נבחרי השנה 2016 של AnimeOK

עשרות סדרות וסרטי אנימה נאבקו (בראש שלי) על מקום ברשימת נבחרי השנה – וזה הזמן לגלות מי הזוכים.

הגענו לתקופה הזו של השנה בה אתם בוכים משום שבן אדם זר באינטרנט חושב שסדרת האנימה האהובה עליכם היא לא האהובה עליו.

2016 לא הייתה שנה נוראית. למעשה היא דווקא שנה לא רעה בכלל (אלא אם אתם זמרים או שחקנים מפורסמים); מכירות ה-DVD מטפסות מעלה, יותר אפשרויות צפייה (חוקיות) נפתחות, ואם אתם מאקוטו שינקאי אז מצבכם פנומנלי. ולמרות האידיליה, גם אני – בדומה לרוב העולם – אוהב לסדר רשימות, ומתוך עשרות סדרות וסרטי האנימה שראיתי ב-365 הימים האחרונים, יש כאלה שאני מחשיב לטובים מאחרים. אז מי הם חמשת הסרטים המוצלחים של השנה? ומי חמש סדרות האנימה האיכותיות מכולן? החזיקו את סוסיכם, תכף תדעו.

רק אציין כי “Your Name” של מאקוטו שינקאי יתמודד על טוטורו הזהב ב-2017. אני יודע, 2016 היא השנה של הסרט מבחינה מסחרית וכמות הפרסים שקטף. אבל, אתם יודעים, יש את הבעיה הקטנה הזו ש… אין לנו שום פאקינג דרך לצפות בו (“אבל רם אבל רם! יש בּוּטְלג סיני ש…” שכחו מזה). נוסף על כך, סדרות שהחלו בעונת השידור האחרונה וצפויות להסתיים ב-2017 יתמודדו – הפתעה הפתעה – ב-2017. מצטער חובבי “March Comes in like a Lion”, זה קשה לי כמו שזה קשה לכם.

לפני שאתחיל, אין באמת סיבה להסביר מה זה טעם אישי וכי גם מחר תזרח השמש ובלה בלה בלה. נכון? יופי, אז בואו נצא לדרך.

♦ ♦ ♦ 


סרטי האנימה הטובים ביותר של 2016


מקום חמישי: Kingsglaive: Final Fantasy XV.

אני מרגיש צורך להתנצל על הבחירה, אבל בכנות – הסרט הוא כיף אחד גדול. התסריט אמנם דל אך מבחינת ביצועים ויזואליים אין שני לו, Kingsglaive הוא פריצת דרך טכנולוגית וכל פריים שני הוציא ממני קריאת ‘וואו’ נלהבת. מעבר לכך, לא נהניתי מאקשן בכזה אופן מאז ‘מקס הזועם: כביש הזעם’, למרות (או בגלל?) היותו פריקוול למשחק וידאו.

[לקריאת הביקורת המלאה]


מקום רביעי: Harmony.

אין ל-Harmony ערכי הפקה גבוהים, והאמת שלוקח לסיפור זמן להתניע, אולם הרפתקת המד”ב הפוסט אפוקליפטית עושה צדק לסופר המנוח סאטושי איטו (שעל בסיס ספרו הסרט הזה מבוסס). התסריט אינטליגנטי ואל הרעיונות המקוריים יתחבר כל חובב מד”ב.

[לקריאת הביקורת המלאה]


מקום שלישי: Boruto: Naruto the Movie.

זו שנה שנייה ברציפות בה סרט Naruto נכנס לרשימה. אני לא יודע מה עובר עליכם אנשי סטודיו Pierrot, אבל תמשיכו ככה (או… או… תשקיעו בסדרת האנימה!). אמנם הסרט אינו בדרגת מאסטרפיס כמו “The Last: Naruto the Movie“, אבל הוא בהחלט קרוב לכך. ומי שלא צופה ב-Naruto אז א) החלטה חכמה, ב) אין לו מה לחפש כאן. עבור אלו מאתנו הסובלים מדי שבוע, זה פיצוי הולם על עוגמת הנפש.

[לביקורת המלאה


מקום שני: Sarusuberi: Miss Hokusai.

אולי זה לא סרטו המוצלח ביותר של קייצ’י הארה, אך כמו שכתבתי בביקורת – הדבר מעיד על נפלאות סרטיו הקודמים ולא על חולשותיו של הנוכחי. “Miss Hokusai” מביא למסך הגדול את אדו [טוקיו] כפי שמצטיירת בכל עונות השנה, והגישה הלא-לחלוטין לינארית הופכת אותו לניסוי מעניין, ולמזלנו הניסוי הצליח: הסרט מקורי, כתוב היטב ומכיל דמויות עצמתיות.

[לקריאת הביקורת המלאה]


מקום ראשון: Bakemono no Ko.

לספר לכם שההתלבטות הייתה קשה? לא, לא ממש. כל סרט של הוסודה הוא מבחינתי גולת הכותרת הקולנועית של השנה. “Bakemono no Ko” אמנם לא נוגע באותם מיתרי-רגש כמו “ילדי הזאב“, אך למרות אופיו המסחרי והגרנדיוזיות שבו – הוא מעביר מסר מקסים על רעות ומשפחה. אה, והוא נראה פנטסטי.

[לקריאת הביקורת המלאה]

[אתם לא צריכים לספר לי מה היה קורה לו “Your Name” היה מתמודד. אשפוט לבד כשאצפה בו]

♦ ♦ ♦ 


סדרות האנימה הטובות ביותר של 2016


מקום חמישי: 91Days.

התלבטתי אם להכניס את סדרת הפשע להיכל התהילה, ואז עברתי שוב על רשימת הסדרות בהן צפיתי והבנתי שלא להכניס אותה הוא פשע בפני עצמו. סיפור נקמתו של אָנְגֶ’לוֹ לָגוּסָה ברוצחי משפחתו נבנה על בסיס נובלות מתח ישנות, ועל אף שהסדרה אינה בדיוק ‘הרוזן ממונטה כריסטו’, היא שומרת ב-12 פרקיה על רמה גבוהה של מתח, מפתחת סימפתיה כלפי משפחות מאפיה, ובסופו של התהליך מספקת קתרזיס ברוטלי שלא יותיר אף אחד עם פרצוף אדיש. שיוף קל בערכי ההפקה ובדיאלוגים היה הופך אותה לסדרה הטובה של השנה. אבל גם מקום חמישי זה סבבה.

[לקריאת הביקורת המלאה]


 מקום רביעי: Lupin III.

סדרת אנימה נוספת בה שולטת התרבות האיטלקית. לופן וחבריו השודדים ביצעו קמבק ועברו בצורה חלקה למאה ה-21 בְמה שלדעתי היא אחת הסדרות הססגוניות, המהנות והמהפנטות שראיתי. לא כל פרקיה מוצלחים, אך הסגה הגדולה (כן, לראשונה יש סגה גדולה ב-Lupin III) מביאה את לופן לקצהו המנטלי, וחלק מהפרקים האינדיבידואלים הם לא פחות מיצירת מופת. שילוב כל אלה – יחד עם הנוף האיטלקי והדמויות החדשות – הופכות אותה לסדרת חובה (גם אם לא צפיתם מעודכם ב-Lupin III. אבל אם זה המצב, לכו צפו ב-“טירתו של קליוסטרו“).

[לקריאת הביקורת המלאה]


מקום שלישי: !!Haikyuu [עונות 2 ו-3].

גם שונאי ז’אנר הספורט חייבים להודות כי !!Haikyuu מיוחדת; האווירה הפרברית הפסטורלית, האחווה והטורנירים הופכים אותה לסדרת הספורט הטובה של השנה, אם לא הטובה ביותר אי פעם (אני עדיין במחנה Hajime no Ippo). מבחינה טכנית, כל מה שהביאה !!Haikyuu ב-2016 הם משחקים, שני משחקים למעשה בהם קאראסונו (האנדרדוג) מתמודדים כנגד הבלתי אפשרי. רק מהצפייה עצמה הזעתי כמו חמור. אם אי פעם חבר יגיד לכם כי ספורט זה ז’אנר נחות, הראו לו את !!Haikyuu. ואם הוא עדיין חושב כך, חפשו חבר חדש (סתם. אני יודע שאין לכם חברים).

[לקריאת הביקורת המלאה]


מקום שני: Hibike! Euphonium 2.

אתם אולי חושבים כי זה צירוף מקרים שרק אתמול כתבתי עליה את הביקורת, אבל זו בדיוק הסיבה מדוע מיהרתי לכתוב את אותה ביקורת. ‘Hibike’ היא כמו סרט אינדי-אוסקרי בן 4 שעות, רק באנימה (ועם מוזיקה טובה). הדינמיקה בין חברי התזמורת מתהדקת בעונה החדשה בעוד המתחים בשיא, זאת בזמן שחלום הזכייה בתחרות הארצית בהישג יד. מבחינת איכות הפקה נמצאת הסדרה בליגה משלה, ואם כל סדרת אנימה הייתה זוכה לטיפול שקיבלה ‘Hibike’, היינו חיים בעולם טוב יותר.

[לקריאת הביקורת המלאה]


העונה הראשונה של Hibike! Euphonium הגיעה למקום השני ברשימה אשתקד, והעונה השנייה טובה אף יותר ולכן ראויה למקום הראשון. אבל… כפי שהזכרתי… זו הייתה שנה ממש מוצלחת לחובבי אנימה, ויש סדרה אחת ש… איך אומרים הצעירים?… העיפה לי ת’מוח (זהו? אני מגניב עכשיו?). הייתי רוצה לספר שהתחרות הייתה קשה, אבל למען האמת לא ממש… מאז שהסתיימה במרץ ידעתי שהיא תהיה במקום הראשון.

.

.

.

.

.

.

מקום ראשון: Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu.

אין צורך להיראות מופתעים, הרי המשפט הראשון שכתבתי בזמנו בביקורת הוא “על תואר “סדרת השנה” יש מועמדת רצינית ראשונה“. במקרה הסתבר שהיא גם המועמדת הרצינית האחרונה.

הסדרה מביאה למסך הקטן את עולם הראקוגו, אמנות יפנית מסורתית בה מספר יחיד [‘קוזה’] מגלם סיפור קומי סבוך להנאת הקהל. היא עוקבת אחר שני חבר’ה צעירים הלומדים ראקוגו (לפני, במהלך ואחרי מלחמת העולם השנייה) אצל אמן ראקוגו ידוע. אחד מהם יתום וללא כשרון בראקוגו, אך מכיוון שזו האופציה היחידה בחייו הוא לוקח ברצינות את האימונים, בעוד חברו בעל הכשרון הטבעי מורד בכללים ומתעצל.

זו סדרה על ידידות בין שני אחים-למקצוע והטרגדיה נמצאת מעבר לפינה, מה שנותן משמעות לכל מילה שיוצאת מפיהם של השניים. האווירה המלחמתית קודרת מתמיד; לא תמצאו בה פטריוטיות, אלא בעיקר ייאוש ובלבול. טוקיו של שנות ה-30 עד ה-50 נראית מציאותית להפליא, ואין בסדרה אף לא קלישאת אנימה אחת. למעשה, עובדת היותה של ‘Rakugo’ סדרה מצוירת הוא יד המקרה, ולמרות האירוניה – זו סדרת האנימה הטובה ביותר של 2016.

[ועוד מעט עולה העונה השנייה, אז יש מצב גם ב-2017]

[לקריאת הביקורת המלאה]
♦ ♦ ♦ 


בונוס: קטגוריות משנה מומצאות.


♦ פרס אוי שכחתי שהדבר הזה בכלל שודר של השנה: Prince of Stride.
♦ פרס ההייפ שדעך הכי מהר של השנה: Boku dake ga Inai Machi.
♦ פרס הסדרה הכי טובה לבינג’ של השנה: Ajin.
♦ פרס דו-קרב השנה [מקום #2]: גינטוקי נגד טאקאסוגי (Gintama).
♦ פרס דו-קרב השנה [מקום #1]: נארוטו נגד סאסקה (Naruto Shippuden).
♦ פרס הסרט המאכזב של השנה: Yowamushi Pedal: The Movie.
♦ פרס ה-Meh של השנה: Joker Game.
♦ פרס ה-אני לא בוכה פשוט חתכתי בצל של השנה: Assassination Classroom 2.
♦ פרס הפוטנציאל המבוזבז של השנה: Magi: Sinbad no Bouken.
♦ פרס העונה מקוצרת הטובה של השנה: Arslan Senki: Fuujin Ranbu.
♦ פרס מזוכיזם השנה [מקום #2]: Re:Zero.
♦ פרס מזוכיזם השנה [מקום #1] Yuri on Ice.
♦ פרס שונן השנה שהוא לא כדורעף: Boku no Hero Academia.
♦ פרס ה-פשוט תהפכו את זה כבר להנטאי של השנה: Shokugeki no Souma 2.
♦ פרס לא ככה עובד מסע בזמן של השנה: Orange.
♦ פרס ההתדרדרות המהירה של השנה: Izetta: The Last Witch.
♦ פרס הגילטי פלז’ר של השנה: Drifters.
♦ פרס הסדרה הטובה ביותר על מישהו שכותב מילון של השנה: The Great Passage.
♦ פרס צריך לתת לה פרס כלשהו אני מניח של השנה: Girlish Number.
♦ פרס אם נתעלם מ-!!Haiykuu, סדרת הספורט של השנה: Days.
♦ פרס אם נתעלם מ-!!Haiykuu, סדרת הספורט של השנה: טעות שלי, Diamond no Ace.
♦ פרס חשבו פעמיים לפני שאתם זורקים כסף בקיקסטרטר של השנה: Under the Dog.
♦ פרס שילוב ז’אנרים מופרך-אך-עובד של השנה: Slice of Life ופנטזיה (Flying Witch).
♦ פרס זה לא אנימה אבל אתם חייבים לראות של השנה: קובו ושני המיתרים.


עד כאן טקס נבחרי 2016. אם הסדרה שלכם נפקדת, כנראה לא צפיתי בה ואתם מוזמנים לספר לי בתגובות איזו חוויה החמצתי ולכן הרשימה לא רלוונטית. נתראה ב-2017!

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם