Appleseed Alpha

סרטו החדש של שינג’י אראמקי, “Appleseed Alpha”, בר צפייה גם אם לא ראיתם שום דבר הקשור ב-Appleseed; ‘אלפא’ הוא למעשה פריקוול לסדרת סרטים (כעת טרילוגיה) הכוללת את (Appleseed” (2004″ ו-(2007) “Appleseed Ex Machina”, בשלושתם יחדיו מוכיח אראמקי כי על-מנת להפיק סרט אקשן הוליוודי משובח, לא צריך את הוליווד.

הסרט החדש לוקח אותנו הרחק מאולימפוס, לא ההר היווני אלא העיר האוטופית המתקדמת בה אנו רגילים לראות את Appleseed. דיונאן ובריאראוס, שני חיילים בדימוס ששרדו מלחמה גלובלית, נודדים בין הריסות מטרופוליטניים ומבצעים עבודות מפוקפקות עבור מאפיונרים כדי לשרוד ליום הבא. דיונאן חולמת על עתיד ורוד ומקווה להגיע יום אחד אל אולימפוס (שוב, לא ההר), בעוד שבריאראוס הסייבורג ראה מספיק סבל מכדי שיאמין כי מקום קסום כמו אולימפוס עשוי להיות אמיתי. במסגרת אחת העבודות, מצילים השניים את עורם של זוג מסתורי, איריס ואולסון, ומיד הגורלות של ארבעתם נקשרים אלו באלו.

‘אלפא’ מתרחק צעד אחד ממקורותיו היפניים; נכון שהבמאי ואנשי הסטודיו הם יפנים, אך הדיבוב באנגלית וכך כל מה שקשור בסרט. תסריטאית ‘אלפא’ היא מאריאן קראווציק, מי שכתבה את התסריט של כל משחקי “God of War”, מה שמסתדר היטב עם האלמנטים מהמיתולוגיה היוונית הקשורים ב-Appleseed (במידה ו-‘אולימפוס‘, ‘בריאראוסו-‘איריס‘ לא הדליק לכם נורה). העלילה עצמה שמה דגש על רוח השטות וההרפתקאות לעומת אלמנט הדרמה שאפיין את הסרטים הקודמים. זה לא בהכרח דבר רע, נהפוך הוא: דווקא בסרט היחיד של Appleseed המתרחש במציאות קודרת, אנחנו מגלים את הצד המשעשע של הפרנצ’ייז.

בתור סרט אקשן, מדובר במוצר האיכותי ביותר שראיתי מזה הרבה זמן (וזה כולל סרטי לייב אקשן). אראמקי רק משתבח עם השנים, והישימון הפרוע בו מתרחש ‘אלפא’ – בניגוד לאולימפוס העדינה – מאפשר לגורו ה-CGI אראמקי להתפרע כמו ילד קטן במתקן שעשועים. סצנת הקליימקס של הסרט, לדוגמה, לא הייתה יכולה להתרחש בסרטים הקודמים (לא מבלי להרוג כ-90% מתושבי אולימפוס). ‘אלפא’ מציב רף חדש לא רק לסרטי אקשן ב-CGI, אלא לסרטי אקשן משובחים מכל הסוגים.

על היופי הזה מעיב דבר אחד: PG-13, כלומר תשכחו מהדם.
אחת הדמויות הפחות-חשובות בסרט נורית מספר פעמים ואז נזרקת ממטוס באוויר. אך הגופה שנגלית על הקרקע נראית כאילו נפלה מהליכון שלא מחובר לחשמל. מצחיק ש-“Starship Troopers: Invasion” מ-2012, גם הוא סרט של אראמקי, לא רק שמכיל דם אלא יש בו עירום מלא ואפילו סצנת מין.

אני לא חסיד גדול של מוזיקת דאבסטפ, אבל אם אתם כן – ‘אלפא’ הוא סרט טוב עבורכם. אם, כמוני, המוזיקה הזו נשמעת לכם כמו עבודות תשתית, אז צפו בסרט בלי ווליום. אבל אז אתם תחמיצו את הדיבוב המוצלח של הסרט.

כן, הדיבוב האנגלי (וכרגע היחיד שקיים) לא רע בכלל. המדבבים האמריקאים שנשכרו לתפקידים הם ברובם מקצוענים. לוסי כריסטיאן (נאגיסה מ-“Clannad“) חוזרת לתפקיד דיונאן בפעם הרביעית (אם מחשיבים את סדרת האנימציה מ-2011). כך גם לגבי דיוויד מאטראנגה (טומויה מ-“Clannad”. אני מרגיש פה דפוס) בתפקיד בריאראוס. הטקסט מכיל סלנג אמריקאי ודיבור שמתאים מאוד לאווירה הפוסט-מלחמתית ביבשת אמריקה. עוד לא ראיתי את הסרט ביפנית, אבל יש מצב ש-‘אלפא’ הוא אחד מאותם מקרים בודדים שסרט אנימה מתיישב טוב יותר דווקא באנגלית, בעיקר מפני שהתסריט המקורי נכתב בשפה הזו.

‘אלפא’ משלים טרילוגיה ל-Appleseed, אך גם בתור עצמו הוא סרט נהדר. בתור היותו פריקוול, הוא לא מצריך היכרות קודמת עם המקור (אם כי אחת כזו עדיין מומלצת). הוא מרהיב, קצר (93 דקות) ומהנה ביותר, לכן ויתור על הסרט יחשב לטעות. אך לפני שאתם רצים לתת לו צ’אנס, יש לכם הזדמנות לראות משהו מרהיב לא פחות, ואפילו יותר:

בסוף השבוע הקרוב עולה למסכים סרטו הקודם של שינג’י אראמקי. “Space Pirate Captain Harlock” מגיע (להפתעת כולם) לבתי הקולנוע בישראל. צפו בו, ואז צפו ב-Appleseed. אחרי שניהם, כל סרט CGI שהוא לא של פיקסאר יראה פחות טוב.


הטוב: אנימציית CGI מהטובים שיש; עלילת הרפתקאות מוצלחת ומשעשעת.
הרע: דירוג PG-13; מוזיקת דאבסטפ.
והמכוער: לא ‘Captain Harlock’ ולא ‘Appleseed’. משהו אומר לי שהסרט הבא שלכם הוא ‘Starship Troopers’. סוטים.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Appleseed Alpha | ארה”ב, יפן 2014 | 93 דקות | אקשן, הרפתקאות, דרמה, מד”ב, Mecha, שיעור במיתולוגיה | לוסי כריסטיאן, דיוויד מאטראנגה, ברינה פלנסייה, אדם גיבּס, וונדל סלברט | תסריט: מאריאן קראווציק [“God of War”] | במאי: שינג’י אראמקי [“Space Pirate Captain Harlock”] | יוצר מקורי: שירוֹ מאסמוּנה [“Ghose in the Shell”]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם