!Appare-Ranman

לפני שהתיישבתי למרתן את !Appare-Ranman רפרפתי ב-Thumbnails של כל פרקי הסדרה, ודְאגה אחת חלפה לי בראש: אם זו אנימה על מרוץ מכוניות, מדוע אין Thumbnail אחד עם מכונית? הדאגה שלי התחזקה כאשר התחלתי את !Appare-Ranman והבנתי כי אנימה על מירוץ מכוניות היא לא.

אבל זו עדיין אחלה אנימה.

יפן, המאה ה-19 (החלק הכיפי של המאה, עם קיטור ופאנק). צעיר מוחצן בשם אפּארה מבלה זמנו בהמצאת מכונות – תחביב שלא מתיישב היטב עם משפחתו המכובדת אשר מבקשת מסמוראי מקומי, קוסאמה, לבדוק מה הולך עם הבחור. דבר מוביל לדבר שמוביל לדבר – ואפארה וקוסאמה נסחפים ללב ים על סירה שבנה אפארה. ספינה אמריקאית מוצאת את שני המסכנים, והזרים היפנים שלנו מוצאים עצמם תקועים בלוס אנג’לס בלי דולר על התחת.

לא ברור כיצד היפנים האלה מהמאה ה-19 מדברים אנגלית שוטפת עם האמריקאים (כי האופציה האחרת היא שהאמריקאים משוחחים עמם ביפנית, וזה נשמע לי פחות סביר), אך לא הייתי ממהר פה למצוא היגיון. לוּ הייתה האנימה עם רגליים על הקרקע, הפתרון של השניים להרוויח די והותר כסף על-מנת לשוב ליפן היה כנראה רעיון שאינו כולל מירוץ מכוניות קטלני שחוצה את היבשת כי יש פרס כספי גבוה.

מירוץ ה-Trans-America Wild Race מביא לשורותיו נהגים שמייצגים את שלוש חברות הרכב הגדולות ביותר: את BNW ׁ(גרסת האנימה ל-BMW), את Iron Motor (גרסת האנימה ל-Ford Motor) ואת General Motors (הממ… גרסת האנימה ל-General Motors?), לצד מספר נהגים עצמאיים. כיוון שלאפארה וקוסאמה אין מכונית הם בונים אחת משל עצמם, מה שגורם לכולם להתייחס אליהם כשני מטורפים.

!Appare-Ranman לוקחת את הזמן. עד שהמירוץ מתחיל (בפרק פאקינג 6) אנו לומדים להכיר את הנפשות הפועלות, בין אם זה ילדון עשיר מאירופה שרוצה להוכיח שהוא לא עוד בן אצולה מפונק, מכונאית צעירה שהיגרה מסין ורוצה להצליח בעולם ששייך לגברים, פורעי חוק שעושים זאת בשביל הכסף ופורעי חוק שעושים זאת בשביל הכיף. אל הצוות של אפארה וקואסמה מצטרף הוטוטו, יליד משבט מקומי שמשפחתו נטבחה. הוא עושה זאת בתקווה להשיג נקמה במירוץ.

קיצר, המירוץ אמוציונלי ואני שמח, מאושר אפילו, שהאנימה לוקחת את הזמן על מנת שנתחבר רגשית אל המתחרים, נכאב בכאבם ונשמח בשמחתם במהלך המירוץ הארוך והמסוכן הזה.

כלומר, זה היה נחמד אם באמת היה מירוץ בסיפור הזה.

ברגע שמתחיל ה-Trans-America Wild Race הוא נעצר כי לפורעי חוק יש תוכנית אחרת. כשהמירוץ מתחדש הוא נעצר שנית כי לפורעי חוק נוספים יש גם תכניות. כשהמירוץ מתחדש שוב, פורעי חוק אחרים מצקצקים בלשון ואומרים  “לא, לא הפעם”. מתנצל על הבוטות (ילדים, עִברו לפיסקה הבאה) אך !Appare-Ranman היא כמו משחק מקדים לפני סקס, רק שכאשר מתחיל הסקס היא מחליטה לחזור למשחק המקדים – וחוזר חלילה. עד הפרק האחרון למעשה המירוץ הוא החלק הפחות-חשוב של האנימה, ומהווה מעין רעיון סביבו התאגדו הגיבורים ולא קונספט שמותיר אחריו עניין או מתח ספורטיבי.

על כן המנגה של JoJo’s Bizarre Adventure יכולה להישאר רגועה: !Appare-Ranman לא הקדימה אותה עם גרסת אנימה של מירוץ סטים פאנק שחוצה את יבשת אמריקה במאה ה-19.

אז אם זו לא באמת אנימה על מירוץ, על מה היא כן?

סדרת שונן-קרבות.
לא אכנס למחוזות הספויילר כי לסדרה יש כמה קלפים בשרוול, אך סיפור הנקמה של הוטוטו מתרחב כשמגלים מי האנשים שעומדים מאחורי הטבח ומה התוכניות הנוראיות שלהם (תוכניות שמוכרחות להיות קשורות דווקא במירוץ). ה-Trans-America Wild Race הופך למסע של קבוצת אנשים שחוברים יחדיו על-מנת להפיל ארגון בראשותו של פסיכופט רצחני, ואיזה מזל שכמעט כל הגיבורים יודעים קונג פו.

אני לא כועס על ההטעיה, הייתי פשוט שמח אם הייתה ל-!Appare-Ranman דרך לספר לצופיה מראש מה היא לא, כדי לא לפתח ציפיות. המזל הוא שהתוצר הסופי לא נורא, כי לי אין בעיה עם סדרות שונן, כש-!Appare-Ranman אף מכילה כמה מרגעי האקשן הטובים של השנה (ואחת מהן אשכרה כוללת מכוניות). אנשי סטודיו P.A.Works הוכיחו פעם נוספת כי הם אשפים בכל הקשור לסדרות אנימה מקוריות, ולא חשוב הז’אנר בו הם מתנסים.

!Appare-Ranman היא סדרת אנימה חסרת כל היגיון, צפויה לפרקים וקלישאתית – אך מפצה על כך באמצעות לב רחב, כיף ואקשן איכותי. אתם יכולים לוותר עליה ובהחלט אבין מדוע, אך היא קצרה ויש לה אשכרה סוף – ובתעשיית האנימה מדובר לצערי בבונוס נדיר.


הטוב: מהנה ביותר, סצנות אקשן נהדרות.
הרע: קלישאתית; מי שמצפה כי הסדרה תעסוק במירוץ צפויה לו אכזבה.
והמכוער: די בטוח שיש כאן בדיחות על חשבונו של אראקי: באחד הפרקים הם מצילים כלב ממוות, ובין המדבבים תמצאו 3 דורות של משפחת ג’וסטאר.

ציון במדד OK – סביר פלוס

!Appare-Ranman | יפן, 2020 | 13 פרקים | סטודיו P.A Works | אקשן, הרפתקאות, כביש הלא-זעם | נאטסוקי הנאה [טאקומי אלדיני מ-“Shokugeki no Sōma”], שייצ’ירוֹ יאמאשיטה [שוֹטה מ-“Gal & Dino”], אָאוֹי יוּקי [פוּטבּה מ-“Persona 5”], סוֹרה אמיימה [אליזבת’ מ-“The Seven Deadly Sins”], סוֹמה סייטוֹ [שוֹ מ-“SSSS.Gridman”], קאזוּיוּקי אוֹקיטסוּ [ג’ונתן ג’וסטאר מ-“JoJo’s Bizarre Adventure”], טוֹמוֹקאזוּ סוּגיטה [ג’וזף ג’וסטאר מ-“JoJo’s Bizarre Adventure”], דייסוּקה אוֹנוֹ [ג’וטארוּ קוג’ו מ-“JoJo’s Bizarre Adventure”] , טאקהירוֹ סקוראי [סוזאקי מ-“Code Geass”], פומיקו אוֹריקאסה [קיובּיי מ-“Gintama”] | תסריט ובימוי: מסקאזוּ השימוֹטוֹ [“Tari Tari”]

לקריאה נוספת
1 תגובה
  1. אני אומר/ת

    עוד ביקורת?? רם, הכול טוב?
    בכל מקרה, לא צפיתי בה אבל נשמעת מאוד מהנה. אם ירצה האל (לוויבס שבינינו, הקאמי סאמה) והסדרה תעלה לנטפליקס, מניח שאראה. אם לא… כנראה שתשאר תקועה בptw לנצח.

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם