!!All Out

אפילו אחרי שסיימתי את !!All Out, אין לי מושג כיצד שונה רוגבי מפוטבול, חוץ מהעובדה שהכדור לבן. ולמען האמת, אני בכלל לא יודע מה החוקים של פוטבול (ולכן גם רוגבי). מה שאני כן יודע זה ששניהם עוסקים בחבר'ה הנוגחים אחד בשני כדי להביא כדור אליפטי לאנשהו. לכן, מן הסתם, לאלימים והגבוהים יש כאן יתרון.

גִיוֹן [Gion], תלמיד שנה ראשונה בתיכון קאנאגאווה, הוא לא איש גדול. בגובה של מטר 59 הוא נחשב לנמוך גם בסטנדרטים של יפן, מה שגרם לגיון לפתח מנגנון הגנה מאופק: כל מי שיורד עליו חוטף מכות.

מנגד, אִיוָואשִימִיזוּ [Iwashimizu] הוא לא טיפוס אלים; התלמיד המופנם והשקט מעדיף לבלות במועדון הספרים ולהימנע מתִגרות, אך גובה של מטר 90 מושך כלפיו תשומת לב בה הוא לא חפץ, כולל מצד מועדון הרוגבי – ספורט בו שיחק איוואשימיזו בחטיבת הביניים לפני שפרש בגלל תקרית.

כאשר פוגש איוואשימיזו את גיון באמצע סכסוך עם כמה ליצנים שחושבים שבדיחות גובה זה מצחיק, מספר לו חברנו הרם על הספורט המופלא שהוא רוגבי, ספורט שיאפשר לגיון להוציא אגרסיות בחופשיות. ההיכרות עם מועדון הרוגבי הבית-ספרי מושכת מיד את גיון הנלהב, אך בואו נגיד כי גם מועדון הספרים איבד זה עתה חבר.

הצטרפותם של גיון ואיוואשימיזו לא משפרת בהרבה את מצבה הרעוע של הקבוצה. ראיתי הרבה סדרות ספורט אודות קבוצות כושלות בדרכן לצמרת, אך מצבם של חברי קאנאגאווה מעורר רחמים; לא רק שהם מתאמנים בתשתיות רעועות, אפילו מאמן אין להם. הייתי אומר שהם הבדיחה של עולם הרוגבי, אבל אף אחד לא מכיר אותם בכדי שיהפכו לבדיחה. עם זאת, יש להם דבר חשוב אחד, וזה כוח רצון. רק שעם כוח רצון לא הולכים למכולת, ולכן הם משיגים מישהו שמסכים לאמן את הקבוצה האומללה: קלינט איסטווד. 

!!All Out אינה סדרת ספורט טיפוסית, מהסיבה הפשוטה כי במהלך העונה הראשונה (בת 25 הפרקים) לא מתקיים ולו טורניר רשמי אחד. העבודה על שיפור הקבוצה היא רבה, לכן עיקר ההתמקדות היא באימונים ולא בקרב, מה שהופך את !!All Out לחוויה שונה מהרגיל. למשל, עקב המחסור בתשתיות, טריקים סטייל קראטה קיד הם חלק מתכנית האימונים; גיון בתחילת דרכו מתבקש ללכת על ארבע כשהכדור על גבו, מה שאמור לעזור ליציבות שלו. בפרק אחר לוקח קלינט איסטווד את הקבוצה לחוף ים כדי לחפור בורות, מה שאמור לעזור להם… לחפור בורות במשחקים, נראה לי. לא זוכר מה הייתה הסיבה, אבל זה משעשע כמו שזה נשמע.

המחסור במשחקים רשמיים מפנה מקום לטובת הדרמה, ומשום מה כמעט לכל חברי הקבוצה יש בעיות משפחתיות; אחיו הגדול של אחד השחקנים מתעלל בו, שחקן אחר משחק למען אחיו הצעיר, וגיון רוצה לזכות באישור של אחיו הגדול (תגידו לי אם אתם מזהים כאן דפוס). מכיוון שאף אחד משחקני הקבוצה לא מרוצה בביתו, הופכת הקבוצה למשפחה. בכלל לא קלישאת ספורט. מה פתאום.

עד כמה שאני מחבב את !!All Out, סדרת ספורט מהפכנית היא לא. החוסר בטורנירים מוריד את ערך המתח, ואילו איכות ההפקה אינה גבוהה במיוחד. רוגבי זה ספורט בו לא מעט אינדיבידואלים רצים על מגרש, אולם אין רגע יחיד באחד ממשחקי האימון שזוכה לטיפול הולם. כל מהלך מלוּוה בשוט סטטי ומשמים, וסצנת הרוגבי המרשימה ביותר נמצאת בפתיח. אהבתם את מה שראיתם? חבל, כי הסדרה לא נראית כך בכלל. וזה קצת עצוב, כי זו אנימה של סטודיו Madhouse, הסטודיו שאחראי על Hajime no Ippo, סדרת הספורט האהובה עלי בכל הזמנים. בתוך גל סדרות הספורט השוטף אותנו לאחרונה, חבל שדווקא את הסדרה של Madhouse אזכור הכי פחות.

לוּ הייתה זוכה לעונה שנייה (מה שכנראה לא יקרה), !!All Out הייתה משתלמת בטווח הארוך. אך עונה בודדת ללא משחק רשמי ועם איכות ויזואלית בינונית הופכים אותה לסדרה שאני לא יכול להמליץ עליה, לא בלב שלם בכל אופן. אם תבחרו לצפות בה, כנראה תתחברו לסיפור ותאהבו את הדמויות, אבל גם המכורים ביותר של ז'אנר הספורט (ושל קלינט איסטווד) ייצאו מאוכזבים.


הטוב: ארסנל רחב ומעניין של דמויות; סיפור קלאסי ומוצלח של טיפוס לצמרת.
הרע: איכות הפקה בינונית במקרה הטוב; אין משחק רשמי אחד לאורך העונה.
והמכוער: ברצינות, מה ההבדל בין רוגבי לפוטבול?

ציון במדד OK – סביר

!!All Out | יפן, 2016-2017 | 25 פרקים | ספורט, דרמה, בדיחות גובה | סטודיו Madhouse | שויה צ'יבּה [קוהיי יאמאזאקי מ-"Showa Monogatari"], יוּטוּ אדאצ'י [טרויקס מ-"Nanbaka"], הושימאסו הוסויה [קאייטו מ-"Ajin"], קלינט איסטווד [הטוב ב-"הטוב, הרע והמכוער"] | במאי: קניצ'י ימיזוּ [-Parasyte -the maxim] | יוצרת מקורית: שיאורי אמאסה

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם