כוכב נופל | עלייתה ונפילתה של איה היראנו

איה היראנו היא כמו שווארמה: משביעה, פופולארית ומתאימה לכל אירוע. מאז שפרצה לתודעה הקולקטיבית ב-2005 (איה היראנו, לא השווארמה) אין אחד שלא לקח ממנה ביס, מטפורית בלבד כמובן. אך נדמה כי אלו שרצו לנגוס ממנה לא רק בצורה המטפורית, הם שהביאו לדעיכתה של אחת מהכוכבות הגדולות ביותר בתעשיית האנימה. ויש עוד גורמים על הדרך.
זהו סיפורה של כוכבת.


איה היראנו נולדה ב-1987 בעיר נאגויה שביפן, והיא גדלה עם משפחתה מספר שנים בארה”ב בטרם חזרו ליפן. כבר בהיותה בת 11 החלה היראנו לככב בפרסומות, ובין לבין קיבלה את תפקידה הראשון כמדבבת בסדרה Tenshi no Shippo, בה השתתפה בתפקיד קבוע. לא חלפה שנה והיא החלה לדבב את לומייר בסדרה Kiddy Grade של סטודיו GONZO. אני מזכיר למי ששכח שמדובר בתפקידים הראשונים של נערה בת 14, ומדובר בהצלחה גדולה למישהי בגילה. אך כדי להגיע לפריצה הגדולה, היא הייתה חייבת להתמיד, וכך היא קיבלה על עצמה כל עבודה זולה שהוצעה לה  (ידוע כ-תסמונת ניקולאס קייג’). זו הסיבה שהקול שלה מככב גם בסדרות סוג ז’ כדוגמת Beyblade. אך נקודת המפנה המשמעותית בחייה הגיעה ב-2006, עת קיבלה את התפקידים שמזוהים איתה יותר מכל: ריירה מ-NANA, מיסה מ-Death Note ומאהירו מ-Busou Renkin. נדמה לי ששכחתי משהו, אבל זה ודאי לא יגרום ל…מלנכוליה.
תוסיפו לכל אלו גם דמות קבועה ב-Eyeshield 21 אותה החלה לדבב ב-2005, ותקבלו את אחת הכוכבות הצעירות והעסוקות בתעשייה. אני לא יודע מה היא עשתה כדי שזה יקרה, אבל ב-2006 לבדה היא דיבבה בלא פחות מ-12 סדרות אנימה שונות! אני מניח ששעות שינה נורמאליות הן לא חלק מדרישות התפקיד.

מלבד תחום הדיבוב, 2006 אף סימנה את פריצתה כזמרת מוכשרת. שנים קודם לכן הייתה היראנו חלק מהרכב בנות בשם SpringS, הרכב ששרד בדיוק אותו משך זמן שלקח לכם לקרוא את המשפט הזה. אך הפופולאריות הגואה בתחום הדיבוב הצמיחה מחדש את קריירת השירה של היראנו, והדיסק “?Bōken Desho Desho”, שמכיל את שיר הפתיחה של Haruhi, אזל מהמדפים כבר ביום הראשון. עזרו אף הם התפקידים של מיסה וריירה מ-Death Note ו-NANA בהתאמה, שדרשו להפגין יכולות מוזיקליות. הכרה המקצועית לא איחרה, ובטקס הסאיוּ הראשון שנערך ב-2007 זכתה היראנו בפרס המדבבת החדשה הטובה ביותר, והייתה מועמדת לפרס הראשי כמדבבת הטובה ביותר של השנה, זאת לצד אישים ותיקים ופופולאריים כגון רומי פאקו (שזכתה), ריאה קוגומייה וריאה טנאקה. אגב, פרט טריוויה משעשע: באותו הטקס היא אף הייתה מועמדת לפרס תפקיד המשנה הטוב ביותר על עבודתה כמיסה, אך הפסידה את הפרס ליוקו גוטו שמדבבת איתה בהארוהי. אך אין לכם מה לדאוג, ב-2008 היא כבר קיבלה את הפרס הגדול בתפקידה על הכול. מהטקס בשנים שלאחר מכן שמה של היראנו נעדר לחלוטין, אבל לסיבות לכך אגיע אחר-כך.

הפופולאריות שלה כהארוהי הביא לקונצרט המצליח Suzumiya Haruhi no Gekisō בו היא וחבריה לסדרה שרו את השירים הפופולאריים מ-Haruhi (וקונצרט דומה נערך בטוקיו ב-2009). אך להיראנו לא היה זמן לנוח על זרי הסאקורה, כי מיד אחרי התפקידים פורצי הדרך ב-2006 היא קיבלה את התפקיד של קונאטה מ-Lucky Star, מה שהביא לה הצלחה כבירה לא פחות. מיותר לציין שגם התפקיד של קונאטה בא בחבילת הכול כלול, ואיה היראנו שרה והוציאה סינגלים גם במסגרת הסדרה הזו. עד 2009 המשיכה הקריירה לפרוח, אם כי בקצב מתון יותר אך בעל מידות השפעה גדולות. היא אף חזרה לנעליה של הארוהי גם בעונת 2009. אך ההצלחה של 2006-07 לא שוחזרה, ולא היה שום תפקיד איקוני עבור היראנו באופק. למעשה, התפקיד המשמעותי האחרון שקיבלה היה של לוסי באנימה Fairy Tail. לא רק זה, התפקידים החדשים שקיבלה הכוכבת במעמדה היו בגדר עלבון; לפתע איה היראנו, סמל התמימות, דיבבה תפקיד מפתח ב-Queen’s Blade – סדרת הנטאי לכל דבר (אל תתווכחו. זה נראה כמו הנטאי? זה נשמע כמו הנטאי? זה הנטאי). אבל אף אחד לא הכין לעובדה שב-2011 צייצה הכוכבת כי נאסר עליה, איה פאקינג היראנו, לדבב בסדרות אנימה חדשות. אם זה לא מספיק, השבוע הודיעה כי קריירת המוזיקה שלה הופסקה. מה בשם הארוהי קרה?


אתם מבינים, כוכבת במעמדה נהייתה מושא הערצתה של מאות אלפים. וביפן כמו ביפן, קבוצת מעריצים היא לא סתם קבוצת מעריצים – היא כת. איה היראנו לא הראשונה ולא האחרונה שודאי מקבלת שיחות טלפון ארוטיות מסטוקרים, הודעות אהבה במייל וחריטה של לבבות עם שמה על עצים. אלא שהמנהל שלה ב-Star Craft, הסוכנות עימה היא עובדת, הוחלף מאחד שאוהב אנימה לאחד שכנראה לא אוהב אנימה. הבחורה עוד צעירה, לכן עוד לא מאוחר עבור הסבת מקצוע. כך נהייתה איה היראנו ‘
טארנטו‘ (שיבוש של המילה ‘Talent’ שבא לתאר אישים המככבים בתקשורת ההמונית באופן קבוע). עד מהרה היא קיבלה תכנית משלה, הגיחה על המסך בפרויקטים שבאו על חשבון קריירת הדיבוב, ועשתה פחות ופחות ממה שהקנה לה את הפרסום. ניחא. אבל במסגרת אותה חשיפה המונית, ובמסגרת חשבון הטוויטר אותו היא מפעילה, הרכילות והחדירה לפרטיה האישיים גדלו פלאים, ואלה הביאו לגל שנאה כלפי הכוכבת הצעירה.

הסקנדל הגדול התרחש באוגוסט שנה שעברה, כאשר הופיעה היראנו בטלוויזיה וסיפרה שהיא מנהלת רומן. הצהרה פרובוקטיבית כמו זו לא יכולה לעבור בשקט, הרי יש אוטאקואים בעולם שישנים עם כרית איה היראנו ומאמינים שהיא נשואה להם (איה היראנו, לא הכרית. או ש…?), ומבחינתם זו בגידה לכל דבר. אבל האמירה הזו הייתה יכולה לחלוף מתחת לרדאר של המעריצים השפויים יותר, לולא ההצהרה כי הרומן שהיא מנהלת הוא עם מספר גברים במקביל, כולם מבוגרים ממנה בלפחות עשור. התועבה! חוסר הניסיון הביא את היראנו למצבים מביכים נוספים בעקבות אמירות שנויות במחלוקת שנאמרו (לדוגמה, כשהתנצלה על סאגת ה-Endless Eight בהארוהי ואמרה שהיא לא מוכנה לעבור זאת שוב).

מעבר לכך, קריירת המולטי-טאלנט שלה לא הפסיקה לגדול, ואיה המשיכה להתארח במספר רב של תכניות כדי לפרוץ למיינסטרים, עד כדי כך שהיא התארחה והופיעה לעיתים ב-3 עד 5 תכניות בשבוע. פלא שהיא הצליחה לדבב במיעוט סדרות האנימה שכן כיכבה בהן, אבל לאור עברה אין סיבה כי לא תסתדר עם הלו”ז הצפוף…

WRONG! באותה שנה (אנחנו עדיין ב-2010) רמזה איה על בעיות בריאותיות שאילצו אותה להתאשפז, ובעקבות זאת בוטלו מספר אירועים במעמדה. הסיבה היא כנראה לחץ פיזי בעקבות העבודה הרבה. אבל אז הסתבר כי לא רק הקריירה של איה המשיכה לגדול, גם הראש שלה: זמן קצר לאחר האשפוז חשפה היראנו שיש לה גידול במוח. גידול שפיר, ובכל זאת לא נעים. את הגידול, כך סיפרה, הייתה יכולה להסיר בניתוח אבל אז “הייתי נראית כמו מומיה עם כול התחבושות, והיו צריכים לשבור לי את האף לצורך זה”. אין לי מושג איזה סוג ניתוח מוח הייתה צריכה היראנו לעבור שכרוך בשבירת האף שלה, אבל תודו שהבחירה שלה ביופי על פני בריאות מעוררת השראה. הגידול נמצא תחת מעקב, אבל קרוב לודאי שהימצאותו פגמה מעט בקריירת הדיבוב והשירה.

אם חשבתם שהתקפות המעריצים עליה הופסקו בעקבות המחלה, תחשבו שוב. איה המשיכה בשינוי הדרסטי בקריירה, כנראה בהחלטת החבר’ה בחליפות שמשלמים לה משכורת, ובדצמבר 2010 אף הופיעה במגזין פלייבוי היפני. בגרסה היפנית עירום אולי אין, אבל תנוחות הצילום המיניות ודאי שלא תרמו לתדמיתה הקאוואית. אולם זה לא שהיא רצתה את זה, כפי שסיפרה זמן קצר לפני הצילומים לפלייבוי. לטענה, מנהליה כפו את השינוי, והיא אף סיפרה כי בצוות הנוכחי שמלווה אותה אין אחד שמכיר את עברה כמדבבת. כדור השלג המשיך לגדול כאשר בחודשים לאחר מכן יצאה איה היראנו בבקשות סליחה כלפי המעריצים הפגועים וביקשה משונאיה להפסיק עם הקללות. BIG NO NO. ככל שניסתה יותר, היא רק ליבתה עוד שמן למדורה, וסיפקה הזדמנויות נוספות להטיח בפניה עלבונות כששיתפה שכולם שונאים אותה ושהיא רגילה לכך. לשתוק היא לא למדה, וזו אולי הטעות המרכזית שלה.

המכה האמיתית הגיעה השנה. באפריל חשפה איה היראנו כי נאסר עליה לדבב בסדרות חדשות, מה שמותיר אותה עם התפקידים בסדרות המתמשכות, כמו Fairy Tail, ובעונות חדשות של סדרות בהן היא משתתפת (אבל מתישהו גם הן יסתיימו). אם זה לא מספיק, לא מכבר הודיעה כי היא פורשת מקריירת המוזיקה תחת חברת Lantis שהפיקה אותה, ושאלבומה האחרון יהיה אוסף השירים שיצא לפני שבוע. את הסיבה לכך הפנתה איה כלפי הבעיות הבריאותיות, ואמרה שאם מצבה יאפשר אחרת היא תעדכן על כך. כנראה שמדובר ביותר מזה, אבל את הסיבה האמיתית לא נדע בקרוב.


לאן מועדות פניה? שאלה יפה. אולי היא תתעשת ותבין שמקומה הוא מאחורי מיקרופון בחדר הקלטות סגור, או שקריירת הסלב שלה תצמח לפתע פלאים. אפשרות שלישית היא שהיראנו תיקבר בין דפי ההיסטוריה. לא ברור מה באמת תהיה מידת ההשפעה על סדרות אנימה חדשות, אך כבר השנה היא בלתה בהיעדרה מתעשיית האנימה, למעט גיחות בסדרות המשך עליהן היא חתומה. אבל בואו נודה, הדבר היחיד שמעניין אותנו זה איך זה ישפיע על הארוהי?

עדכון [אוגוסט 2011]:
הייתי אופטימי מסתבר. בזמן הקצר שחלף, הספיקו לצוץ דיווחים (וצילומים מטושטשים) של איה היראנו בחדר המיטות, כולל ידיעות על-כך שבלייבל הקודם בו עבדה היא שכבה עם שלושה רבעים מחברי הלהקה שלה. מי שהתהה: היו 4 חברים בלהקה. החבר הפחות חסר-מזל הוא זה שהדליף את הידיעה הפרובוקטיבית, והטענה הרווחת היא שזו הסיבה שהיא פוטרה מאותו לייבל (לא כי היא לא שכבה איתו, אלא כי היא שכבה עם האחרים. קאפיש?).

הסקנדל הוביל לעזיבתה של היראנו את חברת Lantis וסגירת מועדון המעריצים שלה. היראנו אמרה כי הסיבה לעזיבה היא בעקבות החלטתה לעבור לחברה אחרת (אהא) ושהיא החליטה על המהלך כבר ביום הולדתה האחרון (אהא אהא), והיא עזבה מרצונה יותר משפוטרה (אהא אהא אהא).
אלוהים יודע מי ירצה להעסיק שק כותרות-פרובוקטיביות מהלך, מלבד אולי חברות (AV (Adult Video לאור ניסיונה העשיר של איה’לה. כבר אמרתי שחבל לי על הארוהי?

לקריאה נוספת
השאר/י תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם