עונת אוקטובר 2017 – חלק א’

בתור שירות לציבור (שירות שמביך לציין בקורות חיים), גם בעונה הזו – עונת השידור האחרונה לשנת 2017 – אני, המזוכיסט המוצהר רם קיץ, צופה בפרקים ראשונים של סדרות שחלקן לא צריכות בכלל להתקיים (במקום לשחק Cuphead כפי שאני אמור לעשות). אם אתם מריחים משהו מוזר אלה כנראה הדמעות שלי. 

בכתבה זו:
 Kino’s Journey: The Beautiful World
 Girls’ Last Tour
 Black Clover
 UQ Holder!: Mahou Sensei Negima! 2
 Land of the Lustrous
 Gintama. Porori-hen
 Food Wars! The Third Plate
 !Just Because


Kino’s Journey: The Beautiful World
[Kino no Tabi]

על מה זה: בעולם מסתורי וגדוש תרבויות מטיילת צעירה ושמה קינו על גבי אופנוע מְדַבֵּר. 

איך זה: “המסע של קינו” קרובה ללבם של הרבה ישראלים, ובצדק: ממה שאני זוכר לא היו סיבות רבות לפתוח את ערוץ האנימה הישראלי, לכן קינו והרמס האופנוע בלטו לטובה בלוח השידורים החוזרים של הערוץ.

סדרת האנימה החדשה היא לא המשך אלא רימייק. לא שזה משנה כי ‘קינו’ היא מסוג הסדרות שאפשר לצלול לתוכן באיזה פרק שתרצו. בפרק הראשון למשל מבקרים קינו והרמס בארץ בה החוק מאפשר רצח אך השניים מופתעים למצוא מקום פסטורלי ובטוח למגורים. אלה בדיוק הסיפורים שתמצאו בסדרה: ללא אקשן ופאנסרביס מצליחה ‘קינו’ לייצר רגעים הומניים ומיוחדים.

סדרת הלייט נובל עליה ‘קינו’ מבוססת רצה משנת 2000 ועד היום, מה שאומר כי חומר חדש לא חסר עבור האנימה. עם זאת הודו בהפקה כי אין להם בעיה לעבד פה ושם סיפורים שכבר סופרו באנימה הקודמת.

לצפות או לא: בין אם צפיתם ב-“המסע של קינו” ובין אם לאו, אין לכם תירוץ לא לנסות את אחת הסדרות החביבות של העונה.


Girls’ Last Tour
[Shōjo Shūmatsu Ryokō]

על מה זה: בשממה אפוקליפטית פוסט-מלחמתית מטיילות זוג בנות צעירות על קטנקראד (ספק-טרקטורון ספק-אופנוע שהנאצים פיתחו).

איך זה: בניגוד מוחלט לקינו המטיילת להנאתה בין תרבויות שוקקות על גבי אופנוע אינטליגנטי, “Girls’ Last Tour” עוסקת בשתי יתומות מלחמה על גבי אופנוע מקרטע (ושתקן) המחפשות דרך לשרוד. וזה פשוט נהדר (הסדרה, לא המצב שלהן): העיצוב הפוסט אפוקליפטי מרהיב כפי שהוא מחריד, והפרק הראשון הצליח לתפוס את תשומת לבי על אף שלא מתרחש בו דבר; בחציו הראשון הן מטיילות במפעל נטוש ובחציו השני הן בחוץ. זהו.

שתי הבנות הן הדמויות היחידות נכון לעכשיו – ואולי לתמיד – אך האינטראקציה ביניהן היא די והותר: צ’יטו היא הבת הבוגרת והשקולה, זו שחושבת על כל משעול ומוודאת שהן יזכו לראות את בוקר המחרת. יוּרי לעומתה שומרת על חוש הומור ומיומנת בנשק.

הסיפור האמיתי מועבר באמצעות הנוף: ערי ענק הרוסות וכלי נשק נטושים (ואולי הקור והשלג הם סימן לחורף גרעיני) מרמזים על מלחמה שסיימה את כל המלחמות, מלחמה שכנראה הסתיימה בהפסד של כולם. האם יש עוד בני אדם בעולם? אולי אפילו ציוויליזציה מתפקדת? לא יודע, אבל אני מתכנן להישאר ולגלות.

להמשיך או לא: אחת הסדרות המסקרנות, היפות והמוצלחות שעלו העונה. לוקח זמן להתרגל לעיצוב הדמויות הפשטני של שתי הגיבורות אך מי שצפה ב-Made in Abyss ירגיש בבית.


Black Clover

על מה זה: בעולם בו קסם נפוץ כמו במבה מגלה גיבור שונן גנרי א’ כי אין לו שום יכולות קסם, בעוד אחיו הגדול – גיבור שונן גנרי ב’ – מתגלה כעילוי עם עתיד מזהיר לפניו.

איך זה: אם המנגה המקורית לא הייתה של שונן ג’אמפ הייתי משוכנע כי מדובר בפרודיה על הז’אנר. אני לא יודע מי המנגקה אך קרוב לוודאי מדובר באחד שראה “Naruto“, “Fairy Tail” ו-“Ao no Exorcist” והחליט לעשות מהן מיש מש. מהפרק הראשון בלבד תוכלו לנחש את העלילה 200 פרקים קדימה.

סיפור הוא רק צד אחד של המטבע משום שהאקשן חשוב לא פחות בסדרות כאלה. לצערי גם מהבחינה הזו הסדרה מחפפת: אני הרי יודע מה אנשי סטודיו Pierrot מסוגלים ליצור כשהם מתאמצים, אז מדוע הם מתייחסים ל-“בלאק קלובר” כאילו היא עונש עבורם? ואם זה לא מספיק, המדבב של הגיבור נשמע כמו תוכי שמחקה את יובל המבולבל (עניין שמכעיס לא מעט אנשים).

לצפות או לא: לא, לא תודה. אבל אם אתם מחפשים סדרה בסגנון שאינה נוראית, אולי תאהבו את…


UQ Holder!: Mahou Sensei Negima! 2

על מה זה: בעולם בו קסם נפוץ כמו במבה נוגט חושב גיבור שונן גנרי כי אין לו שום יכולות קסם. ואז קורים דברים ולפתע יש לו.

איך זה: הנחת יסוד זהה לבלאק קלובר עם ביצוע מעט יותר טוב. אה, וזו אחת הסדרות האלימות של העונה. ראיתי סדרות ברוטליות בכמויות, ובכל זאת הפרק תפס אותי לא מוכן.

מי שמסתקרן אבל דואג בנוגע לחלק של ‘Negima’ בשם, אין צורך לחשוש: בניגוד למנגה הכותרת של האנימה מטעה וחצופה. אמנם UQ מתרחשת באותו עולם כמו Negima אך קיים בין שתי הסדרות הבדל קל של 80 שנים. UQ עוסקת באנשים אחרים שעוברים הרפתקאות אחרות ואין שום הכרח לצפות במשהו לפני כן (אלא אם טרם צפיתם ב-“הסופרנוס”. אם לא, עזבו את הכתבה ולכו לראות “הסופרנוס”).

עם או בלי Negima לא מדובר בסדרת שונן שתשנה את חייכם. מי שמחפש ביוזמתו משהו בסגנון ודאי יהנה, אך גם UQ נראית כמו סדרה שתלך לפי הספר. כלומר; נאומים על אמונה באחרים וכוח רצון, התחזקויות פתאומיות ופרקי פאנסרביס. את המנגינה הזו שמעתי די והותר.

לצפות או לא: מוצלחת מבלאק קלובר ואלימה בהרבה, ובכל זאת היא שונן גנרי. אני מוותר.


Land of the Lustrous
[Houseki no Kuni]

על מה זה: בעתיד… אנשים… מנצנצים… נלחמים… באנשי ירח…

איך זה: לפני שניגש לדעה שלי אגיד כי הסדרה מקבלת ביקורות חיוביות הן מהצופים והן מהמבקרים. לא שבחים מקיר לקיר, אבל ניכר כי זו סדרה שאנשים משום מה אוהבים.

כעת תורי: הייתי קרוב להירדם מרוב שעמום. ‘Lustrous’ לא יודעת מה היא רוצה להיות, קצת כמו הגיבורה שלה (או הגיבור, זה נתון לוויכוח) – צעירה שמחכה שיקרה משהו מעניין בחייה. מילא הסיפור המגוחך (הזכרתי כבר את אנשי הירח?), אבל מה נסגר עם עיצוב הדמויות? בעצם מדוע להרחיב במילים כשהתמונות מדברות בעד עצמן.

נכון, אנחנו בעידן בו כל אנימה נראית כמו שכנתה – אז כיצד מעז אני לרדת על סדרה שמנסה משהו שונה? אבל חבר’ה, יש שונה ויש… מה שזה לא יהיה. איך יש אנשים שמוכנים להסתנוור כך במשך 12 פרקים או יותר?

לצפות או לא: בואו… בואו… לא. אוקי? פשוט לא.


Gintama. Porori-hen

על מה זה: אנחנו 330 פרקים לתוך גינטמה. אני באמת צריך להסביר על מה הסדרה?

איך זה: אז Gintama במצב פרובלמטי: המנגה נמצאת כרגע בסגה האחרונה שלה, סגה שרצה כבר תקופה ארוכה ולכן האנימה לא יכולה עדיין להיכנס לטריטוריה הזו של הסוף. מה עושים? U Turn: יש ארקים קומיים במנגה עליהן האנימה דילגה במהלך השנים וכעת ההזדמנות לתת להן קול וצבע. כן, קצת מוזר לחזור לדמויות שלא אמורות להיות יותר בסביבה – אבל לגינטמה מותר הכל.

עונת-הביניים נפתחת בסיפור על בן-הזוג החדש של קאגורה וכבר בפרק הראשון הייתי על הרצפה מרוב צחוק (אתן לכם לנחש לבד אם התכוונתי לזה באופן מילולי). אחרי עונה וחצי של רצינוּת תהומית אני מודה כי התגעגעתי לגרסה של גינטמה שלא לוקחת את עצמה ברצינות.

לצפות או לא: אני לא יודע מה עוד צריך לעשות כדי לשכנע אתכם לצפות בה. לאיים? להתחנן? לשחד?


Food Wars! The Third Plate
[Shokugeki no Souma: San no Sara]

על מה זה: עונה שלישית לסדרה הבישול הידועה. ‘Shokugeki’ מתרחשת באקדמיה יוקרתית לקולינריה היכן שבישול חורץ גורלות, פותר ויכוחים וגורם לאורגזמות.

איך זה: אני לא יודע למה אבל אני אוהב את ‘Shokugeki‘ על אף שהיא אחת הסדרות המופרכות שראיתי לאחרונה. בעצם אני יודע למה: התחרויות מעניינות ולפעמים אני לומד דברים חדשים על בישול (כמו העובדה שאני גרוע בזה).

בעונה השלישית צפוי גיבור הסדרה סומה להתמודד מול השפים הטובים באקדמיה ועל הדרך לעשות אותי רעב. אל תשכחו לצפות ב-OVA שיצא לאחרונה כי הוא קריטי לעונה השלישית: לא מתרחש בו הרבה אך מוצגות בו דמויות חשובות. אני לא יודע מה יקרה בהמשך אבל בינתיים נראה כי סומה יקים דוכן בפסטיבל יוקרתי שם הוא יתמודד בתחרות בה אין לו סיכוי לנצח. ואתם יודעים מה זה אומר? הוא כנראה ינצח.

לצפות או לא: כן, ואני מפסיק להתנצל על כך.


!Just Because

על מה זה: אייטה שב לעיר הולדתו אחרי 4 שנות היעדרות ונרשם לתיכון מקומי. בסדרה אחרת זו לא הייתה בעיה אך אייטה מצטרף לכיתה בשליש האחרון של שנת הלימודים האחרונה. לא נעים. הצטרפותו הפתאומית מציפה שלל רגשות בקרב תלמידים שהכירו אותו בחטיבת הביניים וגם בקרב אלה שרק עכשיו שמעו עליו.

איך זה: לא רע.

“!Just Because” היא סדרה מקורית העוסקת באחת התקופות הרגישות בחייהם של בני נוער; סוף התיכון, היכן שהעתיד נראה מפחיד ומעורפל (להזכירכם אין להם צבא, טיול להודו וזמן “לגלות את עצמם”). בני הנוער ב-Just Because מתנהגים באותנטיות מפתיעה עבור סדרה מאויירת, כלומר הם לא טסונדרה /יאנדרה או תוויות חד-ממדיות אחרות שאוטאקואים מדביקים; דמות בסדרה הזו עשויה להיות גם ביישנית וגם בטוחה בעצמה בהפרש של דקות, תלוי בסיטואציה. מטורף, אני יודע.

קצב ההתרחשויות איטי (במהלך הפרק הראשון רק מישהו אחד מדבר עם אייטה) כי יותר מהכול זו סדרת אווירה. היא לא לכולם, והיא דורשת מצב רוח מסוים כדי ליהנות ממנה, אבל אני ממליץ לתת לה הזדמנות. מי יודע? אולי אתם במצב רוח הזה.

לצפות או לא: דמויות שאינן פלקט ואווירה נהדרת. התרשמתי לטובה, אני ממשיך.


עד כאן חלק א’.
ובכן, זה מביך. הבטחתי סדרות נוראיות וקיבלתם סדרות שהן סבבה, למעט בלאק קלובר וזאת עם אנשי הירח המנצנצים. אבל אל דאגה, יש עוד שני חלקים לפנינו.

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם