עונת אוקטובר 2012 – חלק א’

נא לנגן ברקע בזמן הקריאה: “סתיו” של ויוולדי [מתוך “ארבע העונות”]

קיוויתי שהיום הזה לא יגיע. על עונת הקיץ דילגתי (ובעקבות הזמן הפנוי שהתפנה לי בעקבות המהלך, איני מתחרט על זה לרגע), אך עונת אוקטובר היא אחת משתי עונות השידור היחידות בשנה שלא ניתן לדלג עליהן. הדברים החשובים נשמרים בדרך-כלל לעונה זו או לאפריל, כך שלא לצפות בשום דבר מעונת אוקטובר לא בא בחשבון מבחינתי. ובכל זאת, למעט עונת השידור האמריקאית שהחלה עכשיו, ישנה גם כמות רבה של משחקים טובים שיוצאים באוקטובר. למי יש זמן לאנימה?

עוד מוקדם לשפוט האם מדובר בעונה מבטיחה או לא, אבל מהמעט שראיתי הספקתי להיות מופתע לטובה…פעמיים. מה שהזכיר לי בסופו של דבר משהו שכמעט שכחתי: לאנימה תמיד יש זמן.Shin Sekai Yori
[From the New World]

נתחיל מהסדרה הפחות טובה מבין השלוש עליהן אעבור היום. 

על מה זה: Shin Sekai Yori מתרחשת מילניום אחד מהיום (ככה כתוב באינטרנט). האנושות ויתרה על חשמל וערים גדולות, ויפן מורכבת מכפרים קטנים. בני-האדם מסתדרים מצוין עם המצב החדש, פחות בגלל שיש זמן לבילויים בחיק הטבע עם המשפחה אלא יותר בגלל שכולם מחזיקים בכוחות טלקינטיים. גיבורי הסדרה, חמישה ילדים, מגלים סוד אפל אודות מה שהולך מאחורי הקלעים בעולם הפסטורלי בו הם חיים, מה שגורם להם לוותר על כוחותיהם ולצאת לאיזה מסע.

איך זה: יכול להיות שעשיתי טעות שלא שמרתי את הסדרה הזו לחלק ג’, מה שהיה מאפשר לי לשפוט אותה אחרי צפיה בפרק או שניים נוספים. הפרק הראשון – בניגוד לתקציר הסדרה – מאוד מבלבל, מה גם שלא קורה בו הרבה. ישנם המון דיבורים מעורפלים, אבל כדי להבין מה באמת הפואנטה של הסדרה, יש לצפות בתפנית שמתניעה את העלילה, מה שלא קורה בפרק הזה. 

ובכל זאת, לא אכחיש שהסדרה (או לפחות 20 הדקות הראשונות שלה) נראית מצוין. מבחינה אסתטית, לא ראיתי סדרה יותר יפה ממנה בעונה הזו. מצד שני, ראיתי בינתיים רק שלוש סדרות. נופי הטבע של יפן והסביבה הכאילו-פאודלית שלה (בעלילה שמתרחשת הרי בעתיד) מעניקים לסדרה מראה מיוחד שלא רואים בסדרות אנימה רבות, ואם יש דבר אחד טוב שאני יכול להגיד על סטודיו A-1 Pictures בעקבות Ao no Exorcist או הסרט “Welcome to the Space Show” – הם בהחלט יודעים ליצור סביבות סוראליסטיות מרהיבות ביופיין.

תחושת בטן: הפרק הראשון הוא לא יותר מפרולוג למה שנראה כמו התחלה של סיפור רב-שכבתי, אפוס עתיר תקציב שמסתיר יותר ממה שהוא מראה. תחושת הבטן שלי אומרת שהסדרה הזו הולכת להדהים…בפרקיה המאוחרים. אני אישית לא כזה בטוח שהמסע לשם שווה את זה. במידה והגימיקים הוויזואליים של הפרק הראשון יתמתנו מהפרק השני ואילך, ויתחילו גם להציג את הסיפור ולא רק לדבר עליו, זו תהיה ללא ספק סדרה שלא רק מתיימרת להיות איכותית, אלא אכן כזו. אני עוד אמשיך לצפות עד שהיא תתיש אותי.


Tonari no Kaibutsu-kun
[My Little Monster]

השם האנגלי שנבחר לסדרה גורם לה להישמע כמו משהו שנלקח מערוץ הופ קטנטנים. פלא שהציפיות שלי היו נמוכות?

על מה זה: שיזוּקה [הארוּקה טומאטסו הנהדרת] החלה עכשיו את לימודיה בתיכון. שיזוקה היא לא טיפוס חברותי במיוחד, למעשה: אין לה חברים בכלל. היא מעדיפה להתרכז בספרי הלימוד שלה. בספרי הלימוד בלבד. כן, החלום שלה הוא להיות תלמידה מצטיינת, למצוא עבודה טובה ולעשות מלא כסף. בטח יש סיפור משפחתי טרגי מאחורי ההחלטה הזו, אבל הפרק הזה מתרכז במערכת היחסים שהיא מפתחת עם הארו, תלמיד שנעדר מאז היום הראשון ללימודים ואמור לשבת במושב לידה. בעת שהיא מביאה לו את את שיעורי הבית, מפתח הארו כלפיה עניין. סליחה, אמרתי ‘עניין’? התכוונתי אובססיה. 

איך זה: ואוו.

תחושת בטן: זה הולך להיות להיט. סליחה, זה כבר עכשיו להיט. פוסטים ב-9GAG ומה לא. עכשיו משהסתיימה SKET Dance, פחדתי ששום דבר לא יצליח להחליף את מנת הקומדיה השבועית שלי. אבל Tonari no Kaibutsu-Kun לא רק שמצליחה להיות מחליפה איכותית, היא גם נראית טוב (מאוד טוב). הדינמיקה החיננית הזו בין שיזוקה להארו יעוררו את סקרנותם של מאות אלפי פאנבויס ופאנגירלס, והדמויות האחרות בסדרה – שזכו ללא יותר מהופעת-טיזר קצרה בפרק הראשון – כבר מסתמנות כחומר לדוג’ינשי. למעשה, יותר מהכול, הסדרה מזכירה לי את Host Club. בין אם זה בשל גיבוריהּ הצעירים, יפים ומטורפים או בין אם זה בגלל הדרמה בין השורות. ויש הרבה דרמה. הפרק הראשון לבד מספיק לכסות חומר של שלושה פרקים (כבר באתי לסגור את קובץ הווידאו אחרי 13 דקות כי חשבתי שהפרק תכף מסתיים), ואני רק מחכה לראות מה מצפה לנו בשלושה פרקים אמתיים, שלא לדבר על 12.


!Chuunibyou demo Koi ga Shitai

לקח לי לא יותר מחמש דקות להבין שמדובר בסדרה של סטודיו Kyoto Animation. זו לא תהיה עובדה מרשימה אחרי שאספר לכם שקראתי מי הסטודיו לפני הצפייה בפרק.

על מה זה: לא ידעתי את זה, אבל מסתבר שיש מונח שנקרא “Chuunibyou”, והוא אפילו קיבל ערך ב-Urban Dictionary, כך שהוא כנראה אמתי. מדובר בתופעה שלפי אותו ערך (וגם לפי הדקה הראשונה של הפרק) בן-אדם מאמין שיש לו כוחות מיסטיים. כך היה גם עם יוּטה טוֹגאשי, שבעת תקופת הלימודים שלו בחטיבה הוא כינה את עצמו “Dark Flame Master” (כמובן שבאנגלית. כי הוא יפני), והאמין שהוא מכשף רב עֹצמה. למרבה ההפתעה, לא היו לטוקאשי חברים. לא מבחירה כמו עם שיזוקה בסדרה שכתבתי עליה למעלה, אלא כי הוא היה מוזר מדי עבור אנשים. אלא שכעת – כאשר הוא עולה לתיכון – מחליט טוגאשי לזרוק את עברו האפל (תרתי משמע) ולהיות נורמלי. הרפורמה שהוא עובר נראית כמו הצלחה, אלא שאז נכנסת לחייו ריקה. ריקה היא שכנה חדשה בבניין בו הוא גר, תלמידה בבית הספר שלו ומכשפה בדרגה 7 (כאילו…באמת-לא-אמת כזה, כן?). 

איך זה: הסדרה הזו עבורנו.
!Chuunibyou demo Koi ga Shitai מעודדת את הקווירקיות הזו של אנשים כמוני וכמוכם (אוטאקואים, חובבי מד”ב, חובבי קומיקס, חובבי ג’וס ווידון, וואטאבר), ולמרות שטוגאשי מנסה להתנער מתדמית הילד-המוזר, הוא מבין שיש דברים שאי אפשר לשים מאחורה. כלומר, הוא יבין. בטח בפרק האחרון. בינתיים מדובר בסדרה עם מתכון מנצח.

היה לי חשש ש-Kyoto Animation לא ישחזרו את ההצלחה לה זכו הארוהי, לאקי סטאר ו-!K-ON, בעיקר אחרי שורה של סדרות שמעלות אבק במרתפים כדוגמת Nichijou ו-Hyoka – טובות ככל שיהיו. הסדרה החדשה נראית כמו שסדרה של KyoAni אמורה להראות, וזה דבר טוב. הייתי בטוח שריקה תהיה תמימה, חמודה וסטיגמטית, אבל מתברר שהיא תמימה, חמודה ובכלל לא סטיגמטית. היא מתוקה בצורה מטרידה ביותר, בעיקר אם אתם מעל גיל 20 כמוני. וטוגאשי? דמויות כמוהו מתנהלות לרוב בצורה פסיבית כאשר ישנה סביבה מלאה בבנות (ובסדרה הזו עוד יהיו הרבה בנות), אבל הוא עצמאי, דעתני ומעניין. נכון, הוא אולי לא קיוֹן מ-הארוהי, אבל אף אחד לא יכול להשתוות לקיון. 

תחושת בטן: הלהיט השני של אוקטובר. הפרק הראשון מלא בכל מה שאפשר לבקש מהסדרה הזו, מה שגורם לי לתהות מה נותר עבור הפרקים הבאים? ישנם עוד המון גיבורים אחרים, “נורמליים” (כביכול, עוד נראה) שאני מתעניין בהם כדי לדעת כיצד הם ישתלבו בעולם הביזרי של יוטה וריקה. עד אז, עשו שיעורי בית ולכו לצפות בפרק הראשון. כאוטאקואים, אתם חייבים את זה לעצמכם.*

*ובכל זאת, הייתי מחליף כל זכרון שיש לי מהאנימה עבור עונה שלישית של הארוהי. 

 


עד כאן החלק הראשון.
התחלתי בקטן, שלוש סדרות בלבד בינתיים, אבל הנה ספוילר למה שהולך להיות בחלק ב’: עוד אנימה.

נשתמע. 

נ.ב – אתם יכולים כבר לעצור את ויוולדי.

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם