עונת אוקטובר 2016 – חלק ב’

יאללה, ממשיכים [ולמי שהחמיץ, הנה חלק א]

בכתבה זו:
 Sangatsu no Lion

 Haikyuu!! 3rd Season
 Occultic;Nine
 !!All Out
 !!!!!!!!Keijo
 Udon no Kuni no Kiniro Kemari
 .Bernard Jou Iwaku
 Sengoku Choujuu Giga


Sangatsu no Lion

[March comes in like a lion]

על מה זה: ריי בן ה-17 הוא עילוי בשוגי (מעין שחמט יפני רק מורכב יותר). על אף גילו מתגורר ריי לבדו לאחר שעזב את בית משפחתו המאמצת, והציפיות ממנו, כמו גם העבר המסרב להרפות, מכניסים את ריי ללחץ, ובעקבות כך את הקריירה לקיפאון. מלבד מורהו בתיכון, היחידות עמן ריי בקשר הן בנות משפחת קוֹוָואמוֹטוֹ, 3 אחיות יתומות שמתגוררות בצניעות ובאושר ומקבלות את ריי אל חיקן כאילו היה אחד מהן. הסדרה עוסקת בהתמודדותו עם העולם והתבגרותו הנפשית.

איך זה: אחת הסדרות הבולטות לטובה בעונת השידור. צ’יקה אוּמינוֹ, הידועה בזכות “Honey and Clover”, מריצה זו השנה התשיעית את זוכת “Kodansha Manga Award” לשנת 2011 [בקטגוריה הכללית, אך את הפרס היא חלקה עם “Space Brothers“. אין לי מושג מדוע הייתם חייבים לדעת את זה].  

כיצד זה שלקח זמן רב עד שהוחלט לעבד את המנגה המצליחה גם למסך הקטן? תהא הסיבה אשר תהא, “March comes in like a lion” גרסת האנימה נראית נהדר, בדומה לכל מה שאי פעם יצא תחת סטודיו Shaft (והבמאי של Madoka בפרט). אלה הם הפרטים הקטנים שעושים את ההבדל במקרה הזה: החנויות הישנות, שלטי החוצות המחוספסים והעלים במדרחוב, כולם תורמים לאופייה הפסטורלי של הסדרה. הקומפוזיציה המחמירה עליה מקפידים ב-Shaft ניכרת גם הפעם, והיא מתאימה עצמה לאישיות של ריי המסודר והשקט. למזל כולנו, ה-Shaft Head Tilt הידוע נעדר לחלוטין מהפרק הראשון, ובכנות? אני מקווה שגם לא נראה ממנו. את הגיבורים שלי אני אוהב עם ראש ישר.

ריי הוא טיפוס מלנכולי ובהתאם לכך הסדרה היא בעלת אופי נינוח, אטי ומהורהר. אין זה אומר שבסוף הפרק הראשון תדליקו סיגריה, תמזגו יין ותתחילו לדבר בצרפתית; יש לאנימה הזו הומור, ולא מהסוג שנכפה בכוח אלא מהסוג שמתאים את עצמו לסדרה בה הוא נמצא. את מרבית הרגעים המשעשעים, מן הסתם, תמצאו בבית משפחת קווואמוטו. שתי האחיות הצעירות, ההיפראקטיביות ומלאות שמחת חיים מצליחות להדביק גם את ריי ברוח השטות (כי לב שמח ייטיב גהה או משהו כזה). יש עוד כברת דרך לסדרה הזו, 23 פרקים, אך כבר עכשיו אני מתחבר לרגשות שהיא מעבירה, ואולי גם לכם שווה לנסות.

להמשיך או לא: אני בספק אם כולם יאהבו את האלמנט האמוציונלי בה, אך אי אפשר להכחיש שיש בה עומק ושהיא נראית נפלא. אני ממשיך איתה עד הסוף.


Haikyuu!! 3rd Season

על מה זה: לאחר ש*ספוילר* בסוף העונה שעברה, קבוצת הכדורעף קאראסונו צריכה *ספוילר* כדי *ספוילר*. האם *ספוילר*?

איך זה: סדרת הכדורעף הטובה בעיר חוזרת בעונה שלישית ומקוצרת – עשרה פרקים בלבד, כולם יעסקו ב*וואחאד ספוילר*. מי מכם שטרם צפה ב-!!Haikyuu, זו אינה סדרת ספורט גנרית: היא שמה דגש על דרמה, פיתוח דמויות, אימונים מפרכים וטקטיקה. חוץ מזה, היא מתרחשת בעיירה קטנה במחוז מיאגי, כך שהריחוק מהעיר הגדולה הוא בונוס.

בכל הקשור לספורט, !!Haikyuu היא המצטיינת מבין אלו ששודרו בשנים האחרונות (אחרי Yowamushi Pedal, קדימה תריבו בתגובות). מהפרק הראשון כבר ניכר שהעונה הזו שומרת על הסטנדרט הגבוה של עצמה, ויש לי תחושה שעד פרק הסיום היא גם תתעלה עליו.

להמשיך או לא: את האישור שלי צופי !!Haikyuu צריכים כמו שדונלד טראמפ צריך עוד פודרה. אבל אם לא יצא לכם לצפות בה, הזמן הכי טוב להתחיל הוא אתמול.


Occultic;Nine

על מה זה: אוקי, בואו נראה אם הבנתי נכון. יוּטה, גיבור הסדרה, מנהל בלוג בנושא על-טבעי. מספר אנשים שאינם קשורים אליו מתעניינים גם הם בנושאים על טבעיים, ובהם פרופסור פובליציסט ואיידול עם תכנית פופולרית. יוטה מגדיר את עצמו כ-NEET, זאת למרות שהוא הולך לבית הספר ומדבר עם אנשים כרגיל, בעיקר עם ידידתו ריוּקה שעוזרת לו בניהול הבלוג. אה, ויש נערה מגית המאמינה גם היא בעל-טבעי, אך לה יש סיבה: החבר הכי טוב שלה הוא רוח רפאים. במהלך הפרק מתרחשים דברים ובסוף נרצח מישהו. 

איך זה: מה לעזאזל הולך פה?
יותר מהנרטיב, יותר מהדמויות, יותר מהאנימציה, יותר מהמוזיקה – הדבר הבולט ביותר בסדרה הוא הקצב. הכל קורה כל-כך פאקינג מהר ולנשום זו פריבילגיה בלבד; שוטים מתחלפים כל שתי שניות, הדמויות מדברות כמו בנות גילמור רק במהירות פי 20 והתקף אפילפסיה הוא שאלה של זמן. וזה לא מקרי, משום שהפרק הראשון מעבד כ-400 עמודים (!) מהלייט נובל עליו מבוססת האנימה. ולא, הפרק לא ארוך מהרגיל. אני מבין שיש ליוצרים מוניטין לשמר, אבל להזריק סטרואידים הוא לא פתרון.

מי שלא ידע, Occultic;Nine היא מבית היוצר של Steins;Gate. מה שהסדרה המפורסמת ההיא עשתה עם מסע בזמן, מנסה Occultic;Nine עם רוחות רפאים, שזה, בעיקרון – להכניס מדע לקונספט בדיוני. אני אוהב את Steins;Gate אולם כמעט פרשתי מהפרק הראשון שלה בגלל הבלבול הרב שיצרה. והנה, הפרק הראשון של Occultic;Nine הוא אותו דבר, רק קיצוני. יותר דמויות, יותר דיאלוגים וסגנון מתיש בהרבה. נחמד שיש סדרה שרק לצפות בה נחשב לספורט, אבל לא נראה לי זה מתאים לכולם (תארו לכם ענף במשחקים האולימפיים בו צריך לצפות במרתון של Occultic;Nine מבלי לאבד את ההכרה).

להמשיך או לא: הצפייה ב-Steins;Gate השתלמה בסופו של דבר, ומשום כך אשאר בסביבה לבדוק לאיזה כיוון תתפתח זו החדשה. אך אני מקווה שהיא תוריד את רמות האדרנלין (ואת מידות החזייה. תראו בתמונות, זה כבר נהיה מגוחך).


!!All Out

על מה זה: גיאוֹן נמוך הקומה רגיש לגובה שלו. כל מי שצוחק עליו חוטף מגיאון בעיטה ישירות לפרצוף. איוָושימיזו לעומתו הוא נער גבוה, בעיקר בסטנדרטים של יפן: מטר תשעים, והוא רק בן 16. אך אופיו הוא שקט ונינוח, ולצערו גם פחדני: כל בריון מסוגל להציק לאיוושימיזו ולצאת מזה בשלום. ביומם הראשון בתיכון, לומד גיאון על מועדון הרוגבי של בית הספר. רוגבי זה כמו פוטבול רק בלי הסיכוי לחטוף זעזוע מוח. גיאון האלים מצא מבחינתו את גן-עדן, אך איוושימיזו (שהגובה שלו הוא יתרון בענף) מעדיף להצטרף למועדון הקריאה. גיאון לא מתכנן לעבור על זה בשקט.

איך זה: לא רע.
הסדרה היא שיתוף פעולה בין סטודיו Madhouse ל-TMS Entertainment. האחד יצר את Hajime no Ippo והשני אחראי על Yowamushi Pedal. זו הראשונה היא סדרת הספורט האהובה עלי בכל הזמנים, ואילו זו האחרת היא סדרת הספורט השנייה האהובה עלי בכל הזמנים. לכן שיתוף פעולה, על הנייר, אמור להניב את סדרת הספורט האולטימטיבית, זו שתעצור מלחמות ותכונן שלום במזרח התיכון.

לכן, תבינו, ‘לא רע’ זו אכזבה מבחינתי.

!!All Out משדרת וייב של ‘את הסיפור הזה כבר ראיתם’. למעשה, אני רואה את הסיפור הזה כבר מאז יולי: “DAYS” המשודרת בימים אלה היא אחד-לאחד כמו !!All Out, רק שהיא עוסקת בכדורגל ולא רוגבי. בשתיהן הגיבור מצטרף למועדון ללא מושג קלוש בענף המדובר, ולחברו (הבלונדיני) יש כישרון טבעי אך הוא זקוק למוטיבציה של גיבורנו על מנת להתפתח. DAYS לא מספיקה לכם? מה לגבי !!Haikyuu; גיבור נמוך קומה עם פה גדול שמפתיע כנגד כל הסיכויים. ההבדל הוא שגם DAYS וגם Haikyuu מנצלות באופן אופטימלי את הנחת היסוד של עצמן, אולם ההפקה ב-!!All Out יוצאת ידי חובה. ‘הנה לכם הסצנה בה הגיבור נדהם לגלות כמה נהדר הספורט’, ‘הנה הסצנה בה הוא מסביר כיצד הספורט משקף את הבעיות בחייו האישיים’, ‘הנה סצנה של עלי סאקורה נופלים’. אני אמשיך את הסדרה הזו פשוט כי היא לא עושה שום דבר רע, אבל חידושים היא לא תביא לשולחן אז תנמיכו ציפיות.

להמשיך או לא: מי שלא ראה אף לא סדרת ספורט אחת מימיו, כנראה יאהב את !!All Out. אלו מאיתנו שמחפשים מקוריות, לא תמצאו אותה פה.


!!!!!!!!Keijo

על מה זה: הכירו את ענף הספורט החדש “קייג’ו”: קבוצה של בנות עומדות על פלטפורמה בברכת שחיה ועליהן להפיל אחת את השנייה אל המים באמצעות – ואני לא ממציא את זה – החזה או הישבן. הספורט כל-כך פופולרי (בעולם הסדרה בלבד, תודה למי שצריך להודות) עד שאקדמיה מיוחדת הוקמה עבורו, ושם מתרחשת הסדרה.

איך זה: למה? למה? למה? למה?
אין לי שום דבר חכם לומר, התאים האפורים שלי התאבדו. אך הקונספט של !!!!!!!!Keijo מדבר בעד עצמו; מִספר בנות מחליטות שחלומן הגדול הוא לעמוד בבגד ים מול אלפי אנשים ולהפיל בנות אחרות באמצעות הציצי שלהן. סליחה, גם הישבן נחשב. אחת הדמויות נטשה קריירה מבטיחה בג’ודו כי קייג’ו קורץ לה יותר. התוצאה החיובית היחידה מצפייה ב-!!!!!!!!Keijo היא ש-!!All Out נראית בהשוואה אליה כמו יצירת מופת (סימני קריאה בשמות של סדרות אגב חייבים לצאת מהחוק).

אני יודע שהרבה סדרות אנימה אינן נושאות את דגל הפמיניזם, אבל !!!!!!!!Keijo (והפופולריות לה היא זוכה) מסמלת שפל חדש. קיוויתי לכל הפחות לראות בה אמירה מתוחכמת כתירוץ, אך היא לוקחת את הספורט המונפץ ברצינות גמורה.

להמשיך או לא: אם אתם אוהבים זבל, מי אני שאגיד לכם לא?


Udon no Kuni no Kiniro Kemari
[Poco’s Udon World]

על מה זה: בגיל 30 שב סוטָה לעיירת הולדתו במחוז קאגאווה לאחר מות אביו, מנהל מסעדת אוּדוֹן ידועה באזור. בביתו הישן מגלה סוטה ילד צעיר שאינו שייך לאיש, וסוטה מחליט מעתה לטפל בו.

איך זה: גידול ילדים נהיה ז’אנר? תודה Usagi Drop, אם כי “Udon no Kuni no Kiniro Kemari” מזכירה יותר את Barakamon, הן באופי והן ברעיון הכללי. הסדרה עצמה אינה רעה, וביחס לדרמה אנושית חמימה, תספק ‘Udon’ את הייצר ההורי שבכם. עם זאת, לא הייתי שקוע בפרק הפתיחה בדומה לאחרים; האובססיה של תושבי המקום והתיירים למאכל האוּדון מוריד מערכה של האנימה, אנימה שנראית כמו תשדיר תיירות למחוז קאגאווה (המאכלס, לפי וויקיפדיה, כ-700 מסעדות אודון. אני במצב רוח של פרטי טריוויה לא קשורים). הופעתו המצוירת של שחקן הקולנוע ויליד המחוז ג’וּן קאנאמה בסוף הפרק — המציג עצמו כ-“סגן נשיא מחוז אודון” — מחזקת את חשדי כי ישנה קונספירציה להפוך מסעדות אודון לאילומינטי. אתם לא תצחקו כשתגלו שצדקתי.

יחסית לסדרת אנימה אזוטרית, שמות גדולים מדבבים את גיבוריה; צמד היריבים הנצחי יואיצ’י נאקאמורה וטומוקאזו סוגיטה הם סוטה וחברו הטוב שינובו (בהתאמה), מלבדם תשמעו גם את ג’וּן פוקויאמה וקאנה האנאזאווה. וכן, בדקתי: נאקאמורה היחיד מתוכם שנולד בקאגאווה.

להמשיך או לא: אף אחד לא יתחרט אם יבחר לצפות בסדרה, אבל ערך מוסף לא תמצאו בה.

♦ ♦ ♦ 


קצרים.

[סקירה זריזה של סדרות אנימה בנות 2-3 דקות לפרק] 


.Bernard Jou Iwaku
[.Miss Bernard said]

נערה שאוהבת ספרים אבל לא אוהבת לקרוא אותם מבלה את זמנה במועדון הקריאה. רפרנסים ספרותיים על ימין ועל שמאל, וקומדיה לא רעה. נחמדה מספיק כדי שתעניקו לה הזדמנות.


Sengoku Choujuu Giga
[Sengoku Wildlife Caricatures]

חיי היומיום של לוחמי סנגוקו מפורסמים בגרסת חיות וסגנון איור של מגילה; למרבה ההפתעה משעשעת ומומלצת לחובבי היסטוריה. 


סיימנו להיום. נותר רק עוד חלק אחד ואז אני סוף סוף יכול לשחק ב-Mafia III שממתין בסבלנות.

(ותודה שוב ל-Idom על העזרה בעריכה)

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם