Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou-hen

את הקלאסטרפאק שהיא “Ao no Exorcist העונה הראשונה” רובנו מכירים: מנגת שונן ידועה לה יצאה אנימה ב-2011. אממה… למנגה, באותה עת, היו כ-3 פרקים בלבד (לפחות ככה זה הרגיש) ועל כן סדרת הטלוויזיה החליטה להתפצל מהמקור, וכך גילינו בדרך הקשה שאין לתסריטאים שום דמיון, והאנימה הסתיימה בעודה משתינה על הצופים.

סרט הקולנוע שיצא לאחר מכן – נחמד ככל שהיה – לא פיצה על עגמת הנפש.

חצי עשור חלף, ומאז קמו כאלה שקיוו לגרסה מחודשת ונאמנה למקור (סטייל Fullmetal Alchemist: Brotherhood), ומנגד קמו כאלה שהם כמוני – המקווים לאכול פלאפל בלי לשפוך טחינה על החולצה, כי מי בכלל זוכר ש-Ao no Exorcist הייתה פעם קטע?

במְקום ליצור עיבוד חדש כמתבקש, מקבלי ההחלטות בסטודיו A-1 הגיעו לאחת מישיבות הבוקר כשהם שתויים, והחליטו ליצור עונה חדשה ש… שימו לב… תתעלם מהסוף המקורי המעפן, וקיוו שאף אחד לא ישים לב. הבעיה היא שדמויות מדברות על דברים קריטיים שהתרחשו פרק-שניים קודם לכן, בלי לקחת בחשבון ש-‘פרק-שניים קודם לכן’ היה לפני 84 חודשים. אם אני עוצר ספר באמצע הקריאה וחוזר אליו כעבור 7 שנים, תהיו בטוחים שאקרא את החצי הראשון שוב, או לכל הפחות אעבור על תקציר.

האם קיבלנו תקציר? לא. האם בא לי לצפות שוב ב-16 הפרקים הראשונים של העונה הקודמת? ממש לא.

וכאן מסתיימים הדברים הרעים שיש לי לומר על האנימה.
רין אוקומורה וחבריו נוסעים לבירה הישנה שהיא קיוטו על מנת לחקור את מקרה הגניבה של שריד אפל ושמו “עינו השמאלית של המלך הטמא” (או משהו כזה), שריד שנגנב על ידי מגרש-שדים הנחשב עד לאחרונה לאחד הטובים. בקיוטו הם מתארחים אצל משפחותיהם של ריוג’י, קונקומארו ורנזו, חבריו של רין לכיתה שאיבדו לא-מעט בני משפחה הודות לאביו הביולוגי של רין, ולאחרונה גילו את עץ המשפחה ה… בעייתי?… של רין, וכעת הם שומרים לו טינה. רין, מנגד, נמצא במאסר על תנאי לאחר שהזקנים בוותיקן גילו שהוא הבן של השטן, ולהיות בן-השטן לא מתיישב היטב (כך מסתבר) עם ערכי הוותיקן; שוּרה היא קצינת המבחן שלו, ובעוד חצי שנה יהיה עליו לעבור הערכה. אם ייכשל, מות יומת.

חבריו שונאים אותו, אביו הוא שטן (ליטרלי) וגיליוטינה מרחפת מעל ראשו – לרין יש את כל הסיבות להסתובב עם פרצוף דיכי, אבל מבין כולם הוא היחיד ששומר על ארשת אופטימית. אלה הם דווקא ריוג’י ושני חבריו שנמצאים בדיכאון. רנזו משום שהוא האח החמישי במשפחה והציפיות ממנו נמוכות; קונקומארו משום שאין לו משפחה, והבן של זה שרצח אותם ישן בבית שלו; וריוג’י כי אביו, הכהן הגדול, הוא שיכור שמזניח את חובותיו. על ארבעת הבנים להתמודד עם הצרות החדשות-ישנות בחייהם בעוד שד רב עצמה אמור להתעורר מהשנ”צ כל רגע. מי מכם שזוכר במעורפל כי גם 2 בנות בכיתה, ובכן – הן עדיין בסביבה, אך התפקיד שלהן בסגה הוא מינורי. עם זאת, בין שתי העונות הבינו את כוחה של שיאמי בתור ווייפו, ולכן העניקו לה תסרוקת חדשה ושינוי באישיות, כזה שיתאים לתפקידה החדש והחשוב.

רק בעונה הזו הבנתי מה אנשים מוצאים ב-“Ao no Exorcist”. העונה שעברה הציגה פוטנציאל רב, ואחרי כן ניפצה את הפוטנציאל עם פטיש 20 קילו. אך ב-Kyoto Fujouou-hen רואים מדוע נמצא לפנינו שונן איכותי, כזה שהדמויות בו הן המרכז – דמויות שאף פעם לא ייצאו לשדה הקרב לפני שיהיה לך אכפת מהן. כל הממו-ג’מבו של סוף העולם שהמציאו עבור הסדרה הקודמת מוחלף באיוּם נקודתי, אך הוא מרתק בהרבה משום שהוא קשור ישירות לגיבורים. על כן חציה הראשון של העונה דרמתי מהמקובל בז’אנר.

לא לדאוג, הדיבורים והבכי שווים הכול כשהקרב על חייהם יוצא לדרך.

חציה השני של העונה הוא למעשה קרב אפי אחד המתרחש במספר זירות במקביל. ההמתנה השבועית הייתה קשה מנשוא, ואלו שיצפו ברצף יחוו את העונה כמו שצריך: בלי הפרעות. בדומה ל-Noragami, זכינו לעונה שנייה נהדרת עבור סדרת שונן שלא הותירה חותם בתחילת דרכה, מה שמוכיח שכדאי לתת הזדמנות נוספת לדברים (חכו לביקורת על Chaos;Child שם אגיד את ההפך). מקווה שלא ניאלץ לחכות 7 שנים נוספות עבור ההמשך, אך לפחות מעכשיו את הדמעות יחליף חיוך בכל פעם שמישהו יעלה את “Ao no Exorcist”. 

על אף שלא נזכרתי בכל מה שקרה בעונה שעברה, הדברים החשובים באמת מקבלים התייחסות נוספת, ואת החלקים החסרים השלמתי בעצמי. אני לא אומר שהבחירה של A-1 הייתה חכמה, אך בראייה לאחור היא פחות נוראית משחשבתי.


הטוב: שונן פר אקסלנס.
הרע: דורשת שנזכור עונה בת 7 שנים.
והמכוער: איך בכלל נותנים לשוּרה להסתובב ליד ילדים?

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

[Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou-hen [Blue Exorcist: Kyoto Saga | יפן, 2017 | 12 פרקים | אקשן, שונן, על-טבעי, שטן על הזמן | סטודיו A-1 Pictures | נוֹבּוּהיקוֹ אוֹקאמוֹטוֹ [ניזוּמה אייג’י מ-Bakuman], ג’וּן פוּקוּיָאמה [לולוש  מ-Code Geass], רינה סאטוֹאו [נגי ספרינגפילד מ-?!Negima] | במאי: טֵנְסַאי אוֹקאמוּרַה [Darker Than Black] | יוצרת מקורית: קאזוּאֵה קאטוֹאו


לקריאה נוספת:
• Ao no Exorcist (ביקורת על העונה הראשונה)
• Ao no Exorcist (ביקורת על הסרט)

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם