרזאדה מ-“Magi”], יוֹקי קאג’י [עליבאבא מ-“Magi”], יוֹמי אוּצ’ייָאמה [רוּרי מ-“Nisekoi”], טאקהירוֹ סאקוּראי [מיוּקי מ-“Ace of Diamond”] | במאי: נוֹריוּקי אבּה [“Bleach”] | יוצרים מקוריים: ד”ר יושיקי טאנאקה, הירומו ארקאווה [“Fullmetal Alchemist”]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם