Amagi Brilliant Park

לא ראיתי סדרה חדשה של KyoAni – במלואה – מאז… הממ… רגע… 2013…2012…2011… הולי שיט, 2010! כל סדרת אנימה של הסטודיו מאז !K-ON פשוט לא קנתה אותי. רבות מהסדרות נראו אז לי כמו ניסיון לפנות לקהל שהסטודיו בטעות יצר לעצמו בעידן Haruhi / Lucky Star / K-ON. לא אכחיש שהסדרות שלהם נראות טוב, הגיבורים יפים והפנסרביס פורח. אך כשפותחים את האריזה הנוצצת, מגלים צעצוע שמעניק אולי שעה של כיף. וזהו. שמעתי שהחמצתי פנינים כמו Tamako Market ו-!Chūnibyō demo Koi ga Shitai, אך אי אפשר להתעלם מכך ש-KyoAni של היום מתאמצים קשה מדי, ולרוב התוצאה ניכרת.

מאמץ קשה סופו להשתלם. והנה זה הגיע: אחרי ניסיונות רבים, הגיעה סדרה של הסטודיו שהפרק הראשון שלה גרם לי להתאהב בה. וגם הפרק השני. והשלישי. והעשרה שאחרי. 

זה לא ש-KyoAni יצרו משהו אחר: הרבה דמויות Moe, פנסרביס וחגיגה לעיניים. כלומר, עסקים כרגיל. אבל הפעם יש מטרה ברורה מההתחלה: להציל פארק שעשועים. קאניה סאיה הוא תלמיד תיכון אדיש עם ראש על הכתפיים שחייו משתנים בעקבות בחורה מוזרה וחסרת נימוסים סוציאליים בשם איסוזו. כלומר, קיון והארוהי All over again. איסוזו, באיומי רובה, מבקשת מקאניה לצאת עמה לדייט. כל זה היה למעשה טריק בשביל לבקש מקאניה להיות המנהל החדש של פארק שעשועים כושל שחייב להכניס חצי מיליון מבקרים עד סוף הקיץ, אחרת ייסגר.

עם מטרה שיצאה מסרט משפחה הוליוודי וארסנל דמויות פסיכיות אחת יותר מהשנייה, נראה כי ל-Amagi Brilliant Park יש הרבה מה להציע. העלילה ברובה אפיסודית עם מבנה של סיטקום: באחד הפרקים, שלישיית האיידול של הפארק חייבת לצלוח מסלול מכשולים כדי להציל את כולם מאיום. בפרק אחר, קאניה חולה, אך כדי שלא יחסיר ימי לימוד חברי הפארק מתחפשים אל קאניה והולכים לבית-הספר במקומו. הזיכרון שלי לא משהו, אבל אני כמעט בטוח שזה הפרק המצחיק ביותר שיצא מעונת אוקטובר 2014.

יופייה של הסדרה הוא בפשטות שלה: היא לא מתיימרת להיות אפית או מתוחכמת, כמו הפארק – הסדרה אמורה לייצר כיף. כל זה לא היה קורה לולא הדמויות. למעט קאניה ועוד בודדים, כל עובדי הפארק הם למעשה יצורים מממלכה קסומה שמנהלים את המקום (לא באופן מוצלח, כאמור). מה שמיוחד הוא שאי אפשר להוסיף בלב שלם תגית ‘פנטזיה’ – רוב העובדים נראים כמו אנשים בתחפושת, והפנטזיה נשארת ברובה חבויה. אפילו יכולת קריאת המחשבות שמוענקת לקאניה היא לא אלמנט שחוזר על עצמו עד כדי מיאוס.

בלי דינמיקה מוצלחת, Amagi Brilliant Park לא הייתה מצליחה כל-כך. הסדרה שמה דגש רב על מערכת היחסים (האפלטונית) בין קאניה לאיסוזו, על מערכת היחסים (הגם אפלטונית) בין קאניה ללטיפה, נסיכת הפארק, ועל מערכת היחסים בין… טוב, בין קאניה לכולם. הוא לא מנהל חביב על הבריות, וכבוס עליו להיות קשוח פעמים רבות. וכשהעובדים שלך הם חבורה של פלגמטים, קשה לא להתעצבן.

ישנו גם אלמנט המתח: יצליחו או לא יצליחו להביא חצי מיליון מבקרים? בשלב מסוים המצב נראה אבוד, אך מעניין מנגד לראות את ההתפתחות של הפארק ממקום כושל לעסק מצליח. חבל לי רק שהסדרה לא זוכה ליותר אהדה מצד הקהל; איזה עולם נוראי זה בו Free מקבלת 2 עונות וסרט, ו-Amagi – כנראה – תסתפק בעונה אחת? החדשות הטובות הן שהסיפור נסגר יפה בעונה האחת הזו. למעשה, פרק השיא הוא הפרק הלפני אחרון, כאשר הסיום הוא אקסטרה שנועד להשאיר את הצופים עם הטעם המוכר והפשוט של הסדרה.

אם אפילו מישהו כמוני, שכבר לא חושב ש-KyoAni הוא הסטודיו הכי טוב ביפן, קובע ש-Amagi Brilliant Park היא אחת הסדרות הטובות והמצחיקות ביותר של 2014 – כנראה שיש בה משהו גם עבורכם. רכשו כרטיס ל-Amagi Brilliant Park וצאו לחוויה אליה תרצו לשוב.


 הטוב: אחת הסדרות המצחיקות והטובות של השנה.
הרע: אל תבנו על עונת המשך.
והמכוער: מפתיע שאף אחד לא נהרג בפארק.

ציון במדד OK – סביר פלוס פלוס פלוס

Amagi Brilliant Park | יפן, 2014 | פנטזיה, קומדיה, דרמה, אופאי | Kyoto Animation | קוֹקי אוּצ’יאמה [סול מ-“Soul Eater”], איי קאקוּמה [נינה מ-“Aldnoah.Zero”], יוּיוקוֹ פוּג’י [פאטמה מ-“Patema Inverted”], איָקוֹ קאוואסוּמי [סייבר מ-“Fate/stay night”] | במאי: יאסוּהירוֹ טאקמוֹטוֹ [“Hyōka”] | יוצר מקורי: שוג’י גאטו [!Full Metal Panic]

לקריאה נוספת

השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם