Ajin 2nd Season

אתם ודאי עסוקים עכשיו בעונת החורף. סדרות אנימה חדשות עולות בהמוניהן, אבל לי יש עוד חובות מעונת הסתיו להשלים, כמו, למשל, העונה השנייה של Ajin (עונה שרק עכשיו עלתה לנטפליקס, אז… טכנית… זו סדרת חורף).

ספוילרים לעונה הראשונה. בלי קשר, מומלץ לקרוא את הביקורת עליה לפני.


סדרת האקשן, האימה, ההרפתקאות וכובעי הקסקט הכי טובה בעיר חזרה לעונה שנייה ואחרונה – ואף אחד לא בטוח. גם לא בני האלמוות.

Ajin 2 ממשיכה מהנקודה בה עצרה קודמתה; קיי בחר להפסיק להיות איקארי שינג'י והפך לאיקארי גנדו, החלטה שהפכה את Ajin לסדרה קצת פחות בכיינית. קווי העלילה הרבים שאפיינו את העונה הראשונה הוחלפו בציר עלילה לינארי הכולל שני מחנות: מחנה הטרוריסט הפסיכופת סאטו, ומחנה שאר העולם. וב-'שאר העולם' אני מתכוון לשאר העולם; אין ממשלה שלא רוצה ללכוד את חולה הנפש שגונב כלי נשק לא קונבנציונליים ורוצח המונים בלי הבחנה. יוּ טוסאקי (שהיה עסוק מרבית העונה שעברה במרדף אחר קיי) הבין כי לנוכח האויב המשותף עדיף לו פשוט לשתף פעולה עם קיי. הללויה!

אפשר להגיד כי העונה השנייה טובה מקודמתה, אך לומר זאת ישתווה להודאה בכך שחצי שני של סרט מוצלח יותר מהראשון; הם חלק מאותו מכלול, זה באמת משנה? אין 'Ajin 1' או Ajin 2' – יש סדרה אחת בשם "Ajin" ששודרה עם הפסקה באמצע. 

האנימה מתקדמת עם גיבוריה; כל דמות זוכה לפיתוח משמעותי, ואפילו יוּ — אותו הגדרתי כ-'פסיכופת' ו-'מאכזב פעם אחר פעם בבחירות שהוא מבצע' — מקבל גאולה העונה והופך לאחד הטובים. רק חבל שלקח לו זמן להבדיל בין אויב לחבר. העוזרת שלו איזומי מקבלת אף היא חלק מאור הזרקורים, ולמעשה כמעט שליש מהעונה מתַפקדת הצעירה על תקן גיבורת האנימה. ואני בסדר עם זה, כי איזומי דמות נהדרת. החבורה עצמה הופכת למגובשת ולכן כשקורה משהו רע, יהיה לכם אכפת בחזקת ארבעים. החזיקו חזק אגב, כי דברים רעים מתרחשים בזה אחר זה. "Ajin" לא חסה על אף אחד; כולם סובלים קשה. האנימה היא לא פורנו עינויים כמו Re:Zero, אבל תמצאו את עצמכם מסיטים מבט לא פעם ולא פעמיים (שלוש פעמים?).

היה לי חשש כי ההתפלגות מסדרת המנגה המקורית תגרע מרמת האינטליגנציה, אבל אני שמח לבשר כי הכול בסדר: זה לא "משחקי הכס" פה. אי שם בפרק 4 ממשיכה האנימה בקו עלילה מקורי, אך אם לא הייתם יודעים זאת מראש לא הייתם מרגישים בהבדל משום ש-Ajin שומרת על אותה רמת מתח לכל אורכה. טוב, בעצם זה לא לגמרי נכון – היא מעלה שני הילוכים לקראת הסוף. כאשר הקרב האחרון מול סאטו יוצא לדרך, הייתי במתח גבוה יותר מאז הפעם בה החלטתי לטעום חלב מהמקרר על אף הסבירות שהוא מקולקל, וכמו אותו חלב מהמקרר – גם Ajin גרמה לי לומר 'פאקינג שיט' מספר פעמים. להוליווד אין כלום שיכול להשתוות לפרקיה האחרונים של הסדרה, וכעת ברור לי מדוע נטפליקס משווקים אותה כ-"Netflix Original" – אג'ין עומדת בגאון עם ארסנל הפקות הבינג'-פרנדלי של החברה, וזו אחת סדרות האנימה המערביות שראיתי.

חבל שאנשים נמנעים לתת לה הזדמנות בגלל איך שהיא נראית. הייתי בטוח שהביקורת החיובית על העונה הראשונה תספיק על מנת שיעלימו עין מהאנימציה, אך נראה כי האריזה חשובה כמו התוכן עבור רבים, ואני יכול להבין: זו לא הסדרה הכי יפה בעיר. אם הייתי יכול לבחור, לא הייתי הולך על CGI, ואם כן, ודאי שהייתי משקיע בו קצת (הרבה) יותר. אבל התרגלתי למראה הפלסטי תוך פרק-שניים, וסצנות האקשן נראות נהדר (בעיקר הפיצוצים). אין לי בעיה שתוותרו על Ajin אם היא לא לטעמכם, אך בבקשה – אל תהפכו את האנימציה לסיבה העיקרית.

Ajin יודעת כיצד ללכוד את לב הצופים: קליף-האנגרים, עלילה שלא דורכת במָקום וסיפור שמחזיק מים. על אף שהיא עוסקת באנשים שלא יכולים למות, היא מתארת סיטואציות ראליסטיות למדי: דיסקרימינציה חברתית, קמפיינים פוליטיים ומהלכים צבאיים הם רק חלק מהתגובות שהיוצרים מנסים לנבא במקרה ובו אנשים-שלא-יכולים-למות יצוצו יש מאין בעולמנו. אך עבורי Ajin היא כיף אחד גדול הרבה לפני המסר שהיא מנסה להעביר, ואם תבליגו מהמראה החיצוני שלה, צפויה גם לכם הנאה רבה.


הטוב: סדרת אקשן במיטבה; מותחת לכל אורכה; קלה למִרתוּן.
הרע: הילדה הכי יפה בגן… היא לא.
והשאלה: אג'ין מזדקנים, או מפסיקים לגדול אחרי המוות הראשון?

הציון במדד OK – סביר פלוס פלוס

Ajin 2nd Season [במערב: "Ajin: Demi-Human"] | יפן 2016 | 13 פרקים | Polygon Pictures | אקשן, הרפתקאות, אימה, מיסתורין, על-טבעי, קסקט | מאמורו מייאנו [לייט מ-"Death Note"], טאקהירו סאקוּראי [מיוקי קאזויה מ-"Ace of Diamond"], האצ'וֹ אוֹטְסוּקה [ג'יראיה מ-"Naruto"], מיקאקוֹ קוֹמאטְסוּ [אינקו אמיפוּמי מ-"Aldnoah.Zero"], ג'וֹן פוׁקוֹיאמָה [הָאנוׂן מ-"The Law of Ueki"] | במאי: הירוֹיוּקי סְשיטָה | יוצר מקורי: גָאמוׁן סָאקוּראי


לקריאה נוספת:
Ajin [ביקורת על העונה הראשונה]

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם